0% au considerat acest document util (0 voturi)
111 vizualizări7 pagini

Plan Lectie o Stefan Razvan

Încărcat de

Steluta Slate
Drepturi de autor
© © All Rights Reserved
Respectăm cu strictețe drepturile privind conținutul. Dacă suspectați că acesta este conținutul dumneavoastră, reclamați-l aici.
Formate disponibile
Descărcați ca DOC, PDF, TXT sau citiți online pe Scribd
0% au considerat acest document util (0 voturi)
111 vizualizări7 pagini

Plan Lectie o Stefan Razvan

Încărcat de

Steluta Slate
Drepturi de autor
© © All Rights Reserved
Respectăm cu strictețe drepturile privind conținutul. Dacă suspectați că acesta este conținutul dumneavoastră, reclamați-l aici.
Formate disponibile
Descărcați ca DOC, PDF, TXT sau citiți online pe Scribd
Sunteți pe pagina 1/ 7

PROIECT DIDACTIC

SCOALA CU CLASELE I-VIII Nr. 3 „Ioan Boldescu” Giurgiu


DATA : 14.05.2012
CLASA : a VI-a
PROPUNATOR : Slate Steluta
OBIECTUL : Limba rromani
SUBIECTUL : „O stefan Razvan, o Baro Raj la Moldovaqo”’’
AN DE STUDIU :IV
TIPUL LECTIEI :Mixta

SCOPUL:
 Consolidarea deprinderii de a citi corect, fluent, expresiv;
 Consolidarea deprinderii de a reda continutul unui text literar;
 Dezvoltarea vocabularului cu cuvinte si expresii noi;
 Consolidarea deprinderii de a identifica si de a declina
substantive si sintagme;
 Cunoasterea unor aspecte referitoare la istoria poporului
rrom.

OBIECTIVE OPERATIONALE:

O1 - Sa citeasca corect , fluent ,in ritm propriu textul din


manual;
O2 - Sa precizeze sensul propriu (din limba comuna) al cuvintelor
din expresiile date;
O3 - Sa elaboreze planul simplu de idei al povestirii;
O4 - Sa identifice si sa decline substantive si sintagme;
O5 - Sa identifice proverbe si zicatori care au legatura cu
textul.

METODE SI PROCEDEE :
M1 - explicatia,
M2 - exercitiul,
M3 - conversatia,
M4 - dezbaterea,
M5 - problematizarea,
MATERIALE DIDACTICE:
m1 - manualul,
m2 - calculator,
m3 - videoproiector,
m4 – fise de lucru,
BIBLIOGRAFIE

 Sarau Gheorghe 2004, Culegere de texte in limba rromani ,


Bucuresti, EDP
 Sarau Gheorghe 2000, Curs de limba rromani , Cluj-Napoca, Ed.
Dacia
 Sarau Gheorghe 2006, Limba si literatura rromani (clasa a IV-
a), Bucuresti, Editura Sigma
 Sarau Gheorghe 2005, Limba si literatura rromani (clasa a III-
a), Bucuresti, Editura Sigma
SCENARIUL LECŢIEI

NR SECVENTE DE OB. CONŢINUTUL INVAŢĂRII RESURSE


CRT INVATARE OP. ACTIVITATEA PROFESORULUI ACTIVITATEA ELEVILOR PROCEDU- MATERIALE
RALE
1 MOMENT Pregăteste materialele necesare bunei Îşi pregătesc materialele necesare.
ORGANIZATORIC desfăşurări a lecţiei. Stabileşte liniştea
şi disciplina în clasă.
2 VERIFICAREA Cu ajutorul videoproiectorului Privesc imaginea m2, m3
CUNOSTINTELOR prezinta o imagine care cuprinde
INVATATE aspecte din lectia precedenta.
ANTERIOR O2 Initiaza, pe baza imaginii, un dialog
pe tema „O Kajsan”:
O3  Cine era Kaisan? ....cainele M3
 Cum ii chemau pe cei doi ... o 3uvalo si o Pisomalo m1
amarati?
 Ce s-a intamplat in povestea
„Kajsan”? ...cei doi elevii povestesc lectia

 Care sunt cazurile studiate ... Nominativ, Acuzativ, Genitiv,


pana acum? Dativ, Locativ, Ablativ, Sociativ-
Intrumental si Vocativ
 De cate feluri sunt
substantivele in limba rromani? ... comune si prorii, masculine si
feminine, insufletite si neinsufletite.
 De la ce caz se schimba forma
articolului la substantivele insufletite? ....de la cazul Acuzativ
...de la cazul Genitiv.
 Dra la cele neinsufletite?

3 CAPTAREA O5 Profesorul intreba elevii ce domnitori m2,m3


ATENTIEI din istoria Romaniei cunosc. ...raspund la intrebari.
Cu ajutorul videoproiectorului se M1
prezinta povestea Domnului Stefan ...privesc si recepteaza mesajul M5
Razvan, primul domn de etnie rroma
din istoria Romaniei.

M3
4 ANUNTAREA O1 – Prezinta tema lectiei: povestirea „O M1 m1, m2, m3
TEMEI SI A O5 stefan Razvan, o Baro Raj la
OBIECTIVELOR Moldovaqo”. Se va urmari: ... asculta si recepteaza mesajul
identificarea si explicarea cuvintelor
necunoscute, elaborarea planului de
idei al povestirii, aprofundarea
cunostintelor despre subiect.
5 DIRIJAREA O1 Numeste un elev care citeste foarte ... un elev citeste lectia m1
INVATARII bine pentru citirea model.
Solicita altor elevi sa citeasca si ei ...citesc lectia
lectia.
Cere elevilor sa identifice cuvintele ... identifica cuvintele necunoscute M4
necunoscute.
Solicita elevilor sa traduca textul. ... traduc textul m1
O2 Propune elevilor sa analizeze textul M2
raspunzand la intrebarile: M3
 Despre cine este vorba in acesta
O3 poveste?
 Cine a fost Stefan Razvan?
 Fiul cui era?
 Cu cine era priten Stefan ... raspund la intrebari
razvan?Cat a durat domnia sa?
 Cine la inlaturat de la puere?
 Cine la ajutat sa fuga in
Transilvania?

O4 Se cere identificarea unor substantive ... definesc substantivele masculine si


masculine si feminine si se cere feminine si le trec prin toate
declinarea lor. cazurile..
Declinarea se va face la tabla. M2 m2. m3

6 FIXAREA O3 Se impart elevii in grupe de cate 4 elevi m2, m3, m4


CUNOSTINTELOR fiecare si vor primi fise de lucru in care ... asculta si recepteaza mesajul M4
/ ASIGURAREA li se va cere sa faca o descriere a
FEED-BACK-ULUI Domnitorului Stefan Razvan si sa .....raspund la intrebari
treaca pe la toate cazurile un substantiv ...caracterizeaza personajul literar.
masculin si unul femin si o sintagma.

O4 ... rezolva fisa de lucru

M2 m5
7 EVALUARE Solicita elevilor sa-si autoevalueze ...isi autoevalueaza activitatea m2,m3
activitatea.
Face aprecieri frontale si colective
Fişă de lucru / Butǎqi fìśa

I. Faceti o descriere a Domnitorului Stefan Razvan cu ajutorul


intrebarilor:
 Ce etnie avea Stefan Razvan?
 De unde venea el?
 De ce nu a putut fi pus sub robie?
 Cine la ajutat sa devina Domn al Moldovei?
 Cum era privit de supusii sai in vremea domniei sale?
 Cat a durat domnia sa?
 Cum a fost pedepsit Stefan Razvan?

II. Declinati urmatoarele substantive si sintagme?

O raj, i luludi si o baro raj.

S-ar putea să vă placă și