0% found this document useful (0 votes)
70 views

Applications of Rational Functions (2021)

This document provides 10 multi-part application problems involving rational functions. The problems involve developing rational functions to model real-world situations such as the cost of field trips, tickets, and other activities based on variables like the number of students attending. Students are asked to write functions, evaluate them for different values, find costs and times based on the functions, and identify key features of the rational functions.

Uploaded by

sammy
Copyright
© © All Rights Reserved
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
0% found this document useful (0 votes)
70 views

Applications of Rational Functions (2021)

This document provides 10 multi-part application problems involving rational functions. The problems involve developing rational functions to model real-world situations such as the cost of field trips, tickets, and other activities based on variables like the number of students attending. Students are asked to write functions, evaluate them for different values, find costs and times based on the functions, and identify key features of the rational functions.

Uploaded by

sammy
Copyright
© © All Rights Reserved
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
You are on page 1/ 2

Algebra 2 Name ____________________________

Applications of Rational Functions

1. The choir is planning a trip to Sea World. The bus costs $300 to rent and seats 60. Tickets
to Sea World cost $25 each. Write a function to determine the cost, y, of the trip for each student
if x students go on the trip. There must be at least 10 students, or the trip will be cancelled.
Use the following table to help develop your equation.

# Students Process Cost per student


10

15

25

Input equation into the graphing calculator. Use table and graph to answer the following questions.

a. What is the cost per student if 20 students go on the trip?


b. How many students must go on the trip for the cost to be less than $50?
c. If the cost is $32.50 per person, how many students are going on the trip?
d. What is a reasonable domain and range for the situation?
e. What is a reasonable domain and range for the function?

2. If the area of a rectangle remains 24 cm2, then any change in its length will result in the
opposite change to its width. What do all of the rectangles below have in common?

8 cm

4 cm 3 cm

6 cm 24 cm
1 cm

a. If all of the rectangles have an area of L×W = 24, then write an equation to describe
the width of each rectangle in terms of the length.

b. What is the width of a rectangle with a length of 1.5 cm?

3. A math test has a maximum point value of 100 points. The point value of each question
varies inversely with the number of questions on the test. How many problems are on a
test, if each question is worth 2.5 points each?

A. 4 problems B. 40 problems C. 80 problems D. 250 problems

4. Linda’s coworkers buy her a bouquet of flowers for her birthday. The total cost of the bouquet is $40.
Complete the table to show the cost/ person depending on how many coworkers contribute.
# Cost per Total a. If 8 coworkers contribute equally to the cost of the
contributing, person, C cost of bouquet, how much will each pay?
n bouquet
2 40
4 b. If only 4 coworkers contribute, how does cost/person
change (compared to when 8 co-workers contributed)?
8
10 c. Write a function to represent the cost, C, per person as a
n function of the number, n, of coworkers that contribute.
5. Your class plans a field trip to a museum. Bus rental is $75. Museum tickets cost $5 each.
75
The equation represents the cost per student (y) if x students attend: y  5
x

a. Which term in the function represents the cost/student for riding the bus?
b. Which term in the function represents the per student cost for the museum ticket?
c. What is different about these two terms?

6. Members of a high school band plan to play at a college bowl game. The trip will cost $350
per band member plus a $2000 group deposit. Use the table to develop your equation.

# Students Process Cost per band a. Write a function for the cost of the trip per
member band member.
20

50 b. Find the cost per person if 40 band


members attend the bowl game.
100

7. The average cost per DVD purchased from a movie club is a function of the number of DVDs
a member buys. Complete the table below.

# of Process Avg. Cost ($)


a. A function that describes the data in the DVDs
40 1 55
table has the form f ( x )   k , where
x
k is the constant. 2 35
What is the value of k?_______________
4 25
What does k mean? ________________
5 23
b. What is the total cost of buying 15 DVDs
10 19
from the club? _________
20 17

8. A race car driver makes a pit stop at the beginning of a lap. The time t in seconds it takes the
driver to complete the lap, including the pit stop can be modeled by the function
12r  9000
t (r )  , where r is the driver’s average speed in miles per hour after the pit stop.
r

a. The driver’s average speed after the pit stop is 200mi/h. How long does it take the driver to
complete the lap, including the pit stop?

9. Members of a high school cheerleading squad plan a trip to support their robotics team at
a regional competition. The trip will cost $70 per person plus a $420 deposit for the bus.
Find the total cost of the trip per cheerleader.

a. Write a function that represents the total cost of the trip per cheerleader.

b. Plug the function into the graphing calculator and use the table to answer the following:

Cost per person if 5 cheerleaders attend? _______ 7 attend? _______ 10 attend? _______

10. Stanton invites the cheerleaders to support the school’s dive team at their next competition.
The trip will cost $145 per person plus a $1000 deposit.

a. Function to represent the cost of the trip per person: .__________________________

b. Cost per person if 5 cheerleaders attend? _______ 7 attend? _______ 10 attend? _______

You might also like