50% found this document useful (4 votes)
17K views6 pages

Grade 4 Unitary Method in

This document provides a math worksheet with multiple choice and fill in the blank questions. It includes word problems involving ratios, proportions, percentages and calculating unknown values. The document also provides step-by-step solutions for each question.
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
50% found this document useful (4 votes)
17K views6 pages

Grade 4 Unitary Method in

This document provides a math worksheet with multiple choice and fill in the blank questions. It includes word problems involving ratios, proportions, percentages and calculating unknown values. The document also provides step-by-step solutions for each question.
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
You are on page 1/ 6

ID : in-4-Unitary-Method [1]

Class 4
Unitary Method
For more such worksheets visit www.edugain.com

Answer t he quest ions


(1)

96 baskets of guavas weigh 40.992 kilograms. What will be the weight of 61 baskets of guavas?

(2)

T he yearly rent of the house is Rs. 72000. If Priyanka wants to rent the house f or only 3
months, how much rent will she pay f or 3 months?

(3)

A Bakery produces 3410 loaves of Bread in the month of December. If they make the same
number of loaves of Bread every day, then how many loaves of Bread can they make in a leap
year?

(4) 12 apples cost Rs.50.40. How many apples can Ashish buy if he has Rs.54.60?
(5)

T he cost of 17 pencils is Rs.3.06. What will be the cost of 16 pencils?

Choose correct answer(s) f rom given choice


(6) T here are 672 students in 21 classes. If the number of students in each class is the same, then
how many students are there in 20 classes?
a. 640

b. 420

c. 608

d. 32

(7) T he cost of 13 colour pencils is Rs. 260. What will be the cost of 16 colour pencils ?

(8)

a. 20

b. 320

c. 208

d. 340

If 149 cans contain 730.1 liters of diesel. What is the volume that can be contained in 70 cans
of diesel?
a. 345 l

b. 342 l

c. 343 l

d. 335 l

(9) A group of workers are assigned to paint the f ence of a garage. If 9 workers can paint 783.9 m
in an hour, then how many metres would 15 workers paint in an hour?
a. 1307.6 m

b. 1306.5 m

c. 1304.3 m

d. 1302.9 m

(C) 2016 Edugain (www.Edugain.com)

Personal use only, commercial use is strictly prohibited

ID : in-4-Unitary-Method [2]

Fill in t he blanks
(10) If the total weight of the caulif lowers below is 2.07 kgs, then the weight of 13 caulif lowers is
kgs.

(11) If

represents 6 items, and the cost of


is Rs.

= Rs.64.80, then the total cost of

(12) A carpenter is buying 132 metres of plywood boards to build 44 windows. If he wanted to build
18 windows, then he would have needed

(13)

metres.

If 13 Kgs. of millet is required to make f ood f or 572 people, then

kilograms will be needed

to make f ood f or 2860 people.


(14)

If 25 cans of paints are needed to paint 125 stop signs, then

stop signs can be painted

using 10 cans.
(15) If 15 buses can carry 795 passengers, then the total number of passengers that can be carried
by 22 buses will be

2016 Edugain (www.edugain.com).


All Rights Reserved

(C) 2016 Edugain (www.Edugain.com)

Many more such worksheets can be


generated at www.edugain.com

Personal use only, commercial use is strictly prohibited

ID : in-4-Unitary-Method [3]

Answers
(1)

26.047 kg
Step 1
T he weight of 96 baskets of guavas = 40.992 kg
Step 2
T he weight of 1 basket of guavas =

40.992

= 0.427 kg

96
Step 3
T he weight of 61 baskets of guavas = 61 0.427 = 26.047 kg
Step 4
T heref ore, the weight of 61 baskets of guavas is 26.047 kg.

(2)

Rs. 18000

(3)

40260
Step 1
Loaves of Bread produced by the bakery in the month of December(31 days) = 3410
Loaves of Bread produced by the bakery in one day =

3410

= 110

31
Step 2
Loaves of Bread produced by the bakery everyday = 110
Loaves of Bread produced by the bakery in a leap year(366 days) = 110 366 = 40260
Step 3
T heref ore, 40260 loaves of Bread can be made by the bakery in the leap year.

(4) 13
Step 1
Given the cost of 12 apples = Rs.50.40
Cost of one apple = 50.40/12 = Rs.4.2
Step 2
Number of apples bought by Rs.4.2 = 1
Number of apples bought by Rs.54.60 = 54.60/4.2
= 13
Step 3
T heref ore, Ashish can buy 13 apples f or Rs.54.60.

(C) 2016 Edugain (www.Edugain.com)

Personal use only, commercial use is strictly prohibited

ID : in-4-Unitary-Method [4]

(5)

Rs.2.88
Step 1
T he cost of 17 pencils = Rs.3.06
Step 2
T he cost of 1 pencils =

3.06

= Rs.0.18

17
Step 3
T he cost of 16 pencils = 16 0.18 = Rs.2.88
Step 4
T heref ore, the cost of 16 pencils is Rs.2.88.

(6) a. 640
Step 1
Number of students in 21 classes is 672.
Step 2
We have been told that the number of students in each class is same.
Step 3
T his means, the number of students in 1 class is 672 / 21 = 32.
Step 4
T he number of students in 20 classes will be 20 times 32.
Step 5
T his means, the number of students in 20 classes is 20 32 = 640.

(7) b. 320
Step 1
T he cost of 13 colour pencils is Rs. 260.
Step 2
T his means, the cost of one colour pencil is Rs. 260 / 13 = Rs. 20.
Step 3
T he cost of 16 colour pencils will be 16 times Rs. 20, that is, Rs. 16 20 = Rs. 320.

(C) 2016 Edugain (www.Edugain.com)

Personal use only, commercial use is strictly prohibited

ID : in-4-Unitary-Method [5]

(8)

c. 343 l
Step 1
Diesel contained in 149 cans = 730.1 liters
Diesel contained in one can = 730.1/149 = 4.9 liters
Diesel contained in 70 cans = 4.9 70 = 343 liters
Step 2
T heref ore, 70 cans contain 343 liters of diesel.

(9) b. 1306.5 m
Step 1
9 workers can paint the length of f ence in an hour = 783.9 m
1 worker can paint the length of f ence in an hour =

783.9

9
= 87.1 m
Step 2
One worker can paint the length of f ence in an hour = 87.1 m
15 workers can paint the length of f ence in an hour = 87.1 15 m = 1306.5 m
Step 3
T heref ore, the 15 workers can paint 1306.5 m of f ence in an hour.

(C) 2016 Edugain (www.Edugain.com)

Personal use only, commercial use is strictly prohibited

ID : in-4-Unitary-Method [6]

(10)

4.485
Step 1
T otal number of caulif lowers shown in f igure = 6

T otal weight of caulif lowers = 2.07 kgs


Weight of 1 caulif lower =

2.07

kgs

6
Step 2
Weight of 1 caulif lower =

2.07

kgs

6
Weight of 13 caulif lowers =

2.07

13 kgs

6
= 4.485 kgs
Step 3
T heref ore the weight of 13 caulif lowers is 4.485 kgs.

(11)

81
Step 1
Given the cost of 4
T he cost of one
T he cost of 5

= Rs.64.80
= 64.80/4 = Rs.16.2
= 16.2 5 = Rs.81

Step 2
T heref ore, the total cost of

(12)
(13)
(14)
(15)

is Rs.81.

54
65
50
1166

(C) 2016 Edugain (www.Edugain.com)

Personal use only, commercial use is strictly prohibited

You might also like