0% found this document useful (0 votes)
85 views

Multiplication of Decimals

The document contains 5 math word problems. Problem 1 asks how much Mandy spends buying 5 packs of milk priced at $3.96 each. Problem 2 asks how many pounds of rib eye steaks there are if there are 11 packs weighing 2.5 pounds each. Problem 3 asks how much James will spend on a $19.99 monthly membership over 6 months. Problem 4 asks the total time taken if 5 people each drive for 32.5 minutes to reach their destination. Problem 5 asks how much Carrie earns if she is paid $9.75 per hour for 40 hours of work.
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
0% found this document useful (0 votes)
85 views

Multiplication of Decimals

The document contains 5 math word problems. Problem 1 asks how much Mandy spends buying 5 packs of milk priced at $3.96 each. Problem 2 asks how many pounds of rib eye steaks there are if there are 11 packs weighing 2.5 pounds each. Problem 3 asks how much James will spend on a $19.99 monthly membership over 6 months. Problem 4 asks the total time taken if 5 people each drive for 32.5 minutes to reach their destination. Problem 5 asks how much Carrie earns if she is paid $9.75 per hour for 40 hours of work.
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
You are on page 1/ 2

Name :

Mul: S1
Decimals
1) Mandy buys 5 packs of organic milk from the neighbourhood store. Each pack is priced at $3.96.
How much does Mandy spend in all on his purchase?

2) There are 11 packs of rib eye steaks on display at a supermarket. How many pounds do the
rib eye steaks weigh altogether, if each pack weighs 2.5 pounds?

3) James joins Club One which charges a monthly membership of $19.99. How much will James
spend in all, if he continues his membership for 6 months?

4) Ethan and four of his friends take a scenic drive to Bill Baggs State Park in Key Biscane, FL. They
take turns at the wheel. Determine the total time taken to reach their destination, if each one
drives for 32.5 minutes?

5) Carrie works as a library assistant in Orpington Library. She earns $9.75 per hour. How much will
she get paid, if she puts in 40 hours of work in a week?

Printable Math Worksheets @ www.mathworksheets4kids.com


Name :
Answer key
Mul: S1
Decimals
1) Mandy buys 5 packs of organic milk from the neighbourhood store. Each pack is priced at $3.96.
How much does Mandy spend in all on his purchase?

$19.80

2) There are 11 packs of rib eye steaks on display at a supermarket. How many pounds do the
rib eye steaks weigh altogether, if each pack weighs 2.5 pounds?

27.5 pounds

3) James joins Club One which charges a monthly membership of $19.99. How much will James
spend in all, if he continues his membership for 6 months?

$119.94

4) Ethan and four of his friends take a scenic drive to Bill Baggs State Park in Key Biscane, FL. They
take turns at the wheel. Determine the total time taken to reach their destination, if each one
drives for 32.5 minutes?

162.5 minutes

5) Carrie works as a library assistant in Orpington Library. She earns $9.75 per hour. How much will
she get paid, if she puts in 40 hours of work in a week?

$390

Printable Math Worksheets @ www.mathworksheets4kids.com

You might also like