0% found this document useful (0 votes)
23 views15 pages

Selina Mensuration

The document provides various mathematical problems and solutions related to the volume and surface area of cones, including calculations for conical pits, tents, and transformations of shapes. It includes formulas for calculating the volume of cones, curved surface areas, and relationships between different geometric figures. Additionally, it covers practical applications such as cost calculations for materials based on surface areas and dimensions.

Uploaded by

jspritika
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as DOCX, PDF, TXT or read online on Scribd
0% found this document useful (0 votes)
23 views15 pages

Selina Mensuration

The document provides various mathematical problems and solutions related to the volume and surface area of cones, including calculations for conical pits, tents, and transformations of shapes. It includes formulas for calculating the volume of cones, curved surface areas, and relationships between different geometric figures. Additionally, it covers practical applications such as cost calculations for materials based on surface areas and dimensions.

Uploaded by

jspritika
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as DOCX, PDF, TXT or read online on Scribd
You are on page 1/ 15

Capacity is volume & Vol. of the cone = (1/3)pir2h cm3 (ex= 2200/7 cm3  2.

2/7 litres [1 litre = 1000 cm3] so 0.314 litres


Q7. A conical pit of top dia 3.5 m(so r is 1.75m)& 12 m deep(means h)capacity in kilolitres? (got is vol in m3 [1
kilolitre = 1m3] then ans is 38.5 kilolitres.
Q1  Learn
Q2,Q3  formula usage  CSA of a cylindrical cone = pirl in cm2.
Q5  Formula usage  Volume of the right circular cone = (1/3)r2h in cm3
Q6 Capacity of a conical vessel (litres) given r and L  formula l2 = h2+r2 so Height of the conical vessel, h = √(l2-r2)
Q6  Capacity of a conical vessel (litres) given h and L  formula l2 = h2+r2 so Radius of the conical vessel, r = √(l2-h2)
Q7  A conical pit of top dia 3.5 m(so r is 1.75m)& 12 m deep(means h)capacity in kilolitres? ( vol in m3 [1
kilolitre = 1m3] then answer is 38.5 kilolitres
Q4  Given CSA & s.ht i) find r , sub in C.S.A of the cone = Base area + curved surface area = pir2+pi rl in cm2
Q8  If the volume of a right circular cone of height 9 cm is 48π cm3 , find the diameter of its base.
Q9  Given h and vol then find the radius of the base. (Use π = 3.14)
Q1  (i)Volume of cone = (1/3)pir2h
If radius is halved and height is doubled, then volume = (1/3)(r/2)2 2h = (1/3)r2h/2
If the radius of a right circular cone is halved and its height is doubled, the volume will be halved.
(ii) A cylinder and a right circular cone are having the same base radius and same height. The vol of cylinder is three
times the volume of the cone. Then r of cylinder = r of cone, Ht of cylinder = ht of cone then Volume of cylinder =
pir2h & Volume of cone = (1/3)pir2h
(iii) In a right circular cone, height, radius and slant height are always the sides of a right triangle l2 = h2+r2
Q13 (c) The height and the radius of the base of a right circular cone is half the corresponding height and radius of
another bigger cone. Find: (i) the ratio of their volumes. (ii) the ratio of their lateral surface areas.
Q10 Given s.ht & base dia of conical tomb are 25 m and 14 m(r is 7m). Find the cost of white washing its
C.S.A(pirl) @rate of Rs 210 per 100 m2.
Calculated value of C.S.A of the cone is 550 m2. Then Rate of washing its curved surface area per 100 m2 = Rs. 210
So total cost = (550/100)×210 = Rs. 1155. Hence the total cost of washing its curved surface area is Rs. 1155.
Q11  A conical tent is 10 m ht and the r of base is 24 m. Find s.ht of tent & cost of the canvas required to make the
tent, if the cost of 1 m2 canvas is Rs 70. (given h nd r then given Cost of 1 m2 canvas = Rs. 70
l2 = h2+r2 & C.S.A = pirl in m2  substitur csa in Total cost = (C.S.A )×70 in Rs. 137280 .
Q12  right circular cone of base r 7 cm and ht 24 cm.  Find the area of the cloth required to make 10 such caps.
Given h = 24 cm and r = 7 cm, l2 = h2+r2find l then CSA  Area of the cloth req to make 10 such caps = 10 * CSA
Hence the area of the cloth required to make 10 caps is 5500 cm2.
Q13 Rratio of the base radii of 2 RCCones of the same ht 3 : 4. Find the ratio of their volumes. Ans a) Let r1 and
r2 be the r of the given cones and h be their ht.given tio of radii, r1:r2 = 3:4 so  vol.of cone, V1 = (1/3)pir12h
Volume of cone, V2 = (1/3)pir22h and then V1 /V1 = (1/3)r12h/ (1/3)r22h so = r12/ r22 then sub = 32/42 Ans 9/16
b) Let h1 and h2 be the heights of the given cones and r1 and r2 be their radii.
Ratio of heights, h1:h2 = 5:2 AND Ratio of radii, r1:r2 = 2:5 & Vol of cone, V1 = (1/3)r12h1 AND Vol of cone, V2 = (1/3)r22h2
V1 /V1 = (1/3)r12h1/ (1/3)r22h2 so = r12 h1/ r22 h2 then substitute ans is 2:5
(c) he height and the radius of the base of a right circular cone is half the corresponding height and radius of another
bigger cone. Find: (i) the ratio of their volumes. (ii) the ratio of their lateral surface areas.
(c) Let r be the radius of bigger cone. Then the radius of smaller cone is r/2.
Let h be the height of bigger cone. Then the height of smaller cone is h/2.
(i)Volume of bigger cone, V1 = (1/3)r2h AND Volume of smaller cone, V2 = (1/3)(r/2)2 (h/2) = (1/3)r2h/8
Ratio of vol of smaller cone to bigger cone, V2/V1 = ( 1/3)r2 h/8÷ (1/3)r2h so = (1/24) r2 h ×(3/r2 h) then = 1/8 ans 1:8
(ii)slant height of bigger cone = √(h2+r2) And slant height of smaller cone = √((h/2)2+(r/2)2) = √(h2/4+r2/4) = ½ √(h2+r2)
CSA of bigger cone, s1 =pi rl & pir√(h2+r2) AND CSA of smaller cone, s2 =pi rl AND = pi×(r/2)× ½ √(h2+r2) = ¼ r√(h2+r2)
ratio of CSA of smaller cone to bigger cone, s2/s1 = ¼ r√(h2+r2) ÷ r√(h2+r2) so ¼ r√(h2+r2) ×1/(r√(h2+r2))  1/4
Hence the ratio of curved surface area of smaller cone to bigger cone is 1:4
14. Find what length of canvas 2 m in width is required to make a conical tent 20 m in diameter and 42 m in slant
height allowing 10% for folds and the stitching. Also find the cost of the canvas at the rate of Rs 80 per metre.
Given diameter of the conical tent, d = 20 m so radius, r = d/2 = 20/2 = 10 m AND Slant height, l = 42 m
Curved surface area of the conical tent = pirl so ans 1320 m2.
Since 10% of this area is used for folds and stitches, actual cloth needed = 1320+ 10% of 1320 then ans 1452m 2
Width of the cloth = 2m and its Length = Area/width = 1452/2 = 726 m; Cost of canvas = Rs.80/metre.
Total cost = 80×726 = Rs. 58080 and Hence the total cost of the canvas is Rs. 58080.

15. Given Perimeter of the base of a cone is 44 cm and the slant height is 25 cm. Find the vol & CSA of the cone.
Given perimeter of the base of a cone = 44 cm and 2pir = 44 so r = 7 cm and given l = 25  h = √(l2-r2) ans 24 cm
Volume of the cone, V = (1/3)pir2h so V = 1232  Hence the volume of the cone is 1232 cm3.
Curved surface area of the cone =pi rl so ans = 550 cm2 so CSA of the cone is 550 cm2.

16. Given Vol of RCC is 9856 cm3 & Area of its base is 616 cm2 . Find ‘l’ and TSA Find slant height of the cone
Given base area of the cone = pir2 = 616 cm2 so r = 14 cm .Vol of cone= 1/3pi(r2h) = 9856 cm3 get h , l = √(h2+r2)
(ii) Total surface area of the cone =pi r(l+r) = = 2816 cm2

17. A right triangle with sides 6 cm, 8 cm and 10 cm is revolved about the side 8 cm. Find the volume and the curved
surface of the cone so formed. (Take π = 3.14)  The triangle is rotated about the side 8cm.
ht of the resulting cone, h = 8cm , r = 6cm ,l = 10cm &
Vol cone, V = (1/3)pir2h ans V = 301.44 cm3& CSA of the
cone = pirl so = 3.14×6×10 so = 188.4 . Hence the
curved surface area of the cone is 188.4 cm2.

18. The height of a cone is 30 cm. A small cone is cut off at the top by a plane parallel to its base. If its volume be 1/27
of the volume of the given cone, at what height above the base is the section cut?
Given ht of the cone, H = 30 cm = ht of small cone. .Let R be the radius of the given cone & r be radius of small cone.

Volume of the given cone = (1/3)R2H


Volume of the small cone = 1/27 th of the volume of the given cone. So (1/3)pir2h = (1/27)× (1/3pi)R2H
SubH = 30 so (1/3)pir2h = (1/27)× (1/3)piR2×30 then r2h/R2 = 10/9 ….(i) From figure, r/R = h/H then r/R = h/30 ….(ii)
Substitute (ii) in (i) then Taking cube root on both sides, h = 10 cm so H-h = 30-10 = 20
The small cone is cut at a height of 20 cm above the base.

19. A semi-circular lamina of radius 35 cm is folded so that the two bounding radii are joined together to form a cone.
Find (i) the radius of the cone. (ii) the (lateral) surface area of the cone.
Solution:
(i)Given radius of the semi circular lamina, r = 35 cm and A cone is formed by folding it. So ‘l’ = 35 cm
Let r1 be radius of cone. Semicircular perimeter of lamina becomes the base of the cone. r = 2r1 = 17.5 cm
Hence the radius of the cone is 17.5 cm.
(ii) Curved surface area of the cone = pir1l so ans = 22×17.5×5 so 1925 cm2 then LSA is 1925 cm2.
cylinder
Exercise 17.5
1. The diameter of a metallic sphere is 6 cm. The sphere is melted and drawn into a wire of uniform cross-section. If the
length of the wire is 36 m, find its radius.
Solution:
Given diameter of the metallic sphere = 6 cm
Radius of the sphere, r = 6/2 = 3 cm
Volume of the sphere, V = (4/3)r3
= (4/3)××33
= 4××9
= 36 cm3
Length of the wire, h = 36 m = 3600 cm
Since the sphere is melted and drawn into a wire, volume remains the same.
Volume of the wire, r2h = 36
r2×3600 = 36
r2 = 1/100
r = 1/10 = 0.1 cm = 1 mm
Hence the radius of the wire is 1 mm.

2. The radius of a sphere is 9 cm. It is melted and drawn into a wire of diameter 2 mm. Find the length of the wire in
metres.
Solution:
Radius of the sphere, r = 9 cm
Volume of the sphere, V = (4/3)r3
= (4/3)××93
= 12××81
= 972 cm3
Diameter of the wire = 2 mm
So radius of the wire = 2/2 = 1 mm = 0.1 cm
Since the sphere is melted and drawn into a wire, volume remains the same.
Volume of the wire, r2h = 972
×0.12 ×h =972
h = 972/0.12
h = 972/0.01
h = 97200 cm
h = 972 m
Hence the length of the wire is 972 m.
3. A solid metallic hemisphere of radius 8 cm is melted and recasted into right circular cone of base radius 6 cm.
Determine the height of the cone.
Solution:
Given radius of the hemisphere, r = 8 cm
Volume of the hemisphere, V = (2/3)r3
= (2/3)×83
= (1024/3) cm3
Radius of cone, R = 6 cm
Since hemisphere is melted and recasted into a cone, the volume remains the same.
Volume of the cone, (1/3)R2h = (1024/3)
(1/3)×62 ×h = (1024/3)
36h = 1024
h = 1024/36
= 28.44 cm
Hence the height of the cone is 28.44 cm.
4. A rectangular water tank of base 11 m x 6 m contains water upto a height of 5 m. if the water in the tank is transferred
to a cylindrical tank of radius 3.5 m, find the height of the water level in the tank.
Solution:
Given dimensions of the rectangular water tank = 11 m × 6 m
Height of water in tank = 5 m
Volume of water in tank = 11×6×5 = 330 m3
Radius of the cylindrical tank, r = 3.5 m
Volume of cylindrical tank = r2h
r2h = 330
(22/7)×3.52×h = 330
(22/7)×12.25×h = 330
h = 330×7/22×12.25
= 8.57 m
Hence the height of the water level in the tank is 8.57m.
5. The rain water from a roof of dimensions 22 m x 20 m drains into a cylindrical vessel having diameter of base 2 m and
height; 3.5 m. If the rain water collected from the roof just fill the cylindrical vessel, then find the rainfall in cm.
Solution:
Given dimensions of the cylindrical vessel = 22 m × 20 m
Let the rainfall be x cm.
Volume of water = (22×20×x)m3
Diameter of the cylindrical base = 2 m
So radius of the cylindrical base = 2/2 = 1 m
Height of the cylindrical base, h = 3.5 m
Volume of cylindrical vessel = r2h
= (22/7)×12×3.5
= 11 m3
Since the rain water collected from the roof just fill the cylindrical vessel, the volumes are equal.
22×20×x = 11
x = 11/22×20
= 1/40 m
= (1/40)×100 cm
= 2.5 cm
Hence the rainfall is 2.5 cm.
6. The volume of a cone is the same as that of the cylinder whose height is 9 cm and diameter 40 cm. Find the radius of
the base of the cone if its height is 108 cm.
Solution:
Given height of the cylinder, h = 9 cm
Diameter of the cylinder = 40 cm
Radius of the cylinder, r = 40/2= 20 cm
Volume of the cylinder = r2h
= ×202×9
= ×400×9
= 3600 cm3
Height of the cone, H = 108 cm
Volume of cone = (1/3)r2h
= (1/3)r2×108
= 36r2
Since volume of cone is equal to the volume of the cylinder, we get
36r2 = 3600
r2 = 3600/36
r2 = 100
Taking square root on both sides,
r = 10 cm
Hence the radius of the cone is 10 cm.
7. Eight metallic spheres, each of radius 2 cm, are melted and cast into a single sphere. Calculate the radius of the new
(single) sphere.
Solution:
Given radius of each sphere, r = 2 cm
Volume of a sphere = (4/3)r3
= (4/3)×23
= (4/3)×8
= (32/3) cm3
Volume of 8 spheres = 8×(32/3)
= (256/3) cm3
Let R be radius of new sphere.
Volume of the new sphere = (4/3)R3
Since 8 spheres are melted and casted into a single sphere, volume remains same.
(4/3)R3 = (256/3)
4R3 = 256
R3 = 256/4 = 64
Taking cube root
R = 4 cm
Hence the radius of the new sphere is 4 cm.
8. A metallic disc, in the shape of a right circular cylinder, is of height 2.5 mm and base radius 12 cm. Metallic disc is
melted and made into a sphere. Calculate the radius of the sphere.
Solution:
Given height of the cylinder, h = 2.5 mm = 0.25 cm
Radius of the cylinder, r = 12 cm
Volume of the cylinder = r2h
= ×122×0.25
= ×144×0.25
= 36 cm3
Let R be the radius of the sphere.
Volume of sphere = (4/3)R3
Since metallic disc is melted and made into a sphere, their volumes remains same.
(4/3)R3 = 36
R3 = 36×3/4
R3 = 27
Taking cube root
R = 3 cm
Hence the radius of the sphere is 3 cm.
9. Two spheres of the same metal weigh 1 kg and 7 kg. The radius of the smaller sphere is 3 cm. The two spheres are
melted to form a single big sphere. Find the diameter of the big sphere.
Solution:
For same material, density will be same.
Density = mass/Volume
Mass of the smaller sphere, m1 = 1 kg
Mass of the bigger sphere, m2 = 7 kg
The spheres are melted to form a new sphere.
So the mass of new sphere, m3 = 1+7 = 8 kg
Density of smaller sphere = density of new sphere
Let V1 be volume of smaller sphere and V3 be volume of bigger sphere.
m1/V1 = m3/V3
1/V1 = 8/V3
V1/ V3 = 1/8 …(i)
Given radius of the smaller sphere, r = 3 cm
V1 = (4/3)r3
V1 = (4/3) ××33
V1 = 36
Let R be radius of new sphere.
V3 = (4/3)R3
V1/ V3 = 36÷(4/3)R3
V1/ V3 = 27/R3 …(ii)
From (i) and (ii)
1/8 = 27/R3
R3 = 27×8 = 216
Taking cube root on both sides,
R = 6 cm
So diameter of the new sphere = 2R = 2×6 = 12 cm
Hence diameter of the new sphere is 12 cm.
10. A hollow copper pipe of inner diameter 6 cm and outer diameter 10 cm is melted and changed into a solid circular
cylinder of the same height as that of the pipe. Find the diameter of the solid cylinder.
Solution:
Given inner diameter of the pipe = 6 cm
So inner radius, r = 6/2 = 3 cm
Outer diameter = 10 cm
Outer radius, R = 10/2 = 5 cm
Let h be the height of the pipe.
Volume of pipe = (R2-r2)h
= ×(52-32)×h
= h(25-9)
= 16h cm3
Let r be the radius of solid cylinder.
Volume of solid cylinder = r2h
Since pipe is melted and changed into a cylinder, their volumes remains same.
r2h = 16h
r2 = 16
r = 4 cm
Diameter = 2r = 2×4 = 8 cm
Hence the diameter of the cylinder is 8 cm.
11. A solid sphere of radius 6 cm is melted into a hollow cylinder of uniform thickness. If the external radius of the base
of the cylinder is 4 cm and height is 72 cm, find the uniform thickness of the cylinder.
Solution:
Given radius of the sphere, r = 6 cm
Volume of the sphere = (4/3)r3
= (4/3)×63
= 288 cm3
Let r be the internal radius of the hollow cylinder.
External radius of the hollow cylinder, R = 4 cm
Height of hollow cylinder, h = 72 cm
Volume of hollow cylinder = (R2-r2)h
Since sphere is melted and changed into a hollow cylinder, their volumes remain same.
(R2-r2)h = 288
(42-r2)×72 = 288
(42-r2) = 288/72
(42-r2) = 4
16-r2 = 4
r2 = 16-4
r2 = 12
r = 2√3 cm
So thickness = R-r = 4-2√3
= 4- 3.464
= 0.536 cm
= 0.54 cm (approx)
Hence the thickness of the cylinder is 0.54 cm.
12. A hollow metallic cylindrical tube has an internal radius of 3 cm and height 21 cm. The thickness of the metal of the
tube is ½ cm. The tube is melted and cast into a right circular cone of height 7 cm. Find the radius of the cone correct to
one decimal place.
Solution:
Given internal radius of the tube, r = 3 cm
Thickness of the tube = ½ cm = 0.5 cm
External radius of tube = 3+0.5 = 3.5 cm
Height of the tube, h = 21 cm
Volume of the tube = (R2-r2)h
= (3.52-32)×21
= (12.25-9)×21
= (3.25)×21
= 68.25 cm3
Height of the cone, h = 7 cm
Let r be radius of cone.
Volume of cone = (1/3)r2h
= (1/3)r2×7
= (7/3)r2
Since tube is melted and changed into a cone, their volumes remain same.
(7/3)r2 = 68.25
r2 = 68.25×3/7 = 29.25
Taking square root on both sides
r = 5.4 cm
Hence the radius of the cone is 5.4 cm.
13. A hollow sphere of internal and external diameters 4 cm and 8 cm respectively, is melted into a cone of base
diameter 8 cm. Find the height of the cone. (2002)
Solution:
Given internal diameter of hollow sphere = 4 cm
Internal radius, r = 4/2 = 2 cm
External diameter = 8 cm
External radius, R = 8/2 = 4 cm
Volume of the hollow sphere, V = (4/3)(R3-r3)
V = (4/3)×(43-23)
V = (4/3)×(64-8)
V = (4/3)×56
Base diameter of the cone = 8 cm
Radius, r = 8/2 = 4 cm
Volume of cone = (1/3)r2h
= (1/3)×42 ×h
= (16/3)×h
Since sphere is melted and changed into a cone, their volumes remain same.
(4/3)×56 = (16/3)×h
h = 4×56/16
h = 14 cm
Hence the height of the cone is 14 cm.
14. A well with inner diameter 6 m is dug 22 m deep. Soil taken out of it has been spread evenly all round it to a width of
5 m to form an embankment. Find the height of the embankment.
Solution:
Given inner diameter of the well = 6 m
Radius of the well, r = 6/2 = 3 m
Depth of the well, H = 22 m
Volume of the soil dug out of well = r2H
= ×32×22
= 198 m3
Width of the embankment = 5 m
Inner radius of embankment, r = 3 m
Outer radius of embankment, R = 3+5 = 8 m
Let h be height of the soil embankment.
Volume of the soil embankment = (R2– r2)h
= (82– 32)h
= (64-9)h
= 55h
Volume of the soil dug out = volume of the soil embankment
198 = 55h
h = 198/55
h = 3.6 m
Hence the height of the soil embankment is 3.6 m.
15. A cylindrical can of internal diameter 21 cm contains water. A solid sphere whose diameter is 10.5 cm is lowered into
the cylindrical can. The sphere is completely immersed in water. Calculate the rise in water level, assuming that no water
overflows.
Solution:
Given internal diameter of cylindrical can = 21 cm
Radius of the cylindrical can, R = 21/2 cm
Diameter of sphere = 10.5 cm
Radius of the sphere, r = 10.5/2 = 21/4 cm
Let the rise in water level be h.
Rise in volume of water = Volume of sphere immersed
R2h = (4/3)r3
×(21/2)2h = (4/3)××(21/4)3
(21/2) ×(21/2)×h = (4/3)× (21/4)×(21/4)× (21/4)
h = 21/12
h = 7/4
h = 1.75 cm
Hence the rise in water level is 1.75 cm.
16. There is water to a height of 14 cm in a cylindrical glass jar of radius 8 cm. Inside the water there is a sphere of
diameter 12 cm completely immersed. By what height will the water go down when the sphere is removed?
Solution:
Given radius of the glass jar, R = 8 cm
Diameter of the sphere = 12 cm
Radius of the sphere, r = 12/2 = 6 cm
When the sphere is removed from the jar, volume of water decreases.
Let h be the height by which water level will decrease.
Volume of water decreased = Volume of the sphere
R2h = (4/3)r3
82h = (4/3)63
h = (4/3)×6×6×6/(8×8)
= 18/4 = 9/2 = 4.5 cm
Hence the height by which water level decreased is 4.5 cm.
17. A vessel in the form of an inverted cone is filled with water to the brim. Its height is 20 cm and diameter is 16.8 cm.
Two equal solid cones are dropped in it so that they are fully submerged. As a result, one-third of the water in the
original cone overflows. What is the volume of each of the solid cone submerged? (2002)
Solution:

Given height of the cone, h = 20 cm


Diameter of the cone = 16.8 cm
Radius of the cone, r = 16.8/2 = 8.4 cm
Volume of water in the vessel = (1/3)r2h
= (1/3)×8.42 ×20
= (1/3)×(22/7)×8.4 ×8.4 ×20
= 1478.4 cm3
One third of volume of water in the vessel = (1/3)× 1478.4
= 492.8 cm3
One third of volume of water in the vessel = Volume of water over flown
Volume of water over flown = volume of two equal solid cones dropped into the vessel.
volume of two equal solid cones dropped into the vessel = 492.8 cm3
Volume of one solid cone dropped into the vessel = 492.8/2 = 246.4 cm3
Hence the volume of each of the solid cone submerged is 246.4 cm3.
18. A solid metallic circular cylinder of radius 14 cm and height 12 cm is melted and recast into small cubes of edge 2 cm.
How many such cubes can be made from the solid cylinder?
Solution:
Radius of the solid circular cylinder, r = 14 cm
Height, h = 12 cm
Volume of the cylinder = r2h
= ×142×12
= ×196×12
= 2352
= 2352×22/7
= 7392 cm3
Edge of the cube, a = 2 cm
Volume of cube = a3
= 23 = 8 cm3
Number of cubes made from solid cylinder = 7392/8 = 924.
Hence the number of cubes made from solid cylinder is 924.
19. How many shots each having diameter 3 cm can be made from a cuboidal lead solid of dimensions 9 cm x 11 cm x 12
cm?
Solution:
Given dimensions of the cuboidal solid = 9 cm× 11 cm× 12 cm
Volume of the cuboidal solid = 9×11×12 = 1188 cm3
Diameter of shot = 3 cm
So radius of shot, r = 3/2 = 1.5 cm
Volume of shot = (4/3)r3
= (4/3)×1.53
= (4/3)×(22/7)×1.53
= 297/21 cm3
Number of shots made from cuboidal lead of solid = 1188÷(297/21)
= 1188×21/297
= 84
Hence the number of shots made from cuboidal lead of solid is 84.
20. How many spherical lead shots of diameter 4 cm can be made out of a solid cube of lead whose edge measures 44
cm?
Solution:
Edge of the cube, a = 44 cm
Volume of cube = a3
= 443
= 85184 cm3
Diameter of shot = 4 cm
So radius of shot, r = 4/2 = 2 cm
Volume of a shot = (4/3)r3
= (4/3)×(22/7)×23
= 704/21 cm3
Number of lead shots made from cube = 85184÷(704/21)
= 85184×21/704
= 2541
Hence the number of shots made from cube is 2541.
21. Find the number of metallic circular discs with 1.5 cm base diameter and height 0.2 cm to be melted to form a
circular cylinder of height 10 cm and diameter 4.5 cm.
Solution:
Given height of the circular cylinder, h = 10 cm
Diameter of circular cylinder = 4.5 cm
So radius, r = 4.5/2 = 2.25 cm
Volume of circular cylinder = r2h
= ×2.252×10 = 50.625 cm3
Base diameter of circular disc = 1.5 cm
So radius, r = 1.5/2 = 0.75 cm
Height of the circular disc, h = 0.2 cm
Volume of circular disc = r2h
= ×0.752 ×0.2
= 0.1125 cm3
Number of circular discs made from cylinder = 50.625/0.1125 = 450
Hence the number of circular discs made from cylinder is 450.
22. A solid metal cylinder of radius 14 cm and height 21 cm is melted down and recast into spheres of radius 3.5 cm.
Calculate the number of spheres that can be made.
Solution:
Given radius of the metal cylinder, r = 14 cm
Height of the metal cylinder, h = 21 cm
Radius of the sphere, R = 3.5 cm
Volume of the metal cylinder = r2h
= (22/7)×142×21
= 22×2×14×21
= 12936 cm3
Volume of sphere = (4/3)R3
= (4/3)×(22/7)×3.53
= 11×49/3
= 539/3 cm3
Number of spheres that can be made = Volume of the metal cylinder/ Volume of sphere
= 12936 ÷539/3
= 12936 ×3/539
= 72
Hence the number of spheres that can be made is 72.
23. A metallic sphere of radius 10.5 cm is melted and then recast into small cones, each of radius 3.5 cm and height 3
cm. Find the number of cones thus obtained. (2005)
Solution:
Given radius of the metallic sphere, R = 10.5 cm
Volume of the sphere = (4/3)R3
= (4/3)×10.53
= 1543.5 cm3
Radius of cone, r = 3.5 cm
Height of the cone, h = 3 cm
Volume of the cone = (1/3)r2h
= (1/3)×3.52×3
= 12.25 cm3
Number of cones made from sphere = Volume of sphere / volume of cone
= 1543.5 /12.25
= 126
Hence the number of cones that can be made is 126.
24. A certain number of metallic cones each of radius 2 cm and height 3 cm are melted and recast in a solid sphere of
radius 6 cm. Find the number of cones. (2016)
Solution:
Given radius of metallic cones, r = 2 cm
Height of cone, h = 3 cm
Volume of cone = (1/3)r2h
= (1/3)×22×3
= 4 cm3
Radius of the solid sphere, R = 6 cm
Volume of the solid sphere = (4/3)R3
= (4/3)63
= 4××2×6×6
= 288 cm3
Number of cones made from sphere = Volume of solid sphere / volume of the cone
= 288/4
= 72
Hence the number of cones that can be made is 72.
25. A vessel is in the form of an inverted cone. Its height is 11 cm and the radius of its top, which is open, is 2.5 cm. It is
filled with water upto the rim. When some lead shots, each of which is a sphere of radius 0.25 cm, are dropped into the
vessel, 2/5 of the water flows out. Find the number of lead shots dropped into the vessel. (2003)
Solution:
Given height of the cone, h = 11 cm
Radius of the cone, r = 2.5 cm
Volume of the cone = (1/3)r2h
= (1/3)×2.52×11
= (11/3)×6.25 cm3
When lead shots are dropped into vessel, (2/5) of water flows out.
Volume of water flown out = (2/5)×(11/3)×6.25
= (22/15)×6.25
= (137.5/15) cm3
Radius of sphere, R = 0.25 cm = ¼ cm
Volume of sphere = (4/3)R3
= (4/3)×(1/4)3
= /48 cm3
Number of lead shots dropped = Volume of water flown out/ Volume of sphere
= (137.5/15) ÷/48
= (137.5/15) ×48/
= 137.5×48/15
= 440
Hence the number of lead shots dropped is 440.
26. The surface area of a solid metallic sphere is 616 cm². It is melted and recast into smaller spheres of diameter 3.5 cm.
How many such spheres can be obtained? (2007)
Solution:
Given surface area of the sphere = 616 cm2
4R2 = 616
4×(22/7)R2 = 616
R2 = 616×7/4×22
R2 = 49
R=7
Volume of the solid metallic sphere = (4/3)R3
= (4/3)×73
= (1372/3) cm3
Diameter of smaller sphere = 3.5 cm
So radius, r = 3.5/2 = 7/4 cm
Volume of the smaller sphere = (4/3)r3
= (4/3)×(7/4)3
= (343/48) cm3
Number of spheres made = Volume of the solid metallic sphere/ Volume of the smaller sphere
= (1372/3) ÷(343/48)
=1372×48/(3×343)
= 64
Hence the number of spheres made is 64.
27. The surface area of a solid metallic sphere is 1256 cm². It is melted and recast into solid right circular cones of radius
2.5 cm and height 8 cm. Calculate (i) the radius of the solid sphere. (ii) the number of cones recast. (Use π = 3.14).
Solution:
(i)Given surface area of the solid metallic sphere = 1256 cm2
4R2 = 1256
4×3.14×R2 = 1256
R2 = 1256/4×3.14
R2 = 100
R = 10
Hence the radius of solid sphere is 10 cm.
(ii)Volume of the solid sphere = (4/3)R3
= (4/3)×103
= (4000/3) cm3
= 12560/3 cm3
Radius of the cone, r = 2.5 cm
Height of the cone, h = 8 cm
Volume of the cone = (1/3)r2h
= (1/3)×3.14×2.52×8
= 157/3 cm3
Number of cones made = Volume of the solid sphere/ Volume of the cone
= (12560/3)÷( 157/3)
= (12560/3)×( 3/157)
= 12560/157
= 80
Hence the number of cones made is 80.
28. Water is flowing at the rate of 15 km/h through a pipe of diameter 14 cm into a cuboid pond which is 50 m long and
44 m wide. In what time will the level of water in the pond rise by 21 cm?
Solution:
Given speed of water flow = 15 km/h
Diameter of pipe = 14 cm
So radius of pipe, r = 14/2 = 7 cm = 0.07 m
Dimensions of cuboidal pond = 50 m × 44 m
Height of water in pond = 21 cm = 0.21 m
So volume of water in pond = 50×44 ×0.21
= 462 m3
Volume of water in pipe = r2h
= ×0.072×h
= 0.0049h
Volume of water in pond = Volume of water in pipe
462 = 0.0049h
h = 462/0.0049
= 462×7/0.0049×22
= 30000 m
= 30 km [1 km = 1000 m]
Speed = distance/ time
Time = Distance/speed = 30/15 = 2 hr
Hence the time taken is 2 hours.

29. A cylindrical can whose base is horizontal and of radius 3.5 cm contains sufficient water so that when a sphere is
placed in the can, the water just covers the sphere. Given that the sphere just fits into the can, calculate : (i) the total
surface area of the can in contact with water when the sphere is in it. (ii) the depth of the water in the can before the
sphere was put into the can. Given your answer as proper fractions.

(i)Given radius of the cylinder, r = 3.5 cm


Diameter of the sphere = height of the cylinder
= 3.5×2
= 7 cm
So radius of sphere, r = 7/2 = 3.5 cm
Height of cylinder, h = 7 cm
Total surface area of can in contact with water = curved surface area of cylinder+base area of cylinder.
= 2rh+r2
= r(2h+r)
= 22/7)×3.5×(2×7+3.5)
= (22/7)×3.5×(14+3.5)
= 11×17.5
= 192.5 cm2
Hence the surface area of can in contact with water is 192.5 cm2.
(ii)Let the depth of the water before the sphere was put be d.
Volume of cylindrical can = volume of sphere+ volume of water
r2h = (4/3)r3+r2d
r2h = r2{(4/3)r +d)}
h = (4/3)r +d
d = h – (4/3)r
d = 7 – (4/3)×3.5
d = (21-14)/3
d = 7/3
Hence the depth of the water before the sphere was put into the can is 7/3 cm.

You might also like