0% found this document useful (0 votes)
49 views5 pages

Age and Math Problem Solutions

Uploaded by

gandhi rath
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as DOCX, PDF, TXT or read online on Scribd
0% found this document useful (0 votes)
49 views5 pages

Age and Math Problem Solutions

Uploaded by

gandhi rath
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as DOCX, PDF, TXT or read online on Scribd
You are on page 1/ 5

1.

Answer : Option C

Explanation :

Let the age before 10 years = x


Then 125x/100 = x + 10
=>125x = 100x + 1000
=> x = 1000/25 = 40
Present age = x + 10 = 40 +10 = 50

2. Answer : Option D

Explanation :

Ratio of the present age of Kiran and Syam = 5 : 4


=> Let the present age of Kiran = 5x
Present age of Syam = 4x
After 3 years, ratio of their ages = 11:9
=> (5x + 3) : (4x + 3) = 11 : 9
=> (5x+3) / (4x+3) = 11/9
=> 9(5x + 3) = 11(4x + 3)
=> 45x + 27 = 44x + 33
=> x = 33-27 =6
Syam's present age = 4x = 4×6 = 24

3. Answer : Option C

Explanation :

Let the son's present age be x years.


Then, (38 - x) = x
=> 2x = 38
=> x = 38/2 = 19
Son's age 5 years back = 19-5 = 14

4. Answer : Option D

Explanation :

Let's take the present age of A,B and C as 4x, 7x and 9x respectively
Then
(4x - 8) + (7x – 8) + (9x – 8) = 56
=> 20x = 80
=> x = 4
Hence the present age of A, B and C are 4×4, 7×4 and 9×4
respectively
ie, 16,28 and 36 respectively.

5. Answer : Option A
Explanation :

Error = 2% while measuring the side of a square.


Let the correct value of the side of the square = 100

Then the measured value = 100×(100+2)/100=102 (∵ error 2% in


excess)

Correct Value of the area of the square = 100 × 100 = 10000


Calculated Value of the area of the square = 102 × 102 = 10404
Error = 10404 - 10000 = 404

Percentage Error = Error/Actual Value×100=404/10000×100=4.04%

6. Answer : Option D

Explanation :

Let original length = 100 and original breadth = 100


Then original area = 100 × 100 = 10000

Length of the rectangle is halved


⇒New length = Original length/2=100/2=50
breadth is tripled
⇒New breadth= Original breadth×3=100×3=300
New area = 50 × 300 = 15000

Increase in area = New Area - Original Area = 15000 - 10000= 5000

Percentage of Increase in area = Increase in Area/Original


Area×100=5000/10000×100=50%
7. Answer : Option A

Explanation :

Let l = 9 ft.
Then l + 2b = 37
=> 2b = 37 - l = 37 - 9 = 28
=> b = 28/2 = 14 ft.
Area = lb = 9 × 14 = 126 sq. ft.

8. Answer : Option B
Explanation :

15th Aug 2010 = (2009 years + period from 1-Jan-2010 to 15-Aug-


2010)
We know that number of odd days in 400 years = 0
Hence the number of odd days in 2000 years = 0 (Since 2000 is a
perfect multiple of 400)
Number of odd days in the period 2001-2009
= 7 normal years + 2 leap year
= 7 x 1 + 2 x 2 = 11 = (11 - 7x1) odd day = 4 odd day
Days from 1-Jan-2010 to 15-Aug-2010
= 31 (Jan) + 28 (Feb) + 31 (Mar) + 30 (Apr) + 31(may) + 30(Jun) +
31(Jul) + 15(Aug)
= 227
227 days = 32 weeks + 3 day = 3 odd day
Total number of odd days = (0 + 4 + 3) = 7 odd days = 0 odd day
0 odd day = Sunday
Hence 15th August, 2010 is Sunday.

9. Answer : Option A

Explanation :

Let required number of bottles be x

More machines, more bottles(direct proportion)


More minutes, more bottles(direct proportion)

Hence we can write as

Machines 6:10
Minutes 1:4 ::270:x

⇒6×1×x=10×4×270
⇒x=10×4×270/6=10×4×90/2=10×4×45=1800
10. Answer : Option A

Explanation :

Let the weight of A, B and C are a,b and c respectively.


Average weight of A,B and C = 45
a+b+c=45×3=135---equation(1)
average weight of A and B = 40
a+b=40×2=80---equation(2)
average weight of B and C = 43
b+c=43×2=86 ---equation(3)
equation(2)+equation(3)- equation(1)
=>a+b+b+c−(a+b+c)=80+86−135
=>b=80+86−135=166−135=31
=> weight of B = 31
11. Answer : Option A

Explanation :

log(64)= 1.806

=> log(43) = 1.806

=> 3log(4) = 1.806

⇒log(4)=1.806/3

log(16)=log(42)=2log(4)=2×1.806/3=2×0.062=1.204
12. Answer : Option A

Explanation :

Let the marks secured by them be x and (x + 9)

Then sum of their marks = x + (x + 9) = 2x + 9

Given that (x + 9) was 56% of the sum of their marks

=>(x+9)=56/100(2x+9)
=>(x+9)=14/25(2x+9)
=> 25x + 225 = 28x + 126
=> 3x = 99
=> x = 33
Then (x + 9) = 33 + 9 = 42
Hence their marks are 33 and 42

13. Answer : Option A

Explanation :

Total number of outcomes possible when a die is rolled = 6 (∵ any one


face out of the 6 faces)
i.e., n(S) = 6

E = Getting a number less than 4 = {1, 2, 3}


Hence, n(E) = 3

P(E) = n(E)/n(S)=3/6=1/2
14. Answer : Option A

Explanation :
Total distance = 3 ½ + ¼ = 7/2 + ¼ = 15/4 miles

Speed = 75 mph

Time = distance/speed = (15/4) / 75 hr = 1/20 hr = 60/20 minutes =


3 minutes

15. Answer : Option B

Explanation :

If A completes a work in 1 day, B completes the same work in 3 days

Hence, if the difference is 2 days, B can complete the work in 3 days

=> if the difference is 60 days, B can complete the work in 90 days

=> Amount of work B can do in 1 day= 1/90

Amount of work A can do in 1 day = 3 × (1/90) = 1/30

Amount of work A and B can together do in 1 day = 1/90 + 1/30 =


4/90 = 2/45

=> A and B together can do the work in 45/2 days = 22 ½ days

You might also like