RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Mata pelajaran Pendidikan Islam
Tarikh / hari
Tahun 6 Al-Amin
Bilangan murid / pelajar
Masa
Tema Riddah
Kepentingan mempertahankan Aqidah daripada perkara-perkara yang
Tajuk
boleh menyebabkan riddah
Kemahiran fokus Kemahiran Berfikir , Kemahiran Berkomunikasi , Kemahiran Bermaklumat
STANDARD KANDUNGAN STANDARD PEMBELAJARAN
3.4 Merumuskan kepentingan mempertahankan 3.4.1 Menyatakan maksud riddah .
Aqidah daripada perkara-perkara yang boleh 3.4.2 Menerangkan hukum riddah berdasarkan dalil
menyebabkan riddah . naqli .
3.4.3 Menjelaskan perkara-perkara yang boleh
menyebabkan riddah dan tindakkan menjauhinya
3.4.4 Menganalisis kesan riddah .
3.4.5 Menjauhi perkara-perkara yang menyebabkan
riddah dalam dalam kehidupan .
Objektif: Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran ini, murid / pelajar dapat:
BIL OBJEKTIF
1. Murid dapat menyebut maksud dan hukum riddah dengan betul
2. Murid dapat menyatakan hukum dan dalil riddah dengan betul
3. Murid dapat menyenaraikan sebab-sebab berlakunya riddah dan tindakkan menjauhinya
Kriteria Kejayaan : Proses yang dilaksanakan bagi menjayakan objektif ialah :
BIL KRITERIA KEJAYAAN
1. Murid dapat memelihara Aqidah mereka dan menghindari daripada melakukan perkara-
perkara yang membatalkan iman .
2. Murid menyatakan maksud riddah dengan betul selepas tamat sesi pembelajaran
Fokus
Strategi Pengajaran (SP) - Berasaskan bahan
- Pemusatan murid
- Pemusatan guru
Nilai Murni (NM) - Taat kepada perintah Allah dan menghindarkan daripada
melakukan perkara yang dilarang.
Elemen Merentas Kurikulum (EMK) - Nilai murni
- Bahasa
- Teknologi maklumat dan komunikasi
Kemahiran Berfikir (KB) - Mengenalpasti sebab-sebab berlakunya riddah
Pengetahuan sedia ada murid / pelajar : (berkaitan dengan tajuk)
1. Murid dapat menyebut contoh-contoh murtad dalam masyarakat
Bahan Bantu Mengajar
No Jenis Bilangan
1.
2.
3.
Langkah Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Bahan Bantu Mengajar / Fokus
Pengajaran Pembelajaran Organisasi (PJK)
Set Induksi Kepentingan - Guru memaparkan Kemahiran
mempertahanka contoh gambar berfikir ,
(5 minit)
n Aqidah riddah komunikasi
daripada
perkara-perkara - Pelajar mengaitkan
yang boleh gambar dengan
menyebabkan tajuk
riddah
Pembangunan Pengajaran dan Pembelajaran
Langkah 1 Maksud riddah - Guru meminta
kepada murid
(8 minit)
menyatakan
tentang maksud
riddah
- Murid memberikan
jawapan maksud
riddah
- Guru memberi
penerangan
tentang maksud
yang telah
disampaikan oleh
murid berdasarkan
gambar yang
dipaparkan .
Langkah 2 Hukum dan dalil - Guru menerangkan
naqli tentang hukum
( 6 minit)
riddah
- Guru meminta murid
untuk mengulangi
hukum riddah
- Guru meminta murid
membaca dalil
riddah
- Guru meminta murid
untuk membaca
terjemahan dalil
riddah
- Guru memberikan
penjelasan tentang
ayat berkenaan
Langkah 3 Perkara yang - Guru bertanya
menyebabk pengetahuan sedia
(9 minit)
an riddah ada murid tentang
dan sebab berlakunya
tindakkan riddah
menjauhinya - Guru memberikan
penjelasan tentang
jawapan yang di
berikan oleh murid
- Guru bersoal jawab
tentang tindakkan
menjauhi riddah
- Murid di minta oleh
guru untuk
mencatat isi
jawapan di atas
kertas A4
- Guru meminta
pelajar menyebut
hasil jawapan yang
diperolehi
Penutup Ulasan dan - Guru memberi
kesimpulan ulasan dan
(2 minit)
tentang membuat rumusan
tajuk tentang tajuk yang
telah dipelajari
Refleksi Guru:
Kekuatan :
Kekurangan :
Cadangan Penambahbaikan :
Kesimpulan :
Lampiran Pelaksanaan Aktiviti : Bahan bantu mengajar dan Lembaran kerja (jika ada)