0% found this document useful (0 votes)
874 views2 pages

At The Shop

This document contains 20 multiple choice questions about shopping at various stores. The questions cover topics like prices of common items, vocabulary related to shopping (e.g. seller, cashier), and basic math problems calculating total costs. Each question is presented independently with 4 answer options to choose from.

Uploaded by

stepanus delpi
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as DOCX, PDF, TXT or read online on Scribd
0% found this document useful (0 votes)
874 views2 pages

At The Shop

This document contains 20 multiple choice questions about shopping at various stores. The questions cover topics like prices of common items, vocabulary related to shopping (e.g. seller, cashier), and basic math problems calculating total costs. Each question is presented independently with 4 answer options to choose from.

Uploaded by

stepanus delpi
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as DOCX, PDF, TXT or read online on Scribd
You are on page 1/ 2

Soal latihan kelas 6 theme: At the Shop

Soal No.1
Look at the picture below! Soal No.5
Look at the picture below!

How much is this ballpoint?


It is. . . How much is this toothpaste?
A. Two hundred and five thousand rupiahs It is. . .
B. Two thousand and five hundred rupiahs A. One thousand, two hundred and fivety
C. Five hundred and two thousand rupiahs B. One hundred, two thousand and fivety
D. Five thousand and two hundred rupiahs C. One thousand, two hundred and fifty
Soal No.2 D. One hundred, two thousand and fifty
Look at the picture below! Soal No.6
The sharpener is five thousand and twenty-five
rupiahs. The price is number. . .
A. Rp.525
B. Rp.535
How much is this pencil case? C. Rp.5.535
It is. . . D. Rp.5.025
A. Twenty hundred and five rupiahs Soal No.7
B. Twenty and six thousand five hundred The pack of candy is nine thousand, six hundred
rupiahs and forty rupiahs. The price is number. . .
C. Twenty-six thousand and five hundred A. Rp.9.650
rupiahs B. Rp.9.640
D. Twenty-six hundred and five rupiahs C. Rp.9.630
Soal No.3 D. Rp.9.660
Look at the picture below! Soal No.8
Someone who sells something is called....
A. Seller
B. Buyer
C. Cashier
How much is this pencil? D. Supervisor
It is. . . Soal No.9
A. Ten rupiahs After paying the things, the cashier will give you
B. One million rupiahs the. . .
C. One hundred rupiahs A. Basket
D. One thousand rupiahs B. Shoping list
Soal No.4 C. Receipt
Look at the picture below! D. Trolly
Soal No.10
We can buy bouquet of flowers in the. . .
A. Supermarket
B. Fruitstall
C. Greengrocer
How much is this eraser?
D. Florist
It is. . .
A. Four hundred and twenty-five rupiahs
B. Four thousand and twenty-five rupiahs
C. Forty hundred and twenty-five rupiahs
D. Forty thousand and twenty-five rupiahs
Soal latihan kelas 6 theme: At the Shop
Read the text below (question number 11 - 13)
Dika is going to clothes store. He want to buy a Soal No.16
T-shirt and a belt. We can buy cucumber, garlic, and onion in the. . ..
A. Florist
Shopkeeper : What can i do for you?
B. Tradisional market
Dika : Do you have a belt?
C. Mall
Shopkeeper : Of course. Here you are
D. Pet shop
Dika : How much is the belt?
Soal No. 17
Shopkeer : It is Rp.15.000. Anything else?
Seventy five + forty five = .......
Dika : Please give me a T-shirt
A. one hundred twenty one
Shopkeeper : Here you are
B. one hundred twenty
Dika : How much does it cost? C. one thousand twenty hundred
Shopkeer : It is Rp.45.000 D. one hundred twenty thousand
Soal No.18
Soal No.11 Apple Rp. 18.500 + Orange Rp. 16.500
Where is Dika going? How much is it?
He is going to the. . . A. Twenty five thousand
A. Market B. Thirty hundred five thousand
B. Boutique C. Thirty five thousand
C. Clothes store D. Three hundred five thousand
D. Art shop Soal No.19
Soal No.12 Fifty five + ............. = one hundred fifty five
Does Dika buy a tie? A. One hundred
A. Yes, he does B. One thousand
C. Fifty five
B. Yes, he do
D. Forty five
C. No, he doesn't
Soal No.20
D. No, he don't
Perhatikan gambar berikut ini!
Soal No.13
How much does the T-shirt cost?
A. Rp.15.000
B. Rp.25.000
C. Rp.35.000
D. Rp.45.000 A cup of. . . .is Rp.7.000
Soal No.14 A. Milk
Dani : I want to buy a pencil, a ballpoint, and a B. Porridge
book. How much. . . . . ..? C. Butter
Budi : A pencil is Rp.1000, a ballpoint is D. Tea
Rp.2.500, and a book is Rp.5.000.
A. Does it cost
B. Does they cost
C. Do it cost
D. Do they cost
Soal No.15
Someone who servers you at the supermarket is
called . . .
A. Shopkeeper
B. Buyer
C. Seller
D. Cashier

You might also like