0% found this document useful (0 votes)
174 views9 pages

Eggplant Patty Burger Ingredient Costs

The document lists the ingredients, quantities purchased, and costs for making eggplant patty burgers. It then calculates the quantities needed for a standard recipe that yields 6 servings. The raw food costs for each ingredient are calculated based on the unit price and amount needed. The total raw food cost is $169.84. With a 30% markup, the selling price per serving is $50.95.

Uploaded by

Lawrence Echague
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as XLSX, PDF, TXT or read online on Scribd
0% found this document useful (0 votes)
174 views9 pages

Eggplant Patty Burger Ingredient Costs

The document lists the ingredients, quantities purchased, and costs for making eggplant patty burgers. It then calculates the quantities needed for a standard recipe that yields 6 servings. The raw food costs for each ingredient are calculated based on the unit price and amount needed. The total raw food cost is $169.84. With a 30% markup, the selling price per serving is $50.95.

Uploaded by

Lawrence Echague
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as XLSX, PDF, TXT or read online on Scribd
You are on page 1/ 9

PURCHASED WEIGHT

Ingredients QTY
1. Eggplant 4 pcs
2. Tomatoes 12 pcs
3. Cucumber 2 pcs
4. Cheese 1 box ( 30grams)
5. Bread Crumbs 230 grams
6. Onion Chives 1/4 cup (32 grams)
7. Spanish Paprika 1 bottle (34 grams)
8. Oil 1 bottle ( 950ml)
9. Bread (Pande Agua) 6 pcs
10 . Mayonaisse (Lady's Choice) 220 ml
11 . Sweet Pickles 270 grams
12 . Gas 1 tank
Total Cost

Required Ingredient: QTY


1. Eggplant 4 pcs
2. Tomatoes 3 pcs
3. Cucumber 2 pc
4. Cheese 1/2 slice (21 grams)
5. Bread Crumbs 1 1/4 cup (160 grams)
6. Onion Chives 1/4 cup (32 grams)
7. Spanish Paprika 1 teaspoon (2.30 grams)
8. Oil 1/4 cup (59ml)
9. Bread (Pande Agua) 6 pcs
10 . Mayonaisse 10 ml
11 . Sweet Pickles 10 grams
12 . Gas
Total Cost

Recipe: Egpplant Patty Burger

Standard Yield: 6 pcs patty


Selling Price: 50.95

Ingredients Quantity
1. Eggplant 4 pcs
2. Tomatoes 3 pcs
3. Cucumber 1 pc
4. Cheese 1/2 slice
5. Bread Crumbs 1 1/4 cup
6. Onion Chives 1/4 cup
7. Spanish Paprika 1 teaspoon
8. Oil 1/4 cup
9. Bread (Pande Agua) 6 pcs
10 . Mayonaisse 10 ml
11 . Sweet Pickles 10 grams
12 . Gas
Total Raw Food Cost
Yield
Cost/ serving (Total raw food cost / Yield)
Mark-up %

Selling price
Ayala Mall
Unit Cost
4 19.88
12 27.30
2 18.20
30 49.50
230 29.50 https://www.allrecipes.com/article/cup-to-gram-co
32 25.00
34 30.00
950 75.00
6 30.00 https://www.exploratorium.edu/food/measuremen
220 35.00
270 45.00
856.00
1240.38

Unit Cost Total Cost


19.88 19.88
6.83 6.83
18.20 18.20
34.65 34.65
20.48 20.48
25.00 25.00
1.89 1.89
4.66 4.66
30.00 30.00
1.59 1.59
1.67 1.67
5.00 5.00
169.84

Egpplant Patty Burger

Serving specifications
Servings:6
Tested by: Lawrence
Echague

Unit Cost Total Cost


19.88 19.88
6.83 6.83
18.20 18.20
34.65 34.65
20.48 20.48
25.00 25.00
1.89 1.89
4.66 4.66
30.00 30.00
1.59 1.59
1.67 1.67
5.00 5.00
169.84
6.00
28.31
30%
Markup 1.8

50.95
pes.com/article/cup-to-gram-conversions/

atorium.edu/food/measurements
https://www.youtube.com/watch?v=J9ocfHxjcuQ
Ingredient: Cheese (30grams)
Quantity needed: 1/2 slice = 21 grams

Unit Cost = 49.50


Price Per gram: = 49.50 /30 grams
= 1.65
1.65 x 21 grams (QTY Needed) Final Raw Cost 34.65

Ingredient: Bread Crumbs (230 grams)


Quantity needed: 1 1/4 cup = 160 grams

Unit Cost = 29.50


Price Per gram: 29.50/230grams
= 0.128
0.128 x 160 grams (QTY Needed) Final Raw Cost 20.48

Ingredient: Spanish Paprika (34 grams)


Quantity needed: 1 tsp= 2.30 grams

Unit Cost = 30.00


Price Per gram: 30/34 grams
= 0.882
0.882 x 2.30 grams (QTY Needed) Final Raw Cost 1.89

Ingredient: Oil ( Palm Oil) 950 ml


Quantity needed: 1/4 cup = 59ml

Unit Cost = 75.00


Price Per gram: 75/950
= 0.079
0.079 x 59 ml (QTY Needed) Final Raw Cost 4.66

Ingredient: Mayonaisse ( Lady's Choice) 220ml


Quantity needed: 10ml

Unit Cost = 35.00


Price Per gram: 35/220
= 0.159
0.159 x 10 ml (QTY Needed) Final Raw Cost 1.59
https://www.youtube.com/watch?v=J9ocfHxjcuQ
Ingredient: Cheese
Quantity needed:

Unit Cost
Price Per gram:

grams (QTY Needed)

Ingredient: Oil (Palm Oil)


Quantity needed:

Unit Cost
Price Per gram:

ml (QTY Needed)

Ingredient:
Quantity needed:

Unit Cost
Price Per gram:

ml (QTY Needed)
grams
30
21

= 49.50
1.65
=
Final Raw Cost 34.65

=
Final Raw Cost

=
Final Raw Cost

You might also like