Scan 13 Nov 24 03 08 55
Scan 13 Nov 24 03 08 55
that helped
typhoon a
had them the Japanese
defeat
the shoqun
This time,
Mongoland
almost Chinese
tribute. again, with
to Japan to emand Kublai Khan tried two invasion. ldentify
afiials
In 1281, for nearly Why
bohegded
on the beach. held off the
invaders Supporting
Details
call this
Japanese
The samurai did the
140.000
soldiers.
aviolent kamikaze?
help. A
typhoon, typhoon
for and
months.
gods,the kami, of Mongol
to their Thousands
prayed the sea. Japanese
The Japanese
roaring across on shore, wheresentthe
storm, came More were stranded
kami had
tropical
drOwned. that the or the
mee KAH
believed zay),
soldiers
Chinese
them. The Japaneseit kamikaze (kah
killed
warriors They called
to save
them.
tphoon kamikaze
is the
of thegods." Why
"wind Details
Supporting
CHECK
ldentify
YREADING
With
weak
remembered? to Japan. of
peace Hundreds
bring
Reunification did not themselves.
Japan's threat among Vocabulary
Mongol tofight was
Academic
ine end
ofthe Japan adv.,
again
continued unified again. 1500s, constantly
the clans was and power.
the 1400s land and
again
Oguns, Japan and
before for
JUSpassed During fought Warring States."
Emerge of the
the
Leaders who constantly"Era toend bring
Strong
the to
by daimyo managed his life
(ontrolled period leaders all but he
violent
Historians call this worked succeed,
ambitious not fully
three Nobunaga,
did He
inally, in the 1500s, Oda 1590.
The first, in
warfare.
Nobunaga Japan When
onstant
s word" unified tohim,
apan "under asingle warlords. loyalty 527
of the Hideyoshi,
teduced I the power pledged Feudalism
Toyotonidaimyo more. Japanese
Thesecond great leader, the once 12,5
peace
only becausetooquarrel
Lesson
hieved
began
died,
clans
Hideyoshi
Personal honor was
INTERACTVE also important.Ridingg
shouted out his name and family. He into
ageand skill. A samurai was also careful ,a wanted. battle,
COMPARING
JAPANESE
AND
EUROPEAN
FEUDALISM
uet
military
considered God's monarchs powertul
nobility
ruler on Earth pecific count landowners
PEASAID
THE POPE RECIONALKINGS THE NOBILITY KNIGHTS
Inthe
Japanese people had become the respon-
1400s, protecting
Bythe
roles.
da (DY myoh), or local land-owning lords.
ofdaimyo
sibility
relied on peasants to work the land. In exchange
daimyo them.
Each
he promised to protect
roshare of the crop,
had la large wooden castle, surrounded
by
of samurai
wall.
througha smallarmy
astrong
dko provided protection
In Japanese, samurai
sAM uh ry), or highly trained warriors.
military ser
meons "those who serve." In exchange for their
paid his samurai
a salary.
rice, the daimyo
guided samurai.One
The Code of Bushido Two values
These
Was loyalty to one's lord.
The other was personal honor.
bushido (BOO shee
formed the heart
of a set of rules called
This strict code of conduct
doh)-"the way of the warrior."
behavior. It became
an official code in the
quided samurai
Stmurai
replied:
Primary
Source
"fhe must die, his fate and go
Iintendd to share
with
hirmt the underworld."
-from
Tale Craig McCllaugh
N Mutsu, translated by Helen
of
Lesson 12.5
• Japanese Feudal
Then they turned against each other. Over
longyears
moved between the Taira and Minamoto clans ot
reached Kyoto. In 1159, Minamoto forces
stormed vlolence
burnedthe emperor's palace and killed many
entered a long period of warfare and
court
nto
the
cogt
The
suffering. A
wox,
pa
e
poet
sadnessthis way:
expred
Primary Source
Is sadness."
7days.
how much in2ounces
days
22.5 ounces
STEP
eats in
each dog
in 3days
Kangaroo
Rat
12 meters
iKe tablesof equivalent ratios until the distance
jumped is the same.
The rabbit
Rabbit jumps
Kangaroo Rat 24 meters in 9 jumps.
Jumps Meters Jumps Meters
The
kangaroo rat
3 8 12 jumps24 meters
in
6 X 10 24 x2 10 jumps.
16
9 24
KEY CONCEPT
-7
Youcan use equivalent ratios and rates,
including unit rates, to compare ratios 6.5
45.5> 2 45.5
and to solve problems.
1
7 1 3541
plan .
-holk
almonds for $21.98and 3 pounds of dried the same speeds, will they both finish the
per read at
apricots for $26.25. Which is less expensive of reading?
215-page book after 5 total hours
pound? How much less expensive?
Explain.
tables of equivalent ratios to help
Complete the
you solve.
Almonds Dried Apricots
Weight Weight
Cost Cost
(Ib) (b)
$26.25
$2.59
thedamage. VWhat is
panes while repairing
cost of another 2 panes of glass?
often
In large cities, people FARE MILES
Make Sense and Persevere
1e.
Company B
they use that company, how much
profit for
b. If 16 tigers
sold?
will the students make foreach tiger S44.80
stors
Thinking A warehouse of
15. Higher Order in packages
7 dozen pairs of padded cans of tuna
14. A contractor purchases sells 5.5-ounce
$9.24. The store also
6 cans costs
work gloves for $103.32. He incorrectly calculates
package
of
of the
same tuna in
A
the unit price at $14.76 per pair. cans packages
6.5-ounce
sells .5-ounce cans in
It also sells
3.
for $4.68.
a. What the correct unit price? of 3 cans
is
of 4 cans
for $4.48. Which package has
tuna?
per ounce of
packages
the lowest cost
b. Critique Reasoning What error did the
Assessment Practice
event. Each batch of her mac-and-cheese
16. Lena making two dishes for an
is
every
6 ounces of cheese and 2 tablespoons of basil. For
recipe calls for of basil.
of cheese and 5 tablespoons
two pizzas, she needs 16 ounces
PART B
PART A of mac-and-cheese
Lena decides to make 1 batch
a 32-oz package of cheese. Does she of basil does
Lena buys of and 3 pizzas. How many tablespoons
cheese to make 2 batches
have enough she need? Explain your answer.
pizzas? Explain.
mac-and-cheeseand 3
Draw a model to show how the quantities Find unit rates to determine how much each
are related. lifeguard earns each hour.
Nahan'sPay +5
$46.25 ? 6.25 –9.25
5hours 1 hour
+5
Dan'sPay +9
$78.75 78.758.75
9 hours1 hour
+9
Nathan earns 50¢ more per hour.