0% found this document useful (0 votes)
329 views9 pages

Moral Values - Be Responsible, Thrifty

The document outlines an English lesson plan for Year 4 students on the topic of Amy's Diary and making wise spending choices. It includes details on the lesson objectives, which are for students to fill in blanks in a worksheet about toy prices and complete a message with price information. The lesson involves comparing toy prices in a flyer, discussing choices in a worksheet activity, and having students write a message with guidance.

Uploaded by

tan s yee
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as DOCX, PDF, TXT or read online on Scribd
0% found this document useful (0 votes)
329 views9 pages

Moral Values - Be Responsible, Thrifty

The document outlines an English lesson plan for Year 4 students on the topic of Amy's Diary and making wise spending choices. It includes details on the lesson objectives, which are for students to fill in blanks in a worksheet about toy prices and complete a message with price information. The lesson involves comparing toy prices in a flyer, discussing choices in a worksheet activity, and having students write a message with guidance.

Uploaded by

tan s yee
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as DOCX, PDF, TXT or read online on Scribd
You are on page 1/ 9

Subject : English

Year : 4E
Enrolment : 29
Date/Day : 17-6-2019 (Tuesday)
Duration : 60 minutes (10: 30 a.m. –11: 30 a.m.)
Theme : World of Knowledge
Topic : Amy’s Diary (Unit 8 – Save, Spend Wisely)
Focused Skill : Writing
Previous Knowledge :
i) Pupils know how to read the amount of
money (eg: RM 2.50) in words.
ii) Make good choices in spending their
money.
Content Standard : 3.2 By the end of the 6 year primary schooling,
pupils will be able to write using appropriate language
form and style for a range of purposes.

Learning Standard 3.2.1 Able to transfer information with guidance to


complete: (a) linear texts.

Learning Objectives : By the end of the lesson, pupils should be able to:
i) Fill in the blanks with at least 5 out of 7
correct answers.
ii) Complete a short message with given
information as guidance
Language Contents  Comparative adjectives (e.g.- cheaper, more
expensive)

 Superlative adjectives (e.g.- the cheapest, the


most expensive)
Educational Emphases :Contextual learning,

:HOTS- Analysing

: Moral values – BE RESPONSIBLE, THRIFTY


We should be responsible in our spending by
thinking twice before we spend.
Resources/Teaching Aids
item Worksheet, Exercise books, Essay books,
PowerPoint slides, Smartboard

Reflections:
There have 4 students absent and 24 of them are present today. There is 1 out of 24 students
unable to achieve the first learning objective of this lesson, which is fill in the blanks with at least
5 out of 7 correct answers. The student may need more guidance in doing the worksheet. I shall
let the pupils to work in pairs or in groups so that they can assist each other when doing their
worksheets.

Stages/ Time Content Teaching-Learning Activities Rationale / Remarks


Set Induction 1. Teacher asks the pupils to tell the to stimulate
(2 minutes) things that they have learnt from pupil's schemata
the previous lesson. about the
2. Teacher tells pupils about her past previous lesson
experience on how she benefits
from doing price comparing before
buying stuffs.
3. Teacher highlights the importance
of doing price comparing
Presentation Content: 5. Teacher shows a flyer to the pupils AIDS:
(10mins) Comparative using visualizer. - Flyer
adjectives 6. Teacher leads pupils to go through (Appendix 1)
 cheaper the flyer given. -Visualizer
 more 7. Teacher emphasizes on the prices
expensive of each item in the flyer.
Moral value:
Superlative 8. Teacher asks pupils to compare the
Be thrifty
adjectives prices of the items.
- Hitting the
 The cheapest 9. Teacher asks questions to elicit
sales is a
 The most pupils’ responses.
good way to
expensive
be thrifty

Sample Questions:
To give new
1. Is yo-yo more
language input
expensive
and knowledge
than top?
about price
2. Is toy
comparing
aeroplane
cheaper than
teddy bear?
3. Which toy is
the cheapest
at the sale?
4. Which toy is
the most
expensive?

Practice 1. Teacher gives the instructions for AIDS:


(15 minutes) the next activity. - worksheet
2. Teacher distributes the blank filling (Appendix 2)
worksheet (Amy’s incomplete diary)
to each and every group.
3. Teacher asks pupils to read Amy’s
diary carefully.
4. Teacher asks pupils to discuss in
their group which phrases will fill in
the blanks.
5. Pupils choose the correct phrases
to fill in the blanks.

6. Teacher moves around and offers


help to the pupils when needed.

7. Teacher discusses the answers


together with the pupils.

8. After discussion, teacher asks


pupils to paste the worksheet in
their exercise book.
Production Essay question: AIDS:
(15 inutes) Amy’s brother is 1. Teacher shows pupils an essay - an essay question in
athletic. question in a slide. a slide
• Write a 2. Teacher asks pupils to take out (Appendix 3)
message to their essay books and copy down

Amy to give her the essay question. - information


suggestion. 3. Teacher shows pupils a incomplete transferring
message (a information transferring worksheet
worksheet) on a slide (Appendix 4)
4. Teacher guides pupils to complete
the message with the information
provided in the worksheet.
5. Teacher asks pupils to copy down
the complete message in their
essay book.

Closure Sample Questions: 10. Teacher recaps the lesson by To consolidate pupils’
(5
1. Will you compare asking some questions. learning
the prices before 11. Teacher ends the lesson by
buying anything? introducing a moral value. Moral Value:
2. Why do we need Be responsible
to do so? - Before you buy
anything, you
should always
compare the
prices and think
twice before you
spend.

APPENDIX 1 (Flyer)
APPENDIX 2 (worksheet)

Amy wants to buy a present for her brother. She goes to Jacky’s Toy Shop
and finds out how much the toy costs.
Complete what Amy wrote in her diary. Use the notes given below to help
you.

cheapest two ringgit and fifty sen expensive


teddy bear top save more
ten ringgit
I will buy ______________ because it costs only
___________________. The toy is the ______________ at
the sale. I will ______________ if I buy it. I will not buy
______________ because it costs ___________________. It
is the most ______________ toy in the shop.

APPENDIX 3
APPENDIX 4

You might also like