0% found this document useful (0 votes)
52 views

Alternative Assessment Math

The document provides word problems for students to solve using multiplication and division. It contains 4 math word problems involving topics like the number of items in boxes, packages, or cases. Students are instructed to draw diagrams, use counters, and write the number sentences and answers with units to solve each problem. The document emphasizes setting up and solving multi-step word problems involving multiplication and division.

Uploaded by

api-270818785
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
0% found this document useful (0 votes)
52 views

Alternative Assessment Math

The document provides word problems for students to solve using multiplication and division. It contains 4 math word problems involving topics like the number of items in boxes, packages, or cases. Students are instructed to draw diagrams, use counters, and write the number sentences and answers with units to solve each problem. The document emphasizes setting up and solving multi-step word problems involving multiplication and division.

Uploaded by

api-270818785
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
You are on page 1/ 4

------------------------------ - - - -

Time

Date

:so~viragMultiplitation Number Stories.


Use the Variety Store Poster on page 239 of the Student Reference Book.
For each number story:
Fill in a multiplication/division diagram with the numbers you know.
Write ? for the number you need to find.
Use counters, draw pictures, or do whatever helps you find the answer.
Record the answer with its unit. Check whether your answer makes sense.
1. Yosh has 4 boxes of mini stock cars.

How many cars does he have?


Answer:

2.

How many pens does she have?

4.

packages

I
I

packages

cards per
package

Itotal number
i of cards

pens per
package

Itotalof number
pens

------(unit)

If your mother buys 2 packages of


bright shoelaces, how many pairs
of shoelaces does she buy?
Answer:

b itotal number
cars per ox I of cars

------(unit)

3. Claire buys 8 packages of fashion pens.

Answer:

II

------(unit)

How many cards are in 5 packages


of file cards?
Answer:

boxes

packages

sh~:~~!s to~:~~~~~~r

i per package

shoelaces

'

------(unit)

Bonus: About how much do the 2 packages cost? _ _ _ _ _ _ _ _ __

Use with Lesson 4.1.

(eighty-three)

83

...-..

Time

Date
-

More Multiplication Numb~r -Stories


Fill in the multiplication/division diagram.
Make an array with counters. Mark the dots to show the array.
Find the answer. Write the unit with your answer. Write a number model.
1.

Mrs. Kwan has 3 boxes of scented markers. Each box has 8 markers.
How many markers does she have?
I

markers
per box

boxes

I total number
of markers

.............
Answer:
2.

--------(unit)

Monica keeps her doll collection in a case with 5 shelves. On each


shelf there are 6 dolls. How many dolls are in Monica's collection?

..
...

.. . . . .
... . . ... ...
...........
. . .
... ... ...
. . .

Answer:
3.

Number model: _ _ _ _ _ _ _ _ __

...
..

..
...

...
.
.

..
..

shelves

dolls
per shelf

total number
of dolls

--------(unit)

Number model: - - - - - - - - - -

During the summer Jack mows lawns. He can mow 4 lawns per day.
How many lawns can he mow in 7 days?

....
.. .. .. ..
. ...
....
Answer:

. . .

.
.
.
.

.
.
.
.

. ......

.......
. ......
.

--------(unit)

Use with Lesson 4.2.

days

lawns
per day

Itotal number
II

of lawns

I
l

Number model: - - - - - - - - - (eighty-seven)

87

~
Family
Note

Your child is beginning to use division while solving number stories. A first step is to
use counters to represent each problem. This will help your child understand the
meaning of division. Your child will memorize division facts later in the year.

Please return this Home Link to school tomorrow.

Show someone at home how to do division using pennies, macaroni,


or other counters.
1. 25 counters are shared equally

by 5 people.

by 1O people.

counters per person

counters per person

counters remaining

counters remaining

3. There are 31 days in January.

7 days per week

s.

2. 25 counters are shared equally

4. There are 22 children.

5 children per team

weeks in January

teams

days remaining

children remaining

Mrs. March has 34 pencils to give to the 15 students in her


music class.
How many pencils can she give each student? _ _ pencils
How many pencils are left over? _ _ pencils

6. Caleb shared 22 jelly beans with his sister.

How many jelly beans did each child get?


_ _ jelly beans _ _ jelly beans left over
7. Marta has 30 books to put on shelves. Each shelf holds 4 books.

How many shelves will she need? _ _ shelves


250

Use with Lesson 4.3.

Name- - - - - - - - - - -

Date- - - - - - - -

Analyze the picture below.

w
---

--- --- ---- 1

1. What do you notice about how the red counters are organized?
Write your observations.

2. Write as many multiplication and division equations as you can that


could be used to represent the whole picture.

3. Circle one of your equations. Explain why this equation could be


used to solve the problem represented in the picture.

Unit 2, Getting Started with Multiplication & Division 6-14-13

You might also like