AVID Cornell Notes -Ratios
AVID Cornell Notes -Ratios
DATE:
Essential Learning Target: Students will understand the concept of a ratio and use ratio
language to describe a ratio relationship between two quantities. Students will understand
the concept of a unit rate a/b associated with a ratio a:b with b ≠0, and use rate language
in the context of a ratio relationship. Students will use ratio and rate reasoning to solve real-
world and mathematical problems. 6.RP.A.1-3
⬜ I can draw a
diagram that
represents a ratio and
explain what the
diagram means.
Lesson 2: Mixtures A recipe for orange water says, “Mix 3 teaspoons of yellow water
with 1 teaspoon of red water.” For this recipe, we might say: “The
⬜ I can explain the ratio of teaspoons of yellow water to teaspoons of red water is 3:1.”
meaning of a. Write a ratio for 2 batches of this recipe.
equivalent ratios b. Write a ratio for 4 batches of this recipe.
using examples. c. Are all your ratios equivalent?
Lesson 3: Defining
Equivalent Ratios Write another ratio that is equivalent to the ratio 4:6. Explain
how you know it's the same.
⬜ If I have a ratio, I
can create a new
ratio that is
equivalent to it.
Lesson 4:
Introducing Double
Number Line A recipe for one batch of cookies uses 5 cups of flour and 2 teaspoons of
Diagrams vanilla.
⬜ When I have a
double number line
that represents a
situation, I can
2. If you use 20 cups of flour, how many teaspoons of vanilla should
explain what it you use?
means.
Lesson 5: Creating
Double Number Line Each of these cats has 2 ears, 4 paws, and 1 tail.
Diagrams
⬜ I can create a
double number line
diagram and correctly
place and label tick Draw a double number line diagram that represents a ratio
marks to represent in the situation. (A comparison of any two things.)
equivalent ratios.
Lesson 6: Per Each Two trains are traveling at constant speeds on different tracks.
⬜ I know some
examples of situations
where things can
happen at the same
rate.
⬜If I am looking at a
table of values, I
know where the rows
are and where the
columns are.
A shop sells bagels for $5 per dozen. Fill out the table and
answer the questions. Explain your thinking.
Lesson 9: Navigating
a Table of
Equivalent Ratios
⬜ I can explain my
15
reasoning using
diagrams that I At this rate, how long will it take him to type 385 words?
choose.
The fastest elevators in the Burj Khalifa can travel 330 feet in just 10
seconds. How far does the elevator travel in 11 seconds? Explain your
reasoning.
⬜ When I know a
measurement in one
unit, I can decide
whether it takes more
or less of a different
unit to measure the
same quantity.
Lesson 15: Converting A large bucket holds 5 gallons of water, which is about the same
Units as 19 liters of water.
⬜ I understand that if
two ratios have the
same rate per 1, they
are equivalent ratios.
⬜ When measurements Bottles of sparkling water usually cost $1.69 each. This week they are
are expressed in on sale for 4 bottles for $5. You bought one last week and one this
different units, I can week. Did you pay more or less for the bottle this week? How much
decide who is more or less?
traveling faster or
which item is the
better deal by
comparing “how
much for 1” of the
same unit.
A cheetah can run at its top speed for about 25 seconds. Complete the
table to represent a cheetah running at a constant speed. Explain or
Lesson 18: Equivalent show your reasoning.
Ratios Have the
Same Unit Rates
⬜ I can give an
example of two
equivalent ratios and
show that they have
the same unit rates.
⬜ I can multiply or
divide by the unit rate
to calculate missing
values in a table of
equivalent ratios.
A restaurant sells 10 tacos for $8.49, or 6 of the same kind of taco for
$5.40.
Lesson 20:
Percentages &
Double Number
Lines
SUMMARY: