Maths Workbook - Basic 3 - 1st Term
Maths Workbook - Basic 3 - 1st Term
1–1
Homework Practice 3NS1.1
Number Patterns
Chapter Resources
Identify the pattern. Then find the missing numbers.
16. Kayla has 25 beads. She gives 5 beads to a friend. How many
beads does she have left? (Previous Grade)
Grade 3 1 Chapter 1
Name Date
1–1
Problem-Solving Practice 3NS1.1
Number Patterns
Solve.
3. The football team runs five more laps each day. If they run
10 laps on Monday, how many laps will they run on Friday?
Grade 3 2 Chapter 1
Name Date
1–2
Homework Practice 3MR1.1, 3NS2.1
Problem-Solving Strategy
Chapter Resources
Solve. Use the four-step plan.
1. Tania starts a game with 300 points. 3. Sylvia’s game piece is on box 25 of
In four rounds of the game, she adds a game board. She moves it ahead
25 points each round. How many 5 boxes, three times. Where is her
points does Tania have at the end of game piece now?
four rounds?
Identify the pattern. Then find the missing numbers. (Lesson 1–1)
Copyright © Macmillan/McGraw-Hill, a division of The McGraw-Hill Companies, Inc.
12. Fran likes to buy flowers each week. The first week she buys
1 flower, the second week she buys 3 flowers, and the third
week she buys 5 flowers. If the pattern continues, how many
will she buy in the fifth week?
Grade 3 3 Chapter 1
Name Date
1–3
Homework Practice 3NS1.3, 3NS1.5
Place Value through 1,000
Chapter Resources
Write each number in expanded form and word form.
1. 2,368
Expanded form:
Word form:
2. 4,572
Expanded form:
Word form:
Write the place of the underlined digit. Then write the value
of the digit.
3. 567
4. 6,327
Copyright © Macmillan/McGraw-Hill, a division of The McGraw-Hill Companies, Inc.
Grade 3 4 Chapter 1
Name Date
1–3
Problem-Solving Practice 3NS1.3, 3NS1.5
Place Value through 1,000
Solve.
Grade 3 5 Chapter 1
Name Date
1–4
Homework Practice 3NS1.3, 3NS1.5
Place Value through 10,000
Chapter Resources
Write the place of each underlined digit. Then write its value.
1. 4,559 2. 48,351
3. 55,303 4. 67,842
5. 23,901 6. 15,221
7. 60,872
8. 34,759
9. 1,259
Solve.
Grade 3 6 Chapter 1
Name Date
1–4
Problem-Solving Practice 3NS1.3, 3NS1.5
Place Value through 10,000
Solve.
2. The town that Jose lives in has 31,988 people. What is the
value of the 9 in this number?
Grade 3 7 Chapter 1
Name Date
1–5
Homework Practice 3MR1.1, 3NS2.1
Problem-Solving Investigation
Chapter Resources
Solve using the four-step plan.
1. The pine tree in Mr. George’s yard is 35 feet tall. The oak tree
in his yard is 43 feet tall. How much taller is the oak tree
than the pine tree?
4. 85,609
5. 47 ,898
6. 34,332
Grade 3 8 Chapter 1
Name Date
1–6
Homework Practice 3NS1.2
Compare Numbers
Chapter Resources
Compare. Write >, <, or =.
1. 751 715 4. 435 543 7. 808 880
Solve.
10. The June concert sold 544 tickets. The July concert sold 455
tickets. Which concert sold a greater number of tickets?
12. Lynn’s loaf of bread has 24 slices. If she uses 8 slices to make
four sandwiches, how many more sandwiches can she make?
Grade 3 9 Chapter 1
Name Date
1–6
Problem-Solving Practice 3NS1.2
Compare Numbers
Solve.
1. Julia has read 120 pages of her book for her book report.
Deanna has read 112 pages. Who has read more pages
so far?
5. Niko, Paul, and Jon all want to win a prize for selling the
most fruit. Niko has 367 points, Paul has 455 points, and Jon
has 437 points. To win a prize, you must have at least
435 points. Who will not win a prize?
Grade 3 10 Chapter 1
Name Date
1–7
Homework Practice 3NS1.2
Order Numbers
Chapter Resources
Order the numbers from greatest to least.
Solve.
15. The Jacksons and the Chens went on vacation. The Jacksons
drove 235 miles. The Chens drove 325 miles. Which family
drove farther?
Grade 3 11 Chapter 1
Name Date
1–7
Problem-Solving Practice 3NS1.2
Order Numbers
Solve.
4. Write the names of the cars in order from the least number
sold to the greatest number of cars sold.
5. Gigi has 698 paper clips. Robert has 898 paper clips. Toby
has 500 more paper clips than Gigi. Who has the least
number of paper clips?
Grade 3 12 Chapter 1
Name Date
1–8
Homework Practice 3NS1.4
Round to the Nearest 10 and 100
Chapter Resources
Round to the nearest ten.
1. 56 2. 588 3. 444
Grade 3 13 Chapter 1
Name Date
1–8
Problem-Solving Practice 3NS1.4
Round to the Nearest 10 and 100
Solve.
4. The U.S. Bank Tower in Los Angeles is 1,017 feet tall. How
tall is it to the nearest hundred feet?
Grade 3 14 Chapter 1
Name Date
1–9
Homework Practice 3NS1.4
Round to the Nearest 1,000
Chapter Resources
Round to the nearest thousand.
Solve.
7. Luis and his family flew 1,487 miles last summer while on
vacation. Rounded to the nearest thousand, how many miles
did they fly?
Grade 3 15 Chapter 1
Name Date
1–9
Problem-Solving Practice 3NS1.4
Round to the Nearest 1,000
Solve.
Grade 3 16 Chapter 1
Name Date
2–1
Homework Practice 3NS2.1, 3AF1.1
Addition Properties
Chapter Resources
Find each sum. Identify the property shown.
1. 5 + 4 = 2. 46 + 0 =
4+5=
3. (7 + 9) + 3 = 4. 1 + (9 + 5) =
(7 + 3) + 9 = (1 + 9) + 5 =
5. (0 + 7) + 3 = + (7 + 3) 6. 20 + 40 = 40 +
Copyright © Macmillan/McGraw-Hill, a division of The McGraw-Hill Companies, Inc.
7. 4,801
8. 3,192
9. 6,592
10. 5,038
Grade 3 17 Chapter 2
Name Date
2–1
Problem-Solving Practice 3NS2.1, 3AF1.1
Addition Properties
Solve.
Grade 3 18 Chapter 2
Name Date
2–2
Homework Practice 3MR2.5
Problem-Solving Skill
Chapter Resources
Tell whether an estimate or an exact answer is needed.
Then solve.
4. 12 + (3 + 4) = 5. 5 + 4 + 2 =
(12 + 3) + 4 = 5+2+4=
Grade 3 19 Chapter 2
Name Date
2–3
Homework Practice 3NS1.4
Estimate Sums
Chapter Resources
Estimate each sum using rounding.
1. 54 + 86 2. 15 + 29
3. 12 + 81 4. 28 + 76
5. 46 + 89 6. 38 + 45
7. 12 + 99
10. Every Sunday, Jamila and her family visit her grandparents.
Then they go to visit her aunt. Her family drives 49 miles to
see her grandparents and drives 17 more miles to her aunt’s
house. How many miles do they drive?
Grade 3 20 Chapter 2
Name Date
2–3
Problem-Solving Practice 3NS1.4
Estimate Sums
Solve.
1. If Kiki buys a digital camera that costs $73 and a book that
costs $12, about how much will she pay?
2. Michelle has saved $11 from her allowance, and her sister
Maria has saved $13. They want to buy their mother a $30
pair of earrings for Mothers’ Day. Together, will they have
enough money? Explain.
Grade 3 21 Chapter 2
Name Date
2–4
Homework Practice 3NS2.1
Two-Digit Addition
Chapter Resources
Add. Check for reasonableness.
1. 32 + 6 2. 44 + 13 3. 19 + 49
4. 21 + 34 5. 25 + 3 6. 46 + 10
7. 35 8. 23 9. 14
+ 16
_____ + 63
_____ + 76
_____
Solve.
11. There are 54 small fish and 27 big fish in a pond. How many
fish are there altogether?
Copyright © Macmillan/McGraw-Hill, a division of The McGraw-Hill Companies, Inc.
12. 19 + 48 13. 22 + 58
14. 43 + 46
15. 27 + 24
16. 92 + 44
17. 79 + 17
Grade 3 22 Chapter 2
Name Date
2–4
Problem-Solving Practice 3NS2.1
Two-Digit Addition
Solve.
Grade 3 23 Chapter 2
Name Date
2–5
Homework Practice 3NS2.1, 3NS3.3
Add Money
Chapter Resources
Add. Use estimation to check for reasonableness.
11. Anna has $15. If she buys a book that costs $9 and a poster
costing $4, how much money will she have left?
12. If Yolanda buys a birthday card for 36¢ and a thank-you card
for 46¢, what will she pay in all?
Copyright © Macmillan/McGraw-Hill, a division of The McGraw-Hill Companies, Inc.
13. 55 + 32 14. 19 + 29
15. 65 + 25 16. 16 + 25
Grade 3 24 Chapter 2
Name Date
2–5
Problem-Solving Practice 3NS2.1, 3NS3.3
Add Money
3. For math class, Pia has to buy a ruler that costs 42¢ and a
compass that costs 49¢. How much money will she spend?
4. Mei Ling bought dinner for her family. The spaghetti cost $45
and the dessert cost $25. How much did her family’s dinner
5. Ryan is inviting friends to his party. The food will cost $63
and the decorations will cost $17. How much will he spend
altogether?
Grade 3 25 Chapter 2
Name Date
2–6
Homework Practice 3MR1.1
Problem-Solving Investigation
Chapter Resources
Use the four-step plan to solve each problem.
2. Mrs. Shelley’s class is reading The Lion, the Witch, and the
Wardrobe. If they read 16 pages every week, how many
pages can they read in 2 weeks?
Grade 3 26 Chapter 2
Name Date
2–7
Homework Practice 3NS2.1, 3NS3.3
Three-Digit Addition
Chapter Resources
Find each sum. Use estimation to check for reasonableness.
1. $3.51 + $4.65
2. 29 + 66
3. $4.45 + $3.18
4. 653 + 284
5. 178 + 99
6. $6.52 + $1.39
7. Kevin’s family bought 2 pizzas that cost $12 each. How much
did these items cost altogether?
Copyright © Macmillan/McGraw-Hill, a division of The McGraw-Hill Companies, Inc.
Grade 3 27 Chapter 2
Name Date
2–7
Problem-Solving Practice 3NS2.1, 3NS3.3
Three-Digit Addition
2. The Allens are redecorating their living room. A new rug will
cost $249 and a new sofa will cost $540. How much will the
rug and the sofa cost altogether?
Grade 3 28 Chapter 2
Name Date
2–8
Homework Practice 3NS2.1, 3NS3.3
Add Greater Numbers
Chapter Resources
Find each sum. Use estimation to check for reasonableness.
9. 3,866 + 727 =
Grade 3 29 Chapter 2
Name Date
2–8
Problem-Solving Practice 3NS2.1, 3NS3.3
Add Greater Numbers
Solve.
Grade 3 30 Chapter 2
Name Date
3–1
Homework Practice 3NS2.1
Two-Digit Subtraction
Chapter Resources
Subtract . Check your answer.
1. 25 2. 37 3. 49 4. 52
- 3
____ - 5
____ - 8
____ - 6
____
5. 67 6. 83 7. 39 8. 45
- 8
____ - 9
____ - 17
_____ - 21
_____
Grade 3 31 Chapter 3
Name Date
3–1
Problem-Solving Practice 3NS2.1
Two-Digit Subtraction
3. Maria’s swimming class will meet 50 times this year. She has
already been to swimming class 34 times. How many more
swimming classes does Maria have left this year?
Grade 3 32 Chapter 3
Name Date
3–2
Homework Practice 3NS1.4, 3NS2.1
Estimate Differences
Chapter Resources
Estimate. Round to the nearest ten.
1. 57 2. 77 3. 52
- 22
_____ - 63
_____ - 27
_____
Grade 3 33 Chapter 3
Name Date
3–2
Problem-Solving Practice 3NS1.4, 3NS2.1
Estimate Differences
Grade 3 34 Chapter 3
Name Date
3–3
Homework Practice 3NS2.1, 3NS3.3
Subtract Money
Chapter Resources
Subtract.
Grade 3 35 Chapter 3
Name Date
3–3
Problem-Solving Practice 3NS2.1, 3NS3.3
Subtract Money
Solve.
1. Mr. Smith sold a $0.58 fruit bar to 2. Suppose you buy something and
Molly. She gave him $0.75. How get $57 in change. What bills could
much change should Molly get? the change be?
3. Amelia bought a $16 shirt and 4. Marisa paid for a board game with
paid with two $10-bills. How much a $50-bill. She received $18 in
change does she get back? List the change. How much did the board
bills of the change. game cost?
5. Leandro pays for his textbook with 6. Josh sold a CD to Vera for $5. Vera
two $10-bills. He gets back three gave Josh a $50-bill for the CD.
$1-bills in change. Josh has no $5-bills, but gives Vera
Grade 3 36 Chapter 3
Name Date
3–4
Homework Practice 3MR2.1, 3NS2.1
Problem-Solving Skill
Chapter Resources
Solve. Check for reasonableness.
raisins, and Daniel eats 12. They think there are 130 raisins
left in the bag. Is 130 a reasonable estimate?
Explain.
Grade 3 37 Chapter 3
Name Date
3–5
Homework Practice 3NS2.1, 3MR3.1
Three-Digit Subtraction with Regrouping
Chapter Resources
Subtract. Check your answer.
(Lesson 3–4)
Explain.
16. Brianna picked up 99 cans cleaning up the park last week with her
scout troop. This week they picked up 312. She estimates that the
troop picked up about 200 more cans this week. Is this reasonable?
Explain.
Grade 3 38 Chapter 3
Name Date
3–5
Problem-Solving Practice 3NS2.1, 3MR3.1
Three-Digit Subtraction with Regrouping
Solve.
1. There were 175 peaches at the 2. Another crate has 272 red and
fruit stand. green apples.
Customers bought 82 of the There are 123 red apples in
peaches. How many peaches the crate. How many apples
are left? are green?
tens? tens?
sheets more
5. The health food store had 6. Evan has 85 baseball cards and
254 granola bars. They sold 129 basketball cards. Alan has
85 bars yesterday and another 312 football cards. Who has more
78 bars today. How many granola cards in all?
bars does the store have left?
granola bars
How many more cards?
more cards
Grade 3 39 Chapter 3
Name Date
3–6
Homework Practice 3MR1.1
Problem-Solving Investigation
Chapter Resources
Use any strategy shown below to solve. Tell what strategy you used.
3. Abbie has 287 beans on her plate. Her mother says she must
Copyright © Macmillan/McGraw-Hill, a division of The McGraw-Hill Companies, Inc.
eat until there are only 35 beans left. How many beans must
Abbie eat?
4. 42 5. 2 24 6. 5 6
- 156
________ - 66
_________ - 321
________
65 5 25
Grade 3 40 Chapter 3
Name Date
3–7
Homework Practice 3NS2.1
Subtract Greater Numbers
Chapter Resources
Subtract.
11. A trail is 5,386 feet long. Chloe has already walked 1,753 feet.
How much farther does she need to walk to complete the
trail?
12. Seth has 2,374 Legos to build with. He used 1,142 to build a
Copyright © Macmillan/McGraw-Hill, a division of The McGraw-Hill Companies, Inc.
14. Seth’s bus brings 37 kids to school. The next bus brings 42.
If 118 kids come to school by bus, how many are on the
third bus?
Grade 3 41 Chapter 3
Name Date
3–7
Problem-Solving Practice 3NS2.1
Subtract Greater Numbers
Solve.
1. A library has 2,222 books about 2. There were 3,631 books at the
sports and 1,814 books about book sale. There are now
animals. How many more sports 1,435 books left. How many
books are there than animal books were sold?
books?
books
more books
Grade 3 42 Chapter 3
Name Date
3–8
Homework Practice 3NS2.1
Subtract Across Zeros
Chapter Resources
Subtract. Check your answer.
12. Kayla’s mom has $500. She buys a computer for $328.
Copyright © Macmillan/McGraw-Hill, a division of The McGraw-Hill Companies, Inc.
17. Morgan has a high score of 9,875 on her favorite game. Her
brother can score 6,548. What is the difference between
their scores?
Grade 3 43 Chapter 3
Name Date
3–8
Problem-Solving Practice 3MR1.1
Subtract Across Zeros
Solve.
1. The best bowler in the Junior 2. There are 70 bowlers in the league
Bowler’s League scored 150 points. this year. There were only 54
Jason scored 125 points. How bowlers last year. How many more
many points higher did the best bowlers joined the league this
bowler score than Jason? year?
points higher more bowlers
Ariana 200
Miguel 147
Tyrone 171
Solve.
Chapter Resources
Write an expression to describe each problem. Then solve.
Favorite Sports
Lacrosse 28
Soccer 85
Football 35
Volleyball 21
Copyright © Macmillan/McGraw-Hill, a division of The McGraw-Hill Companies, Inc.
Basketball 87
Grade 3 45 Chapter 3
Name Date
3–9
Problem-Solving Practice 3AF1.1, 3AF1.3
Algebra: Expressions and Number Sentences
Write an expression and a number sentence for each problem. Then solve.
3. Heather and Aaron each bought 4. There are 500 sheets of art paper
a game. Heather paid $15 for her in a pack. The pack has 125 white
game. Aaron paid $7 more than sheets, 135 black sheets, and
Heather. How much did Aaron’s 115 yellow sheets. The rest of the
game cost? sheets are red. How many red
sheets of art paper are in the pack?
$
Grade 3 46 Chapter 3
Name Date
4–1
Homework Practice 3NS2.2, 3MR2.3
Multiplication as Repeated Addition
Chapter Resources
Write an addition and a multiplication sentence for each
model.
1. 2.
3. 8 × 3 = 4. 4 × 6 = 5. 8 × 4 =
6. 3 × 9 = 7. 7 × 6 = 8. 9 × 10 =
Copyright © Macmillan/McGraw-Hill, a division of The McGraw-Hill Companies, Inc.
10. Allison made 21 mini pizzas for the party. Angela made 33
mini pizzas. How many more pizzas did Angela make?
Grade 3 47 Chapter 4
Name Date
4–1
Problem-Solving Practice 3NS2.2, 3MR2.3
Multiplication as Repeated Addition
3. Renee jogs 5 miles a day, 4 days 4. Henry lives 3 miles away from
each week. How many miles does the mall. Henry can run a mile in
she jog each week? 6 minutes. If he can keep up this
speed, how long will it take him to
miles run to the mall?
minutes
Grade 3 48 Chapter 4
Name Date
4–2
Homework Practice 3AF1.5
Arrays and Multiplication
Chapter Resources
Write a multiplication sentence for each array. Then multiply.
1.
2.
3.
4.
Copyright © Macmillan/McGraw-Hill, a division of The McGraw-Hill Companies, Inc.
5. 3 × 6 = 18 × 3 = 18 6. 7 × 4 = 28 4× = 28
7. 8 × 6 = 48 6×8= 8. 5 × 2 = 10 × 5 = 10
9.
Grade 3 49 Chapter 4
Name Date
4–2
Problem-Solving Practice 3AF1.5
Arrays and Multiplication
Solve.
1. Mr. Turner has 4 students in each 2. Four students have 3 pencils each.
of 5 math groups. Draw an array of Draw an array of circles to show
circles to show how many students how many pencils there are in all.
there are in all.
pencils
students
3. The top shelf in the bakery has 5 4. Each baker uses the same number
muffins on each of 6 plates. The of cherries. Tanya puts 3 cherries
bottom shelf has 6 muffins on each on each of 6 pies. Russell puts
plate. Both shelves have the same cherries on 3 pies. If Russell puts
number of muffins. How many the same number of cherries on
plates are on the bottom shelf? each pie, how many cherries does
he need?
5. Leroy and Vern each have the same 6. Ray makes an array that has 4 rows
number of video games. Leroy puts of 4 counters. He wants to make
an equal number of games in each two more arrays using the same
of 7 boxes. Vern has only 3 boxes. number of counters. He wants
He puts 7 games in each box. How more than one counter in each
many video games do Leroy and row. What two arrays can he make?
Vern have altogether?
video games
Grade 3 50 Chapter 4
Name Date
4–3
Homework Practice 3NS2.2
Multiply by 2
Chapter Resources
Multiply.
1. 2.
8. 2 × 8 9. 2 × 2 10. 6 × 2
Copyright © Macmillan/McGraw-Hill, a division of The McGraw-Hill Companies, Inc.
11. There are 4 boys. How many total arms do they have?
Grade 3 51 Chapter 4
Name Date
4–3
Problem-Solving Practice 3NS2.2
Multiply by 2
daisies
tomato seeds
3. There are 7 people in the Smith 4. Dad paid the cashier with two $5-bills.
family. They all keep their gloves in How much money did he pay?
one box in the closet. Each person
has 2 pairs of gloves. How many
pairs of gloves are in the box?
$
legs
flowers
Grade 3 52 Chapter 4
Name Date
4–4
Homework Practice 3NS2.2
Multiply by 4
Chapter Resources
Multiply.
1. 4 2. 6 3. 3 4. 4 5. 8
× 2
____ × 4
____ × 4
____ × 7
____ × 4
____
6. 4 7. 4 8. 7 9. 4 10. 9
× 5
____ × 9
____ × 4
____ × 8
____ × 4
____
17. There are 5 cars. How many total wheels do they have?
Copyright © Macmillan/McGraw-Hill, a division of The McGraw-Hill Companies, Inc.
18. There are 4 snakes and each snake has two eyes. What is the
total number of eyes?
19. A toy comes with 6 parts in each box. If you have 4 boxes of
toys, how many parts are there altogether?
Grade 3 53 Chapter 4
Name Date
4–4
Problem-Solving Practice 3NS2.2
Multiply by 4
1. The straight part of Eli’s train track 2. Melissa owns 4 sets of trains. Each
has 4 tracks. Each track has 7 train set has 6 train cars. How many
cars. How many train cars are on train cars does Melissa have in all?
the straight part of the train track?
cars
train cars
bulletin boards
5. Paula can make 4 beaded bracelets 6. Every bracelet has 4 blue beads.
in an hour. In one week Paula If Jackie makes 5 bracelets, how
made bracelets for 6 hours. How many blue beads will she use?
many bracelets did she make?
blue beads
bracelets
Grade 3 54 Chapter 4
Name Date
4–5
Homework Practice 3NS2.2 3MR1.1
Problem-Solving strategy
Chapter Resources
Solve. If there is missing information, tell what facts you
need to solve the problem. If there is extra information,
write it on the line provided.
1. Ronnie is making banana bread for 2. Ace wants to buy packs of pencils.
a fundraiser. He needs to make Each pack costs $2. How much
9 loaves of bread. Each loaf needs change will he get back from 2
5 bananas. Each loaf will sell for $5-bills?
$2.00. How many bananas will he
need to purchase?
3. Erin bought a 4-pack of books for 4. Naya has twelve jacks. She gives
$6.95. Jackie bought the same away 6 to Jane and 3 to Heather.
4-pack of books for $9.95. Sue Hannah does not have any jacks.
spent $12.95 for the books she How many jacks does Naya have
brought. How much more money left?
did Sue spend on her books than
Copyright © Macmillan/McGraw-Hill, a division of The McGraw-Hill Companies, Inc.
5. Juan bought 2 tires for his bike. His bike cost $65. How much did he spend
on the 2 tires?
6. 2 × 4 = 7. 6 × 4 =
8. 8 × 4 = 9. 4 × 5 =
Grade 3 55 Chapter 4
Name Date
4–6
Homework Practice 3NS2.2
Multiply by 5
Chapter Resources
Multiply. Draw a picture or use an array.
1. 5 2. 5 3. 5 4. 5 5. 8
× 2
____ × 9
____ × 4
____ × 7
____ × 5
____
6. 7 7. 5 8. 5 9. 5 10. 9
× 5
____ × 8
____ × 1
____ × 6
____ × 5
____
14. Katie paid for her new bike with six $5-bills. Her change was
$4. How much did the bike cost?
15. Sean has 4 nickels. How many walnuts can he buy if they are
5 cents each?
16. Each pair of tennis shoes costs $25.00. If Andrea has four
Copyright © Macmillan/McGraw-Hill, a division of The McGraw-Hill Companies, Inc.
Grade 3 56 Chapter 4
Name Date
4–6
Problem-Solving Practice 3NS2.2
Multiply by 5
1. There are 2 flowers in each vase. 2. Maria plants 5 seeds in each pot. If
There are 5 vases. How many there are 6 pots, how many seeds
flowers are there in all ? did Maria plant ?
flowers seeds
3. There are 4 people in the Jones 4. Mom bought five soccer balls. She
family. They all keep their shoes in paid with eight $5-bills. She did not
one closet. Each person has 5 pairs get any change back. How much
of shoes. How many pairs of shoes did the balls cost ?
are in the closet ?
petals
Grade 3 57 Chapter 4
Name Date
4–7
Homework Practice 3NS2.2
Multiply by 10
Chapter Resources
Multiply.
1. 10 2. 10 3. 10 4. 10 5. 10
× 2
____ × 9
____ × 4
____ × 8
____ × 5
____
6. 10 7. 7 8. 10 9. 4 10. 10
× 3
____ × 10
_____ × 1
____ × 10
_____ × 6
____
17. There are 10 cats and 5 dogs. How many total legs are there?
Copyright © Macmillan/McGraw-Hill, a division of The McGraw-Hill Companies, Inc.
18. A farmer has 10 cows. How many eyes and ears do the cows have?
Grade 3 58 Chapter 4
Name Date
4–7
Problem-Solving Practice 3NS2.2
Multiply by 10
yards
bananas
animals
times
Grade 3 59 Chapter 4
Name Date
4–8
Homework Practice 3MR1.1, 3NS2.2
Problem-Solving Investigation
Chapter Resources
Use any strategy shown below to solve. Tell what strategy
you used.
PROBLEM-SOLVING STRATEGIES
• Act it out
• Draw a picture
• Look for a pattern
1. Four children and 1 adult are going 2. In a pile of laundry there are
to a movie. The price of a ticket is 14 pairs of socks, 10 shorts, and
$10.00 for an adult and $6.00 for a 12 shirts. How many pieces of
child. How much will they pay for clothing are there altogether?
their tickets?
Copyright © Macmillan/McGraw-Hill, a division of The McGraw-Hill Companies, Inc.
3. Janice saw 8 dogs, 4 cats, and 4. Each dog owner paid $50 for a
19 frogs for sale in the pet store. training class. If there are 3 classes
If the store sells 2 dogs and 1 cat in all, how much did each owner
each week, how many dogs and pay?
cats will there be at the end of
the month?
5. 10 × 4 = 6. 8 × 10 = 7. 10 × 7 =
8. 9 × 10 = 9. 10 × 6 = 10. 5 × 10 =
Grade 3 60 Chapter 4
Name Date
4–9
Homework Practice 3NS2.6
Multiply by 0 and 1
Chapter Resources
Multiply.
1. 10 2. 5 3. 0 4. 4 5. 1 6. 1
× 0
____ × 1
____ × 3
____ × 1
____ × 8
____ × 6
____
13. Jimmy collects stamps. If he gets 14. Louis has 5 boxes. Each box
1 stamp a day for 12 days, how contains 1 marble. How many
many stamps will he add to the marbles does he have?
collection?
Copyright © Macmillan/McGraw-Hill, a division of The McGraw-Hill Companies, Inc.
15. Joan has 9 goldfish. How many 16. Each shirt has 1 pocket. How many
total legs are there? total pockets do 11 shirts have?
17. Jane collected 4 bugs every day for 10 days. How many bugs
does she have?
Grade 3 61 Chapter 4
Name Date
4–9
Problem-Solving Practice 3NS2.6
Multiply by 0 and 1
Solve.
2. There are 10 cats. Each cat has 1 stripe on its tail. How many
stripes are there in all?
6. A boy has 2 jars. Each jar has 1 penny. How many pennies
does he have?
Grade 3 62 Chapter 4