Solve problems with direct proportion 3
Here is a recipe for 8 cupcakes. Cupcakes (makes 8)
100 g butter
100 g sugar
2 eggs
1 tsp vanilla extract
120 g flour
1 A shop sells school supplies.
4 tbsp milk
Three boxes of rulers contain 150 rulers altogether. a) Complete these recipe cards.
Cupcakes (makes 4) Cupcakes (makes 24)
butter butter
sugar sugar
a) How many rulers are there in 9 boxes? eggs eggs
vanilla extract vanilla extract
b) How many rulers are there in 27 boxes?
flour flour
c) How many boxes do you need to buy to have 1,500 rulers?
milk milk
How did you work out your answers? Talk about it with a partner.
Cupcakes (makes 1)
Cupcakes (makes )
2 a) Calculate the circumference of each circle.
butter
butter
1 cm sugar
sugar
eggs
1 cm 16 eggs
vanilla extract
vanilla extract
flour 960 g flour
milk milk
b) Annie says that the circumference of a circle is directly proportional to
its diameter. b) Mo has half a kilogram of butter.
Do you agree with Annie? What is the greatest number of cupcakes he can make
Discuss your reasons with a partner. using this recipe?
© White Rose Maths 2021
4 At a service station, 6 litres of petrol costs £9 5 The mass of a piece of rope is in direct proportion to its length.
Complete the table.
Length of rope Mass of rope
80 m 5 kg
30 kg
20 m
a) How much does 60 litres of petrol cost? 2m
6 Are these statements true or false? Explain your answers.
a) 5 gallons of water weigh 8 lbs, so 25 gallons of water weigh 40 lbs.
b) How much does 24 litres of petrol cost?
b) 8 chocolate bars cost £5, so 2 chocolate bars cost £1.50
c) How much does 2 litres of petrol cost?
c) Henry the 8th had 6 wives, so Henry the 4th had 3 wives.
d) How many litres of petrol can you buy for £45?
d) The length of 12 identical toy cars is 132 cm, so the length of
240 of the same toy cars is 26.4 m.
e) How many litres of petrol can you buy for £4.50?
7 40 g of ginger are needed to make 16 gingerbread men.
f) Write an expression for the cost of x litres of petrol.
Annie wants to make 60 gingerbread men.
She has 140 g of ginger. Is this enough?
Explain your answer.
g) Write an expression for the number of litres of petrol that can be
bought for £y.
© White Rose Maths 2021