0% found this document useful (0 votes)
60 views3 pages

Pizza Math for Students

The document presents a worksheet activity for students to compare the costs of pizzas from two pizza places, Little Caesars and Main Street Pizza, based on the number of toppings. Students are asked to create tables and graphs showing the relationship between toppings and cost for each pizza place. They also write equations to represent these relationships and use the equations to determine the total cost of a pizza with a certain number of toppings from each place. Based on a $18 budget, students then decide which pizza place offers the best value.

Uploaded by

api-313536442
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
0% found this document useful (0 votes)
60 views3 pages

Pizza Math for Students

The document presents a worksheet activity for students to compare the costs of pizzas from two pizza places, Little Caesars and Main Street Pizza, based on the number of toppings. Students are asked to create tables and graphs showing the relationship between toppings and cost for each pizza place. They also write equations to represent these relationships and use the equations to determine the total cost of a pizza with a certain number of toppings from each place. Based on a $18 budget, students then decide which pizza place offers the best value.

Uploaded by

api-313536442
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd

Give Us a Pizza Your Mind

Name __________________________________________________ Hour ___________

You and a friend are debating on whether to go to Little Caesars or Main Street Pizza in Corunna for
some delicious pizza. The only thing the two of you have decided on is that youre going to split a large
pizza and that youre going to pick it up in the store.

Little Caesars sells a large pizza for $5.00 plus $1.70 per topping.

1. Create a table and graph that represents the relationship between the number of toppings and the total
cost for your pizza.

Number of Total Cost


Toppings

2. Write an equation that represents the relationship between the number of toppings and the total cost of
your pizza.

3. What toppings are you going to get? How many toppings total are on your pizza?

4. How much will your pizza cost with the toppings youve chosen? Explain citing at least one of the
following: equation, table or graph.

5. Suppose the two of you have $18 to spend on pizza. Will you have enough to buy the pizza described
in question 3? Will you have enough to get extra toppings or are you going to have to take some toppings
off? Which toppings will you add or take off?

1
Give Us a Pizza Your Mind

Main Street Pizza sells a large pizza for $8.65 plus $1.10 per topping.

1. Create a table and graph that represents the relationship between the number of toppings and the total
cost for your pizza.

Number of Total Cost


Toppings

2. Write an equation that represents the relationship between the number of toppings and the total cost of
your pizza.

3. Using the same toppings you chose for Little Caesar's, how much will your pizza cost?

4. Suppose you have $18 to spend on pizza, how many toppings can you get?

5. Based on the data youve created, which pizza place are you going to go to? Why?

6. What other factors, besides price, will affect your decision?

7. Why do you think the prices are different between the two pizza places?

2
Give Us a Pizza Your Mind

Lesson Plan
Learning Goals Prior Knowledge
Students will be able to fit a line to data that show a linear trend. Graphing data in the coordinate
Students will be able to use mathematical models to answer plane.
questions about linear relationships. Using symbols to represent
Students will be able to practice effective strategies for writing relationships between variables.
linear equations from verbal, numerical, or graphical information.
Computing and interpreting ratios.
Students will develop skills in solving linear equations with
approximation and exact reasoning methods. Finding solutions to linear
Students will be able to use equations to represent questions relationships using tables and
about problem situations and interpret the solutions in the context graphs.
of the problem. Graphing relationships between two
variables.

Probing Questions and Opportunities to Further Learning Lesson Tasks


What is the initial cost of the pizza?
What does that represent on the graph?
What are the labels for the x-axis and y-axis? Give Us a Pizza Your Mind Worksheet
What is the slope of the problem?
How do you know?
What other family run business have been in the area?
Are they still here or have they gone out of business?
Why have they gone out of business?
How does that make you feel?

Activity Flow
(5 minutes) Pass out papers. Go over directions.
(30 minutes) Let students work on worksheet in groups.
(Rest of Class) Go over answers.

Misconceptions
Students may mix up the y-intercept and the slope.
Students may not label/scale the axis correctly.
Students may (in the equation) do the change in x/change in y instead of the other way around.

Summary
Encourage students to work in groups. Do not answer questions right away. They have all of the resources to answer the
questions, they just need to use it.
Also, when going over answers, spend part of the time on important concepts (equation, what the graph looks like, how
many toppings, etc.) but then spend the other part of the time going over why they chose the pizza place that they did
and why the prices are so different. Encourage them to think about other, very similar situations, in the Owosso area.

You might also like