TLE - AFA - Mod4 - Basic Mathematical Skills That Relate With Spoilage, Rejects and The Percentage of Recovery of Yields - v1
TLE - AFA - Mod4 - Basic Mathematical Skills That Relate With Spoilage, Rejects and The Percentage of Recovery of Yields - v1
Republic Act 8293, section 176 states that: No copyright shall subsist in
any work of the Government of the Philippines. However, prior approval of the
government agency or office wherein the work is created shall be necessary for
exploitation of such work for profit. Such agency or office may, among other things,
impose as a condition the payment of royalties.
This learning resource hopes to engage the learners into guided and independent
learning activities at their own pace and time. Furthermore, this also aims to help
learners acquire the needed 21st century skills while taking into consideration
their needs and circumstances.
In addition to the material in the main text, you will also see this box in the body of
the module:
As a facilitator you are expected to orient the learners on how to use this module.
You also need to keep track of the learners' progress while allowing them to
manage their own learning. Furthermore, you are expected to encourage and assist
the learners as they do the tasks included in the module.
1ii
For the learner:
The hand is one of the most symbolized part of the human body. It is often used to
depict skill, action and purpose. Through our hands we may learn, create and
accomplish. Hence, the hand in this learning resource signifies that you as a
learner is capable and empowered to successfully achieve the relevant
competencies and skills at your own pace and time. Your academic success lies in
your own hands!
This module was designed to provide you with fun and meaningful opportunities
for guided and independent learning at your own pace and time. You will be
enabled to process the contents of the learning resource while being an active
learner.
What I Need to Know This will give you an idea of the skills or
competencies you are expected to learn in
the module.
iii
process what you learned from the lesson.
1. Use the module with care. Do not put unnecessary mark/s on any part of
the module. Use a separate sheet of paper in answering the exercises.
2. Don’t forget to answer What I Know before moving on to the other activities
included in the module.
3. Read the instruction carefully before doing each task.
4. Observe honesty and integrity in doing the tasks and checking your
answers.
5. Finish the task at hand before proceeding to the next.
6. Return this module to your teacher/facilitator once you are through with it.
If you encounter any difficulty in answering the tasks in this module, do not
hesitate to consult your teacher or facilitator. Always bear in mind that you are
not alone.
We hope that through this material, you will experience meaningful learning
and gain deep understanding of the relevant competencies. You can do it!
3
What I Need to Know
This module was designed and written with you in mind. It is here to help you to
exhibits basic mathematical skills that relate with spoilage, rejects and the
percentage of recovery of yields. The scope of this module permits it to be used in
many different learning situations. The language used recognizes the diverse
vocabulary level of students. The lessons are arranged to follow the standard
sequence of the course. But the order in which you read them can be changed to
correspond with the textbook you are now using.
1
What I Know
Pre-test
Multiple Choice
Directions:
Choose the letter of the correct answer. Write the chosen letter in your activity
notebook.
1. It is the total amount spent for goods or services including money, time and
labor.
A. Miscellaneous Expenses
B. Operating Expenses
C. Purchased Expenses
D. Total Expenses
5. Which factor is NOT included when computing for the selling price?
A. Labor Cost
B. Raw Food Cost
C. Food Cost Percentage
D. Overhead Expenditure
2
6. In the food industry, what determines the sell price?
A. Labor Cost
B. Raw Food Cost
C. Food Cost Percentage
D. Overhead Expenditure
7. How much is the net profit if the total sales is Php 275.00 and the cost of the
product is Php 264.50?
A. Php 10.50
B. Php 12.50
C. Php 15.50
D. Php 20.50
8. If the unit cost of a product is Php12.00, how much is the selling price if 50% is
added to the unit cost?
A. Php 15.00
B. Php 16.00
C. Php 17.00
D. Php 18.00
10. Why should a seller determine the selling price of the product before selling it?
A. Have plenty of sales
B. Obtain the unit cost
C. Have profit in selling
D. Know the price at which ones sells the product
11. What is the percentage mark-up of a product if the unit cost is Php 35.00 and
the selling price is Php 42.00?
A. 10%
B. 15%
C. 20%
D. 25%
12. In the Production Data Report, one must be specific of this part because it will
determine the life storage of the product.
A. Flow Chart
B. Bill of Materials
C. Production Date
D. Production Name
3
13. It is the basis in determining the progress of any product to be done.
A. Project Plan
B. Daily Plan Report
C. Data Gathering Report
D. Production Data Report
14. In calculating percentage mark-up based on the selling price, you need to:
A. Add the peso mark-up by the selling price
B. Dividing the peso mark-up by the selling price
C. Multiply the peso mark-up by the selling price
D. Subtract the peso mark-up by the selling price
15. If you asked to sell a Smoked Bangus with a unit cost of Php 85.00 and you will
add 20% mark-up, how much is the selling price?
A. Php 92.00
B. Php 98.00
C. Php 102.00
D. Php 112.00
4
Lesson Basic Mathematical Skills that
Relate with Spoilage, Rejects and
3 the Percentage of Recovery of
Yields
To ensure that the seller does not lose in the selling enterprise, the selling
price of the food should be determined after computing all the expenses incurred.
The following steps and examples are of help in learning how to determine
the selling price of the processed products.
2. Make a list of the operating expenses like labor, gas, fuel, electricity,
transportation, miscellaneous expenses (expenses incurred for all other
items not included in number, like disposable table napkins, disposable
wrappers etc.), and incidental expenses if any.
3. List down all the expenses of ingredients and the operating expenses.
5. Divide the total cost by the number of servings to get the cost per serving.
6. Decide how much you will add to each unit cost for the selling price. The
percentage ranges from 15% to 40% for the food cost.
5
What’s In
Activity 1 Treasure
Directions: CHEST HUNT 101!
Choose the ingredients and materials needed in the food processing
mentioned below. Write the chosen letter in your activity notebook.
1.
CURING/SALTING
FISH
______________
______________
______________
INGREDIENTS AND
2. MATERIALS:
SMOKING
______________ A. BANGUS
______________ B. ALAMANG
_____________ C. MANGO
3. D. SALT
SUGAR E. SUGAR
CONCENTRATION
______________ F. WATER
______________ G. CITRIC ACID
_____________
4.
FERMENTATION
4 ______________
______________
______________
6
What’s New
Activity 2 Treasure
CHEST HUNT 102!
Directions:
Read and understand each statement
carefully. Write TRUE if the statement is
correct and write FALSE if it is incorrect. Write
this in your activity notebook.
_
_
_
=
7
What is It
8
what is required because: (a.) stems or tips must be removed from certain
vegetables and fruits; (b.) peeling is required for foods such as carrots, bananas
etc.; and (c.) fats needs to be trimmed from meat.
The amount of food product that comes from a store or supplier is called the
AP, means “As Purchased” weight, describes the amount of food in unprepared
form.
The amount of food product required by a recipe is called the EP, means
“Edible Portion” weight, describes the amount of food in prepared form.
Record and report based on the data gathered and computed on production
output, input, actual spoilage, rejects, actual yields or recoveries are kept for
documentation purposes. This will be the basis in determining the progress of
whatever products to be done on process.
Importance of Recording and Documenting Production input:
9
1. It gives us a reference data on the materials used together with their correct
magnitude.
2. It determines the economic viability of the product.
3. Records serve as a basis for planning.
4. Records greatly help in making right decisions.
The following are the steps in recording and documenting production input
1. Weigh all materials and ingredients needed.
2. Make a necessary listing in your notebook of all the materials and ingredients
used. It is important to note how much or how many. This is what we call
recording or documentation.
3. Follow the correct format in documenting and recording.
Bill of Materials
A bill of materials is a list of all things needed in a project together with their
description, sizes and amount or price.
QUANTIT TOTAL
UNIT PARTICULARS UNIT PRICE
Y PRICE
250 gram Sugar P 40.00/kilogram P 10.00
10
STUDENT’S NAME: _________________ PRODUCTION DATE : ____________
PRODUCT NAME : _________________ PRODUCTION TARGET:____________
BILL OF MATERIALS
INGREDIENTS
MATERIALS
PACKAGING MATERIALS
PROCESSING DATA
PROBLEMS ENCOUNTERED:
__________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________
RECOMMENDED SOLUTION:
__________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________
% Recovery
11
2.
Finished Product x 100 = __________%
Partially Made Products (ex. dried weight)
Average = __________ %
% Yield
1. Finished Product x 100 = __________%
As Purchased (AP)
% Loss
1. As Purchased (AP) - Edible Portion (EP)
As Purchased (AP) x 100 =________%
Average = ________%
2. Decide whether you want to calculate your percentage mark-up based on cost or
selling price. Once you choose which you will be using to calculate, it is
important you stick to the method you choose throughout all your calculations,
or you will end up with faulty data. If you decide to calculate your percent mark-
up based on cost, go on to Step 3. If you decide to calculate your percent mark-
up based on selling price, go on to Step 4.
5. Make sure you consistently use either cost of the product or selling price to find
the percentage mark-up on an item. Even though the cost, selling price, and
12
peso mark-up will always be the same, the percentage mark-up will be
drastically different depending if you calculate it using selling price or cost. The
selling price will give you a lower percentage mark-up (assuming you are making
a profit), while the cost will give you a higher percentage mark-up.
13
What’s More
Directions:
Compute the Peso Mark Up and Percentage Mark-up based from the given
data. Write the answer in your activity notebook.
Items /
Number Purchasing Selling Peso Percentage
Food
of Yield Price Price Mark-Up Mark-Up
Product
1. Salted
1 cup Php 10.00 Php 15.00
Fish
2. Marinated
Deboned 1 piece Php 125.00 Php 25.00
Bangus
3. Bangus
1 piece Php 168.00 Php 190.00
Relleno
4. Smoked
1 piece Php 85.00 20%
Bangus
5. Tinapa
1 bottle Php 105.00 Php 30.00
(Sardines)
14
What I Have Learned
Activity 3 Bon
Voyage, A letter from
Mang Juan
Thank you for your time in making our journey very much
challenging!
Too much to ask from you, I hope you will keep being a
hard worker, committed and persistent in every journey you
will venture.
15
What I Can Do
Directions:
Given the following recipe and its estimated cost, compute for the total
purchase cost and impose a 50% mark up to determine the selling price of your
product. Use the format and write this in your activity notebook.
TOTAL
QUANTITY UNIT PARTICULARS UNIT PRICE
PRICE
Milkfish (Bangus), Php 110.00/
1 kg
3 pcs kg
Php 10.00/
200 mL Cane Vinegar
200mL
Php 30.00/kilogram of
calamansi fruits or
100 mL Calamansi juice
200mL (extracted
juice)
GRAND TOTAL
16
Assessment
Post-test
Multiple Choice
Directions:
Choose the letter of the correct answer. Write the chosen letter in your
activity notebook.
2. Which factor is NOT included when computing for the selling price?
A. Labor Cost
B. Raw Food Cost
C. Food Cost Percentage
D. Overhead Expenditure
3. In the food industry, what determines the sell price?
A. Labor Cost
B. Raw Food Cost
C. Food Cost Percentage
D. Overhead Expenditure
4. It is the total amount spent for goods or services including money, time and
labor.
A. Miscellaneous Expenses
B. Operating Expenses
C. Purchased Expenses
D. Total Expenses
17
7. What items are added to determine the cost of product?
A. Ingredients and sales
B. Ingredients and profit
C. Ingredients and unit cost
D. Ingredients and operating expenses
8. Why should a seller determine the selling price of the product before selling it?
A. Have plenty of sales
B. Obtain the unit cost
C. Have profit in selling
D. Know the price at which ones sells the product
9. How much is the net profit if the total sales is Php 275.00 and the cost of the
product is Php 264.50?
A. Php 10.50
B. Php 12.50
C. Php 15.50
D. Php 20.50
10. If the unit cost of a product is Php12.00, how much is the selling price if 50% is
added to the unit cost?
A. Php 15.00
B. Php 16.00
C. Php 17.00
D. Php 18.00
11. In calculating percentage mark-up based on the selling price, you need to:
A. Add the peso mark-up by the selling price
B. Dividing the peso mark-up by the selling price
C. Multiply the peso mark-up by the selling price
D. Subtract the peso mark-up by the selling price
12. If you asked to sell a Smoked Bangus with a unit cost of Php 85.00 and you will
add 20% mark-up, how much is the selling price?
A. Php 92.00
B. Php 98.00
C. Php 102.00
D. Php 112.00
18
13. What is the percentage mark-up of a product if the unit cost is Php 35.00 and
the selling price is Php 42.00?
A. 10%
B. 15%
C. 20%
D. 25%
14. In the Production Data Report, one must be specific of this part because it will
determine the life storage of the product.
A. Flow Chart
B. Bill of Materials
C. Production Date
D. Production Name
19
Additional Activities
Directions:
Given the following recipe and its estimated cost, compute for the total
purchase cost, percentage recovery, yield and loss data. Then, impose a 50%
mark-up to determine the selling price of your product. Use the format and write
this in your activity notebook.
QUANTIT TOTAL
UNIT PARTICULARS UNIT PRICE
Y PRICE
RAW MATERIALS
500 g Milkfish (Bangus), 1 pc P 110.00 /kg
INGREDIENTS
500 g Salt P 7.00 /kg
8 L Water P 2.00 /L
SMOKED MATERIALS
bundl
1 Firewood P 25.00 /bundle
e
1 pack Saw Dust P 50.00 /pack
3 pack Charcoal P 10.00 /pack
bundl Guava Leaves/
1 P 10.00 /bundle
e Lemon Grass
PACKAGING
MATERIALS
1 pc PE Cellophane P 2.00 /piece
1 pc Label P 3.00 /piece
20
OUTPUT PER OPERATION (CRITICAL TASKS)
% Recovery
Average = __________ %
% Yield
% Loss
Average = __________ %
21
Answer Key
What I Have
Assessment (Post What's More Learned
Test)
1. 5.00 50% 1. compute
1. D 2. 150.00 20%
2. D 3. 22.00 13%
4. 102.00 17% 2. calculate
3. C
4. B 5. 135.00 22%
5. A 3. spoilage rejects
6. A
7. C 4. required
8. D
9. B
10.D 5. stems
11.B
12.C 6. peeling
13.C
14.C 7. fats
15. D
22
References
Dionisio, Teresa and Castillo, Salvador. Fish Cultivation 3 and 4. Makati, Metro
Manila: Basic Media Systems, Inc., 1993.
Photo Credits
“Empty Chest”. https://www.math-salamanders.com/image-files/6th-grade-math-
games-empty-the-chest-v3.gif (Accessed on May 21, 2020)
23
For inquiries or feedback, please write or call:
24