QUEZON CITY UNIVERSITY
San Bartolome, Novaliches, Quezon City
ACCOUNTING 3
Pricing and Costing
ASSIGNMENT NO.1 4 problems
Problem: 1 4 POINTS
The financial statements of Mother Goose Company included these items:
Marketing costs 160,000.00
Direct labor cost 245,000.00
Administrative costs 145,000.00
Direct materials used 285,000.00
Fixed factory overhead costs 175,000.00
Variable factory overhead cost 155,000.00
Requirement:
Compute:
1. Prime cost
Direct Labor+ Direct Materials
Direct Labor Cost 245,000
Direct Material Used 285,000
Prime Cost: 530,000
2. Conversion cost
Direct Labor + Overhead Cost
Direct Labor Cost 245,000
Fixed Overhead Factory 175,000
Variable Factory Overhead 155,000
Conversion Cost: 575,000
3. Trotal invetoriavle /product cost
Direct Labor+ Direct Materials+Factory Overhead+Variable Overhead Direct
Materials Used 285,000
Direct Labor Used 245,000
Variable Factory Overhead 155,000
Fixed Factory Overhead 175,000
Product Cost: 860,000
4. Total period cost
Marketing+Delivery+ Admin,etc.
Admin Cost 145,000
Marketing Cost 160,000
Total Period Cost: 305,000
Problem: 2 4 POINTS
Blance Corporation estimated its unit costs of producing and selling 12,000
units per month as follows:
Direct materials used 32
Direct labor cost 20
Variable manufacturing overhead cost 15
Fixed manufacturing overhead cost 6
Variable marketing cost 3
Fixed marketing cost 4
Estimiated unit cost 80
Requirement:
Compute:
1. Total variable costs per month
(32+20+15+3)x12,000= 840,000
2. Variable cost per unit produced
Direct Materials 32
Direct Labor 20 Variable Manufacturing
Overhead 15 Fixed Manufacturing Overhead 3
Variable cost per unit produced: 70/unit
3. Total manufacturing cost
(32+20+15+6)x12,000= 876,000
4. Manufacturing cost per unit
Direct Materials 32 Direct Labor
20 Variable Manufacturing Overhead 15
Fixed Manufacturing Overhead 6
Manufacturing per unit: 73
Problem: 3 4 POINTS
CAR Corporation has the following facts, complete the requirements below: Sales
price 200.00 per unit Fixed cost:
Marketing and Administrative 24,000 per period
Manufacturing overhead 30,000 per period Variable cost:
Marketing and Administrative 6 per unit
Marketing overhead 9 per unit
Direct materials used 30 per unit
Direct labor cost 60 per unit
Units produced and sold 1,200 per period Requirement:
Compute:
1. Variable manufacturing cost per unit Direct
Materials used 30 Direct Labor Used 60
Manufacturing cost per unit: 90
2. Variable cost per unit
Direct Materials used 30 Direct Labor Used
60 Marketing and Administrative 6
Marketing Overhead 9
Variable cost per unit: 105
3. Full manufacturing cost per unit
Direct Materials used 30 Direct Labor
60 (30,000/1,200) 25
Full Manufacturing Cost per unit 115
4. Full cost to make and sell per unit
Direct Materials used 30 Direct Labor used
60 Overhead 25
Marketing and Administrative 20 (24,000/1,200)
Variable M/A 6 Marketing Overhead
4
Full Cost to make/sell per unit: 150
Problem: 4 3 POINTS
Westinghouse Company manufactures major appliances. Because of growing
interest it its product it has just had its most successful year. In preparing the
budget for next year, its controller compiled these data:
MONTH VOL. IN MACH. HRS ELECTRICITY COST July 6,000 60,000
Augsut 5,000 53,000 Sptember 4,500
49,500 october 4,000 46,000 November 3,500
42,500 December 3,000 39,000 6-MONTH TOTAL
26,000 290,000
Using the high-low method, compute :
1. The variable cost per machine hour
A. Variable Cost Component Highest Cost-Lowest
Cost Highest Hours-Lowest Hours
60,000-39,000 6,000-3,000
=7/Hour(Variable Component)
2. The monthly fixed electricity costs
60,000-(6,000x7)=18,000 39,000-(3,000x7)=18,000 Fixed
Component
3. The total electricity costs if 4,800 machine hours are projected to be
used next month.
A. 4,800
(4,800x7)+18,000=51,000
TOTAL POINT 15 POINTS