InfotroniaInfotronia
Καψίδης Ιωάννης –ΔημήτριοςΚαψίδης Ιωάννης –Δημήτριος
Τασίδου ΔήμητραΤασίδου Δήμητρα
Τσιοράλη ΘεοπούλαΤσιοράλη Θεοπούλα
11οο ΕΠΑΛ ΔιδυμοτείχουΕΠΑΛ Διδυμοτείχου
Χρήση των αρχών του STEM στους τομείς:Χρήση των αρχών του STEM στους τομείς:
Ηλεκτρολογίας, Ηλεκτρονικής &Ηλεκτρολογίας, Ηλεκτρονικής &
ΑυτοματισμούΑυτοματισμού
και Πληροφορικήςκαι Πληροφορικής
στο Επαγγελματικό Λύκειο Διδυμοτείχουστο Επαγγελματικό Λύκειο Διδυμοτείχου
Να εμπλουτίσειΝα εμπλουτίσει
την εκπαιδευτικήτην εκπαιδευτική
εμπειρίαεμπειρία
των μαθητώντων μαθητών
στα αντικείμενα τουστα αντικείμενα του
STEM.STEM.
Σκοπός;Σκοπός;
Το σενάριοΤο σενάριο
Κατασκευή βάσης(μακέτας)Κατασκευή βάσης(μακέτας)
ΣιδηροδρομικόΣιδηροδρομικό
ΔίκτυοΔίκτυο
Οικισμός
με αυτόματο
φωτισμό
ΣύστημαΣύστημα
ασφαλείαςασφαλείας
ΤηλεχειρισμόςΤηλεχειρισμόςΟθόνηΟθόνη
πληροφοριώνπληροφοριών
Υλικά καιΥλικά και μέσαμέσα
Συσχέτιση με διδακτέα ύληΣυσχέτιση με διδακτέα ύλη
Τομέας ΗΗΑ
0
10
20
30
40
50
60
70
Συσχέτιση με αντικείμενα ύλης μαθημάτων
Τομέας Ηλεκτρολογίας Ηλεκτρονικής και Αυτοματισμών
Ηλεκτροτεχνία
Ηλεκτροτ. (Ε)
Ηλεκτρονική (Θ)
Ηλεκτρον (Ε)
Ποσοστόύλης
Τομέας Ηλεκτρολογίας – Ηλεκτρονικής & ΑυτοματισμώνΤομέας Ηλεκτρολογίας – Ηλεκτρονικής & Αυτοματισμών
Τομέας Πληροφορικής
0
5
10
15
20
25
30
35
40
45
Συσχέτιση με αντικείμενα ύλης μαθημάτων
Τομέας Πληροφορικής
Αρχ. Προγραμ.
Βασικά Θέματα Πληροφ
Υλικό Η/Υ
Ποσοστόύλης
Συσχέτιση με διδακτέα ύληΣυσχέτιση με διδακτέα ύλη
Τομέας ΠληροφορικήςΤομέας Πληροφορικής
Παιδαγωγικές & ΔιδακτικέςΠαιδαγωγικές & Διδακτικές
προσεγγίσειςπροσεγγίσεις
Διαθεματική και διεπιστημονικήΔιαθεματική και διεπιστημονική
προσέγγισηπροσέγγιση
MultidisciplinaryMultidisciplinaryMultidisciplinaryMultidisciplinary
Τομέας ΗλεκτρολογίαςΤομέας Ηλεκτρολογίας
ΗλεκτρονικήςΗλεκτρονικής
Τομέας ΗλεκτρολογίαςΤομέας Ηλεκτρολογίας
ΗλεκτρονικήςΗλεκτρονικής
ΤομέαςΤομέας
ΠληροφορικήςΠληροφορικής
ΤομέαςΤομέας
ΠληροφορικήςΠληροφορικής
Project Based LearningProject Based Learning
Κατασκευή του έργουΚατασκευή του έργουΚατασκευή του έργουΚατασκευή του έργου
ΥποστηρίζειΥποστηρίζειΥποστηρίζειΥποστηρίζει
ΘεωρίαΘεωρίαΘεωρίαΘεωρία ΕργαστηριακέςΕργαστηριακές
ΑσκήσειςΑσκήσεις
ΕργαστηριακέςΕργαστηριακές
ΑσκήσειςΑσκήσεις
ΝοηματοδοτείΝοηματοδοτείΝοηματοδοτείΝοηματοδοτεί
Παιδαγωγικές & ΔιδακτικέςΠαιδαγωγικές & Διδακτικές
προσεγγίσειςπροσεγγίσεις
●
Kοινωνικοπολιτισμικής προσέγγισης τηςKοινωνικοπολιτισμικής προσέγγισης της
μάθησηςμάθησης (L. Vygotsky(L. Vygotsky))
●
ΕποικοδομισμόςΕποικοδομισμός ((J. Piaget και ο S. Papert)J. Piaget και ο S. Papert)
J. Piaget 1896 - 1980J. Piaget 1896 - 1980
L. Vygotsky 1896 - 1934L. Vygotsky 1896 - 1934
Θεωρίες ΜάθησηςΘεωρίες Μάθησης
ΜεθοδολογικήΜεθοδολογική
ΠροσέγγισηΠροσέγγιση
ΥλοποίησηςΥλοποίησης
Ιδεοθύελλα
Ιδεοθύελλα
ΧωρισμόςΟμάδων
ΧωρισμόςΟμάδωνΣύστασηεταιριών
Σύστασηεταιριών
Ανάληψηέργωναπότιςεταιρίες-
Ανάληψηέργωναπότιςεταιρίες-
ομάδες
ομάδεςΔιαπραγμάτευσητης
Διαπραγμάτευσητης
λύσης
λύσης
Μελέτηθεωρίας-Κατανόηση
Μελέτηθεωρίας-Κατανόηση
φαινομένων
φαινομένωνΑναζήτησητεχνολογικών
Αναζήτησητεχνολογικών
λύσεων
λύσεων
Υλοποίηση
Υλοποίηση
Συγγραφήομαδικήςεργασίας
Συγγραφήομαδικήςεργασίας
Σύνθεσηέργου
Σύνθεσηέργου
Τελικήδοκιμή
Τελικήδοκιμή
Παρουσίαση
Παρουσίαση
Φάση 1Φάση 1 Φάση 2Φάση 2 Φάση 3Φάση 3
ELECTRO HOUSE
Έργο: Φώτα οικισμού με
αισθητήρα φωτός
ΑΛΗ ΚΑΙ ΤΡΕΙΣΑΛΗ
Έργο: Αισθητήρες
απόστασης , μπάρες,
φανάρια ,ήχος
ENERGY POWER
Έργο:Οθόνη TFT,
μετεωρολογικός σταθμός
The Coders
Κύριο Έργο:
Προγραμματισμός
ARDUINO
Υποέργο: Διαμόρφωση
κατασκευής
(περιβάλλων χώρος της
σιδηροδρομικής γραμμής,
όπως χωριό, πλατεία,
σταθμός, βουνό κ.α.)
Ομάδες - ΕταιρίεςΟμάδες - Εταιρίες
1η φάση1η φάση 2η φάση2η φάση 3η φάση3η φάση
Βήματα
Παιδαγωγική
– Ρόλος
εκπαιδευτικού
Βήματα
Παιδαγωγική
– Ρόλος
εκπαιδευτικο
ύ
Βήματα
Παιδαγωγική
– Ρόλος
εκπαιδευτικο
ύ
Χωρισμός σε
υποέργα
Αφόρμηση με
παρουσίαση
υλικών.
Ιδεοθύελλα.
Οικοδόμηση
νοήματος
Προδιαγραφές Έναυσμα από
τον
εκπαιδευτικό
Τελική
Δοκιμή
Συνεργασία
μαθητών
διαφορετικών
ομάδων,
εκπαιδευτικός
σύμβουλος
Δημιουργία
ομάδων
Κοινωνικο-
πολιτισμική
προσέγγιση
μάθησης
Επίλυση
προβλήματος
Υποστηρικτικά
εργαστήρια,
έμφαση στη
θεωρία,
Τεκμηρίωση
Φύλλα
εργασίας
Υλοποίηση
Εκπαιδευτικός
διευκολυντής,
στη διαχείριση
χρόνου, υλικών
Παρουσίαση Συμβουλευτική
για παρουσίαση
Αναφορά
Πρότυπο
έγγραφο
Πίνακας φάσεων του έργουΠίνακας φάσεων του έργου
Σύνοψη λειτουργίας ομάδων & ρόλουΣύνοψη λειτουργίας ομάδων & ρόλου
εκπαιδευτικώνεκπαιδευτικών
Επιθυμητή σχέση υποβοήθησης – αυτενέργειαςΕπιθυμητή σχέση υποβοήθησης – αυτενέργειας
μαθητώνμαθητών
Αναμενόμενα αποτελέσματαΑναμενόμενα αποτελέσματα
(για τους μαθητές)(για τους μαθητές)
Ανάπτυξη κοινωνικών δεξιοτήτωνΑνάπτυξη κοινωνικών δεξιοτήτων
Ενίσχυση ενδιαφέροντος για ταΕνίσχυση ενδιαφέροντος για τα
αντικείμενα της ειδικότητάς τουςαντικείμενα της ειδικότητάς τους
Διεύρυνση επαγγελματικού ορίζονταΔιεύρυνση επαγγελματικού ορίζοντα
Απόκτηση δεξιοτήτων αυτενέργειαςΑπόκτηση δεξιοτήτων αυτενέργειας
Αναμενόμενα αποτελέσματα
(για τους εκπαιδευτικούς)
Διαχείριση εκπαιδευτικών
προγραμμάτων
Διαχείριση Έργου
Εποπτεία και καθοδήγηση
ομάδων
Συνεργασία εκπαιδευτικών
διαφορετικών ειδικοτήτων
Αρχικά οι μαθητές έδειξαν ενδιαφέρον καιΑρχικά οι μαθητές έδειξαν ενδιαφέρον και
ενθουσιασμό στην ιδέα της κατασκευής.ενθουσιασμό στην ιδέα της κατασκευής.
Κατά τη φάση του σχεδιασμού, υπήρχε δισταγμόςΚατά τη φάση του σχεδιασμού, υπήρχε δισταγμός
όσον αφορά στις προτάσεις υλοποίησης, όμωςόσον αφορά στις προτάσεις υλοποίησης, όμως
στην πορεία οι μαθητές έγιναν πιο τολμηροί.στην πορεία οι μαθητές έγιναν πιο τολμηροί.
Τα μέλη των ομάδων προέκυψαν με τυχαίο τρόπο.Τα μέλη των ομάδων προέκυψαν με τυχαίο τρόπο.
Αυτό έφερε δυσαρέσκεια, όμως αντιμετωπίστηκεΑυτό έφερε δυσαρέσκεια, όμως αντιμετωπίστηκε
σταδιακά με διάφορες δράσεις, όπως επιλογήσταδιακά με διάφορες δράσεις, όπως επιλογή
ονόματος, δημιουργία λογοτύπου κ.α. πουονόματος, δημιουργία λογοτύπου κ.α. που
«έδεσαν» τις ομάδες αρμονικά.«έδεσαν» τις ομάδες αρμονικά.
Προκαταρτικά ΑποτελέσματαΠροκαταρτικά Αποτελέσματα
Μελλοντικά σχέδιαΜελλοντικά σχέδια
Διερεύνηση της δυνατότητας στενότερης
συνεργασίας με τους εκπαιδευτικούς των φυσικών
επιστημών και των μαθηματικών όπου η
θεματολογία είναι κοινή.
Συνέχιση με νέες δράσεις και ευρύτερες
διεπιστημονικές συνεργασίες
 Αξιολόγηση και μέτρηση αν υπάρχει θετική
διαφοροποίηση στη συμπεριφορά των μαθητών, στα
πειθαρχικά μέτρα και στη συνολική επίδοση των
μαθητών
Ευελπιστούμε…Ευελπιστούμε…
ότι τα προγράμματα αυτά θα συμβάλλουν:ότι τα προγράμματα αυτά θα συμβάλλουν:
στην αλλαγή της στάσης και τηςστην αλλαγή της στάσης και της
κουλτούρας των μαθητών απέναντι στηκουλτούρας των μαθητών απέναντι στη
μάθηση,μάθηση,
και στη διάχυση τεχνογνωσίας μεταξύκαι στη διάχυση τεχνογνωσίας μεταξύ
των επιμέρους ειδικοτήτων.των επιμέρους ειδικοτήτων.
Ευχαριστούμε!Ευχαριστούμε!
11oo ΕΠΑΛΕΠΑΛ
ΔιδυμοτείχουΔιδυμοτείχου
InfotroniaInfotronia
Καψίδης Ιωάννης –ΔημήτριοςΚαψίδης Ιωάννης –Δημήτριος
Τασίδου ΔήμητραΤασίδου Δήμητρα
Τσιοράλη ΘεοπούλαΤσιοράλη Θεοπούλα
11οο ΕΠΑΛ ΔιδυμοτείχουΕΠΑΛ Διδυμοτείχου
Χρήση των αρχών του STEM στους τομείς:Χρήση των αρχών του STEM στους τομείς:
Ηλεκτρολογίας, Ηλεκτρονικής &Ηλεκτρολογίας, Ηλεκτρονικής &
ΑυτοματισμούΑυτοματισμού
και Πληροφορικήςκαι Πληροφορικής
στο Επαγγελματικό Λύκειο Διδυμοτείχουστο Επαγγελματικό Λύκειο Διδυμοτείχου
Καλημέρα, λέγομαι Καψίδης Ιωάννης και είμαι ηλεκτρολόγος Μηχανικός και
μηχανικός ΗΥ και εκπαιδευτικός στο επαγγελματικό Λύκειο Διδυμοτείχου.
Η εργασία ό που παρουσιάζουμε έχει να κάνει με την εφαρμογή των
αρχών που περιγράφονται από τον όρο STEM στα μαθήματα δυο τομέων
αυτών της Ηλεκτρολογίας – Ηλεκτρονικής και αυτοματισμού και της
Πληροφορική στο ΕΠΑΛ Διδυμοτείχου. Αυτό έγινε μέσα από την
κατασκευή ενός έργου που συνολικά ονομάστηκε INFOTRONIA.
Το έργο έγινε με τη συνεργασία των τομέων και από τον τομέα
πληροφορικής εργάστηκαν οι εκπαιδευτικοί κα Τασίδου Δήμητρα και
Τσιοράλη Θεοπούλα.
Να εμπλουτίσειΝα εμπλουτίσει
την εκπαιδευτικήτην εκπαιδευτική
εμπειρίαεμπειρία
των μαθητώντων μαθητών
στα αντικείμενα τουστα αντικείμενα του
STEM.STEM.
Σκοπός;Σκοπός;
Σκοπός του έργου είναι να εμπλουτίσει την εκπαιδευτική
εμπειρία των μαθητών στα αντικείμενα του STEM.
Αυτο θα γίνει μέσω μιας σειράς μαθημάτων, που
περιλαμβάνουν την ανάπτυξη δεξιοτήτων Τεχνολογίας και
Μηχανικής σε μια συνολική κατασκευή.
2
Το σενάριοΤο σενάριο
Κατασκευή βάσης(μακέτας)Κατασκευή βάσης(μακέτας)
ΣιδηροδρομικόΣιδηροδρομικό
ΔίκτυοΔίκτυο
Οικισμός
με αυτόματο
φωτισμό
ΣύστημαΣύστημα
ασφαλείαςασφαλείας
ΤηλεχειρισμόςΤηλεχειρισμόςΟθόνηΟθόνη
πληροφοριώνπληροφοριών
Το σενάριο περιλαμβάνει τις εξής κατασκευές:
Υλοποποίηση ενός σιδηροδρομικού δικτύου και
Ενός μικρού οικισμού
Στους οποίους θα ενσωματωθούν κάποιοι αυτοματισμοί όπως:
Δημοτικός φωτισμός με αισθητήρα φωτός
Οθόνη πληροφοριών
Σύστημα ασφαλείας κατά τη διελευση του τρένου
Πιθανός τηλεχειρισμός του τρένου
Μετεωρολογιακός σταθμός
Υλικά καιΥλικά και μέσαμέσα
Για μικροελεγκτής επιλέχθηκε η λύση του Arduino UNO γιατί έχει κάποια
πλεονεκτήματα όπως η μεγάλη κοινότητα υποστήριξης, πλήθος έργων
στο δίκτυο, ευκολία προγραμματισμού και συνδέσεων, φέρνει τους
μαθητές σε επαφή και με το ανοιχτό λογισμικό (Open Software) και το
ανοιχτό υλικό (Open Hardware) κ.α.
Ο εξοπλισμός σε μεγάλο μέρος του υπήρχε από κιτ που δωρήθηκε στο
σχολείο ύστερα από επιτυχή παρακολούθηση της συγγραφικής ομάδας
ενός σεμιναρίου με τον τίτλο Open Hardware for High School που
διοργανώθηκε από το Εργαστήριο Ψηφιακών Συστημάτων και
Επεξεργασίας Ψηφιακών Μέσων (Digital Systems and Media Computing
Laboratory - http://dsmc2.eap.gr) της Σχολής Θετικών Επιστημών &
Τεχνολογίας του Ελληνικού Ανοικτού Πανεπιστημίου.
Συσχέτιση με διδακτέα ύληΣυσχέτιση με διδακτέα ύλη
Τομέας ΗΗΑ
0
10
20
30
40
50
60
70
Συσχέτιση με αντικείμενα ύλης μαθημάτων
Τομέας Ηλεκτρολογίας Ηλεκτρονικής και Αυτοματισμών
Ηλεκτροτεχνία
Ηλεκτροτ. (Ε)
Ηλεκτρονική (Θ)
Ηλεκτρον (Ε)
Ποσοστόύλης
Τομέας Ηλεκτρολογίας – Ηλεκτρονικής & ΑυτοματισμώνΤομέας Ηλεκτρολογίας – Ηλεκτρονικής & Αυτοματισμών
Σε όλη τη φάση του σχεδιασμού οι συμμετέχοντες εκπαιδευτικοί τόσο του
τομέα ηλεκτρολογίας – ηλεκτρονικής όσο και του τομέα της πληροφορικής
συνέδεσαν τις κύριες κατασκευές και τον απαιτούμενο κώδικα με
αντίστοιχα τμήματα της ύλης των μαθημάτων του κάθε τομέα.
Ενδεικτικά αναφέρεται ότι από τις κατασκευές που θα πραγματοποιήσουν οι
μαθητές καλύπτονται σημαντικά στοιχεία από το 30% της ύλης της
θεωρίας του μαθήματος Ηλεκτροτεχνία [3], 63% των θεμάτων του
εργαστηριακού μέρους της Ηλεκτροτεχνίας [8], περίπου το 30% της
θεωρίας [6] και το 42% των εργαστηριακών ασκήσεων [7] του μαθήματος
Βασικά Ηλεκτρονικά, καθώς και μέρος από άλλα αντικείμενα της
ειδικότητας, όπως αυτοματισμοί, αισθητήρες, ψηφιακά ηλεκτρονικά και
ηλεκτρονικό σχέδιο.
Τομέας Πληροφορικής
0
5
10
15
20
25
30
35
40
45
Συσχέτιση με αντικείμενα ύλης μαθημάτων
Τομέας Πληροφορικής
Αρχ. Προγραμ.
Βασικά Θέματα Πληροφ
Υλικό Η/Υ
Ποσοστόύλης
Συσχέτιση με διδακτέα ύληΣυσχέτιση με διδακτέα ύλη
Τομέας ΠληροφορικήςΤομέας Πληροφορικής
Στα μαθήματα του τομέα Πληροφορικής, τόσο εργαστηριακά όσο και
θεωρητικά καλύπτεται περίπου το 40% της ύλης του μαθήματος Αρχές
Προγραμματισμού Υπολογιστών [1], το 20% σταΒασικά Θέματα
Πληροφορικής [4] και περίπου το 20% σε θέματα που αφορούν στο Υλικό
και Δίκτυα Υπολογιστών [2].
Παιδαγωγικές & ΔιδακτικέςΠαιδαγωγικές & Διδακτικές
προσεγγίσειςπροσεγγίσεις
Διαθεματική και διεπιστημονικήΔιαθεματική και διεπιστημονική
προσέγγισηπροσέγγιση
MultidisciplinaryMultidisciplinaryMultidisciplinaryMultidisciplinary
Τομέας ΗλεκτρολογίαςΤομέας Ηλεκτρολογίας
ΗλεκτρονικήςΗλεκτρονικής
Τομέας ΗλεκτρολογίαςΤομέας Ηλεκτρολογίας
ΗλεκτρονικήςΗλεκτρονικής
ΤομέαςΤομέας
ΠληροφορικήςΠληροφορικής
ΤομέαςΤομέας
ΠληροφορικήςΠληροφορικής
Για να εφαρμοστεί η διαθεματική – διεπιστημονική προσέγγιση των
τμημάτων του αναλυτικού προγράμματος των μαθημάτων που άπτονται
του STEM χρησιμοποιήθηκαν ποικίλες διδακτικές και παιδαγωγικές
προσεγγίσεις.
Ο βασικός άξονας του σχεδιασμού και της υλοποίησης του έργου είναι η
διαθεματική αλλά και διεπιστημονική προσέγγιση των αντικειμένων της
ύλης. Αυτό προέκυψε μέσα από τη συνεργασία
εκπαιδευτικών από τους δυο τομείς που συμμετέχουν [5]. Πιο συγκεκριμένα
σύμφωνα με την αναφορά [13] περιγράφονται διάφορες διαβαθμίσεις
διαθεματικότητας από την ξεχωριστή προσέγγιση κάθε αντικειμένου μέχρι
την δημιουργία ενός ενιαίου πλαισίου, το οποίο ξεπερνά τις
οπτικές των μεμονωμένων αντικειμένων. Διακρίνονται 5 τέτοια επίπεδα που
θα αναφερθούν με τους αγγλικούς όρους και είναι Intradisciplinary,
Crossdisciplinary, Multisciplinary, Interdisciplinary, Transdisciplinary.
Η δική μας διδακτική προσέγγιση κινείται στο τρίτο επίπεδο Multidisciplinary
όπου άνθρωποι από διαφορετικούς τομείς ειδίκευσης δουλεύουν μαζί
προσφέροντας ο καθένας από το δικό του τομέα ειδίκευσης.
Project Based LearningProject Based Learning
Κατασκευή του έργουΚατασκευή του έργουΚατασκευή του έργουΚατασκευή του έργου
ΥποστηρίζειΥποστηρίζειΥποστηρίζειΥποστηρίζει
ΘεωρίαΘεωρίαΘεωρίαΘεωρία ΕργαστηριακέςΕργαστηριακές
ΑσκήσειςΑσκήσεις
ΕργαστηριακέςΕργαστηριακές
ΑσκήσειςΑσκήσεις
ΝοηματοδοτείΝοηματοδοτείΝοηματοδοτείΝοηματοδοτεί
Παιδαγωγικές & ΔιδακτικέςΠαιδαγωγικές & Διδακτικές
προσεγγίσειςπροσεγγίσεις
Η μάθηση προκύπτει μέσα από ένα κατά το δυνατόν ρεαλιστικό έργο στο
οποίο εργάζονται οι μαθητές (project based learning) και το οποίο στο
τέλος θα κληθούν να παρουσιάσουν σε αυθεντικό κοινό.
Δίνεται η δυνατότητα στους μαθητές να προσεγγίσουν με ένα διαφορετικό
τρόπο τη σχολική ύλη και στους εκπαιδευτικούς να λάβουν υπόψη τις
ιδιαίτερες δυνατότητες του κάθε μαθητή και κατά συνέπεια να συμβάλλουν
τελικά στη μάθηση (θεωρία, εργαστήριο, κατασκευή έργου). [5]
Εκτός δηλαδή από τη θεωρία και το εργαστήριο έχουμε και την κατασκευή
του έργου η οποία:
Υποστηρίζει τη θεωρία αφού για να λυθούν κάποια από τα προβλήματα που
προκύπτουν πρέπει κανείς να ανατρέξει στη θεωρία και να
χρησιμοποιήσει εργαλεία που θα βρει εκεί.
Από την άλλη μεριά νοηματοδοτεί τις εργαστηριακές ασκήσεις αφού
εφαρμόζονται σε ένα πιο ρεαλιστικό περιβάλλον έξω από τα πλαίσια μιας
άσκησης.
●
Kοινωνικοπολιτισμικής προσέγγισης τηςKοινωνικοπολιτισμικής προσέγγισης της
μάθησηςμάθησης (L. Vygotsky(L. Vygotsky))
●
ΕποικοδομισμόςΕποικοδομισμός ((J. Piaget και ο S. Papert)J. Piaget και ο S. Papert)
J. Piaget 1896 - 1980J. Piaget 1896 - 1980
L. Vygotsky 1896 - 1934L. Vygotsky 1896 - 1934
Θεωρίες ΜάθησηςΘεωρίες Μάθησης
Η μια θεωρία μάθησης στην οποία στηρίζεται ο σχεδιασμός του έργου είναι αυτή της
κοινωνικοπολιτισμικής προσέγγισης της μάθησης, εισηγητής της οποίας είναι ο Vygotsky.
Σύμφωνα με αυτήν το παιδί αναπτύσσεται και μαθαίνει μέσα από το κοινωνικό του περιβάλλον
και τις αλληλεπιδράσεις με τα μέλη της κοινότητας στην οποία βρίσκεται. [5]
Η δευτερη θεωρία μάθησης στην οποία στηρίζεται ο σχεδιασμός του έργου είναι αυτή του
εποικοδομισμού βασική θέση της οποίας είναι ότι η μάθηση είναι μια διαδικασία προσωπικής
οικοδόμησης νοήματος μέσα από εμπειρίες. Η οικοδόμηση του νοήματος συμβαίνει πιο
αποτελεσματικά όταν προσπαθούμε να λύσουμε προβλήματα που έχουν νόημα για μας.
Βασικός εκπρόσωπος της θεωρίας αυτής είναι ο J. Piaget και ο S. Papert.
Ο κάθε μαθητής κατά τη διάρκεια κατασκευής του έργου γίνεται, για τους άλλους συνομηλίκους
του και ανάλογα με τις γνώσεις του και τα χαρίσματά του, μια πηγή γνώσης. Έτσι όλοι
μαθαίνουν κάτι περισσότερο από αυτό που θα μπορούσε να καταφέρει, σε μια ανάλογη
περίπτωση, ο κάθε ένας μόνος του.
ΜεθοδολογικήΜεθοδολογική
ΠροσέγγισηΠροσέγγιση
ΥλοποίησηςΥλοποίησης
Ιδεοθύελλα
Ιδεοθύελλα
ΧωρισμόςΟμάδων
ΧωρισμόςΟμάδωνΣύστασηεταιριών
Σύστασηεταιριών
Ανάληψηέργωναπότιςεταιρίες-
Ανάληψηέργωναπότιςεταιρίες-
ομάδες
ομάδες
Διαπραγμάτευσητης
Διαπραγμάτευσητης
λύσης
λύσης
Μελέτηθεωρίας-Κατανόηση
Μελέτηθεωρίας-Κατανόηση
φαινομένων
φαινομένωνΑναζήτησητεχνολογικών
Αναζήτησητεχνολογικών
λύσεων
λύσεων
Υλοποίηση
Υλοποίηση
Συγγραφήομαδικήςεργασίας
Συγγραφήομαδικήςεργασίας
Σύνθεσηέργου
Σύνθεσηέργου
Τελικήδοκιμή
Τελικήδοκιμή
Παρουσίαση
Παρουσίαση
Φάση 1Φάση 1 Φάση 2Φάση 2 Φάση 3Φάση 3
Στην πρώτη φάση οι μαθητές γνώρισαν τα υλικά και κάποιες από τις δυνατότητές τους και
στη συνέχεια φέρανε ιδέες και από αυτές επιλέχθηκε αυτή που μπορεί να υλοποιηθεί.
Χωρίστηκαν οι ομάδες με τυχαίο τρόπο και συστάθηκαν οι εταιρείες. Τέλος χωρίστηκε
το έργο.
Στο δεύτερο στάδιο του έργου τίθεται το πλαίσιο της φθίνουσας υποβοήθησης από την
πλευρά των εκπαιδευτικών.
Οι εταιρίες λαμβάνουν τις προδιαγραφές των έργων που έχουν αναλάβει και ξεκινούν τη
διαπραγμάτευση της λύσης των προβλημάτων που αντιμετωπίζουν κατά την
υλοποίηση.
Στο επόμενο βήμα, στη δεύτερη φάση οι μαθητές α) υλοποιούν, β)ελέγχουν, γ)
εκσφαλματώνουν και δ) ξανασχεδιάζουν αν χρειαστεί μέρος ή και ολόκληρη την
κατασκευή που έχουν αναλάβει.
Αφού ολοκληρωθεί το βήμα της υλοποίησης και των δοκιμών ακολουθεί η συγγραφή της
ομαδικής εργασίας με τις λεπτομέρειες της διαδικασίας κατασκευής.
Το έργο ολοκληρώνεται με την τρίτη φάση του η οποία περιλαμβάνει τη σύνθεση του έργου και
την τελική δοκιμή, την τελική αναφορά, και τέλος την παρουσίαση του έργου στην ολομέλεια,
στο σχολείο και σε αυθεντικό κοινό εκτός σχολείου.
ELECTRO HOUSE
Έργο: Φώτα οικισμού με
αισθητήρα φωτός
ΑΛΗ ΚΑΙ ΤΡΕΙΣΑΛΗ
Έργο: Αισθητήρες
απόστασης , μπάρες,
φανάρια ,ήχος
ENERGY POWER
Έργο:Οθόνη TFT,
μετεωρολογικός σταθμός
The Coders
Κύριο Έργο:
Προγραμματισμός
ARDUINO
Υποέργο: Διαμόρφωση
κατασκευής
(περιβάλλων χώρος της
σιδηροδρομικής γραμμής,
όπως χωριό, πλατεία,
σταθμός, βουνό κ.α.)
Ομάδες - ΕταιρίεςΟμάδες - Εταιρίες
Εδώ βλέπουμε το χωρισμό των ομάδων τη σύσταση των εταιριών και την
ανάληψη των έργων με τα οποία θα ασχοληθεί κάθε ομάδα.
1η φάση1η φάση 2η φάση2η φάση 3η φάση3η φάση
Βήματα
Παιδαγωγική
– Ρόλος
εκπαιδευτικού
Βήματα
Παιδαγωγική
– Ρόλος
εκπαιδευτικο
ύ
Βήματα
Παιδαγωγική
– Ρόλος
εκπαιδευτικο
ύ
Χωρισμός σε
υποέργα
Αφόρμηση με
παρουσίαση
υλικών.
Ιδεοθύελλα.
Οικοδόμηση
νοήματος
Προδιαγραφές Έναυσμα από
τον
εκπαιδευτικό
Τελική
Δοκιμή
Συνεργασία
μαθητών
διαφορετικών
ομάδων,
εκπαιδευτικός
σύμβουλος
Δημιουργία
ομάδων
Κοινωνικο-
πολιτισμική
προσέγγιση
μάθησης
Επίλυση
προβλήματος
Υποστηρικτικά
εργαστήρια,
έμφαση στη
θεωρία,
Τεκμηρίωση
Φύλλα
εργασίας
Υλοποίηση
Εκπαιδευτικός
διευκολυντής,
στη διαχείριση
χρόνου, υλικών
Παρουσίαση Συμβουλευτική
για παρουσίαση
Αναφορά
Πρότυπο
έγγραφο
Πίνακας φάσεων του έργουΠίνακας φάσεων του έργου
Στον πίνακα αναφέρονται συγκεντρωτικά οι φάσεις του έργου σε σχέση με τα
διδακτικά και παιδαγωγικά εργαλεία και το ρόλο των εκπαιδευτικών σε
κάθε ένα από αυτά
Σύνοψη λειτουργίας ομάδων & ρόλουΣύνοψη λειτουργίας ομάδων & ρόλου
εκπαιδευτικώνεκπαιδευτικών
Στο σχήμα αυτό βλέπουμε τον τρόπο λειτουργίας των μαθητών μέσα στις
ομάδες τους, στον τομέα και στην ολομέλεια του έργου.
Μέσα στις ομάδες και ανάλογα με το έργο που έχουν αναλάβει οι μαθητές
αποκτούν κάποιες δεξιότητες και γνώσεις. Αυτά μεταφέρονται μεταξύ των
ομάδων του τομέα αφού τα έργα είναι παρόμοια. Έτσι αν κάποιο μέλος
γνωρίζει κάτι που χρειάζεται κάποιο άλλο μέλος ή ομάδα μπορεί να
λειτουργήσει ως εμπειρογνώμον και να μεταφέρει την τεχνογνωσία ή
γνώση που κατέχει μεταξύ των ομοίων του.
Οι ομάδες των διαφορετικών τομέων λόγω της φύσης του έργου
συνεργάζονται και ανατροφοδοτούν η μια μεριά την άλλη
Οι εκπαιδευτικοί ακόμη πρέπει να θέτουν, σε συνεργασία με τους μαθητές,
καθαρούς και ρεαλιστικούς στόχους και να παίρνουν αποφάσεις σχετικές
με το ρυθμό, τη διαδοχή των αντικειμένων και το περιεχόμενό της
μάθησης Επίσης ορίζουν το διεπιστημονικό πλαίσιο του έργου.
Επιθυμητή σχέση υποβοήθησης – αυτενέργειαςΕπιθυμητή σχέση υποβοήθησης – αυτενέργειας
μαθητώνμαθητών
Αναμενόμενα αποτελέσματαΑναμενόμενα αποτελέσματα
(για τους μαθητές)(για τους μαθητές)
Ανάπτυξη κοινωνικών δεξιοτήτωνΑνάπτυξη κοινωνικών δεξιοτήτων
Ενίσχυση ενδιαφέροντος για ταΕνίσχυση ενδιαφέροντος για τα
αντικείμενα της ειδικότητάς τουςαντικείμενα της ειδικότητάς τους
Διεύρυνση επαγγελματικού ορίζονταΔιεύρυνση επαγγελματικού ορίζοντα
Απόκτηση δεξιοτήτων αυτενέργειαςΑπόκτηση δεξιοτήτων αυτενέργειας
Αναμενόμενα αποτελέσματα
(για τους εκπαιδευτικούς)
Διαχείριση εκπαιδευτικών
προγραμμάτων
Διαχείριση Έργου
Εποπτεία και καθοδήγηση
ομάδων
Συνεργασία εκπαιδευτικών
διαφορετικών ειδικοτήτων
Αρχικά οι μαθητές έδειξαν ενδιαφέρον καιΑρχικά οι μαθητές έδειξαν ενδιαφέρον και
ενθουσιασμό στην ιδέα της κατασκευής.ενθουσιασμό στην ιδέα της κατασκευής.
Κατά τη φάση του σχεδιασμού, υπήρχε δισταγμόςΚατά τη φάση του σχεδιασμού, υπήρχε δισταγμός
όσον αφορά στις προτάσεις υλοποίησης, όμωςόσον αφορά στις προτάσεις υλοποίησης, όμως
στην πορεία οι μαθητές έγιναν πιο τολμηροί.στην πορεία οι μαθητές έγιναν πιο τολμηροί.
Τα μέλη των ομάδων προέκυψαν με τυχαίο τρόπο.Τα μέλη των ομάδων προέκυψαν με τυχαίο τρόπο.
Αυτό έφερε δυσαρέσκεια, όμως αντιμετωπίστηκεΑυτό έφερε δυσαρέσκεια, όμως αντιμετωπίστηκε
σταδιακά με διάφορες δράσεις, όπως επιλογήσταδιακά με διάφορες δράσεις, όπως επιλογή
ονόματος, δημιουργία λογοτύπου κ.α. πουονόματος, δημιουργία λογοτύπου κ.α. που
«έδεσαν» τις ομάδες αρμονικά.«έδεσαν» τις ομάδες αρμονικά.
Προκαταρτικά ΑποτελέσματαΠροκαταρτικά Αποτελέσματα
Μελλοντικά σχέδιαΜελλοντικά σχέδια
Διερεύνηση της δυνατότητας στενότερης
συνεργασίας με τους εκπαιδευτικούς των φυσικών
επιστημών και των μαθηματικών όπου η
θεματολογία είναι κοινή.
Συνέχιση με νέες δράσεις και ευρύτερες
διεπιστημονικές συνεργασίες
 Αξιολόγηση και μέτρηση αν υπάρχει θετική
διαφοροποίηση στη συμπεριφορά των μαθητών, στα
πειθαρχικά μέτρα και στη συνολική επίδοση των
μαθητών
Ευελπιστούμε…Ευελπιστούμε…
ότι τα προγράμματα αυτά θα συμβάλλουν:ότι τα προγράμματα αυτά θα συμβάλλουν:
στην αλλαγή της στάσης και τηςστην αλλαγή της στάσης και της
κουλτούρας των μαθητών απέναντι στηκουλτούρας των μαθητών απέναντι στη
μάθηση,μάθηση,
και στη διάχυση τεχνογνωσίας μεταξύκαι στη διάχυση τεχνογνωσίας μεταξύ
των επιμέρους ειδικοτήτων.των επιμέρους ειδικοτήτων.
Ευχαριστούμε!Ευχαριστούμε!
11oo ΕΠΑΛΕΠΑΛ
ΔιδυμοτείχουΔιδυμοτείχου

More Related Content

PPT
διδασκαλία εννοιών πληροφορικής στο νηπιαγωγείο μια μελέτη περίπτωσης
PPT
Διδασκαλία εννοιών πληροφορικής στο νηπιαγωγείο μια μελέτη περίπτωσης
PDF
Η διδακτική προσέγγιση Stem/Steam για εκπαιδευτικούς τεχνικών ειδικοτήτων -...
PPTX
ΔΙΑΔΡΑΣΤΙΚΟΣ ΠΙΝΑΚΑΣ Microsoft office power point
PPT
3 4 6-2_9_iwb Διαδραστικός πίνακας στη σχολική τάξη
DOC
σενάριο 2 γιαννακης σπύρος_διδάσκω τον ηλεκτρομαγνητισμό με προσομοίωση
DOC
σενάριο_ηλεκτρομαγνητισμός
PPTX
καρέτα καρέτα 1 1
διδασκαλία εννοιών πληροφορικής στο νηπιαγωγείο μια μελέτη περίπτωσης
Διδασκαλία εννοιών πληροφορικής στο νηπιαγωγείο μια μελέτη περίπτωσης
Η διδακτική προσέγγιση Stem/Steam για εκπαιδευτικούς τεχνικών ειδικοτήτων -...
ΔΙΑΔΡΑΣΤΙΚΟΣ ΠΙΝΑΚΑΣ Microsoft office power point
3 4 6-2_9_iwb Διαδραστικός πίνακας στη σχολική τάξη
σενάριο 2 γιαννακης σπύρος_διδάσκω τον ηλεκτρομαγνητισμό με προσομοίωση
σενάριο_ηλεκτρομαγνητισμός
καρέτα καρέτα 1 1

What's hot (20)

PDF
Εκπαιδευτικό σενάριο Αlice
PPT
Μοντέλα Εισαγωγής ΤΠΕ στην Εκπαίδευση
PDF
Geogebra-Scenario
PDF
Διδακτικά Σενάρια
PPT
Συνέδριο ΠΕΚΑΠ - Αντικειμενοστραφής Προγραμματισμός - Alice
DOC
Διδασκαλία:'Ο γεωμετρικός τόπος των σημείων της έλλειψης' με λογισμικό Geogebra
PDF
Mikti&eksatomikevmeni
PPT
ΤΠΕ και Εκπαίδευση
PPT
Diadrastikoi
 
PPS
Μελέτη περίπτωσης - Εφαρμογή μικτής μάθησης
DOC
Διδασκαλία μήκος -εμβαδόν κύκλου με λογισμικό Geogebra
DOC
ΣΕΝΑΡΙΟ Β2.1 ΕΦΑΠΤΟΜΕΝΗ ΟΞΕΙΑΣ ΓΩΝΙΑΣ
PDF
Πρόγραμμα Pathway: Διερευνητική μέθοδος και υποστηρικτικό υλικό φυσικής Γυμνα...
PPT
Modellus
PPT
STEM | Σαράντος Ψυχάρης | Θερινό Σχολείο Εκπαιδευτικής Ρομποτικής WRO
PPTX
Εκπαιδευτικό σενάριο στα μαθηματικά: «Περιστρέφοντας τα τετράγωνα»
PDF
Ενότητα 4.3
PDF
Εισαγωγή στις Aρχές της Eπιστήμης των H/Y
DOC
ΣΕΝΑΡΙΟ Β2.2 ΗΜΙΤΟΝΟ ΚΑΙ ΣΥΝΗΜΙΤΟΝΟ ΟΞΕΙΑΣ ΓΩΝΙΑΣ
Εκπαιδευτικό σενάριο Αlice
Μοντέλα Εισαγωγής ΤΠΕ στην Εκπαίδευση
Geogebra-Scenario
Διδακτικά Σενάρια
Συνέδριο ΠΕΚΑΠ - Αντικειμενοστραφής Προγραμματισμός - Alice
Διδασκαλία:'Ο γεωμετρικός τόπος των σημείων της έλλειψης' με λογισμικό Geogebra
Mikti&eksatomikevmeni
ΤΠΕ και Εκπαίδευση
Diadrastikoi
 
Μελέτη περίπτωσης - Εφαρμογή μικτής μάθησης
Διδασκαλία μήκος -εμβαδόν κύκλου με λογισμικό Geogebra
ΣΕΝΑΡΙΟ Β2.1 ΕΦΑΠΤΟΜΕΝΗ ΟΞΕΙΑΣ ΓΩΝΙΑΣ
Πρόγραμμα Pathway: Διερευνητική μέθοδος και υποστηρικτικό υλικό φυσικής Γυμνα...
Modellus
STEM | Σαράντος Ψυχάρης | Θερινό Σχολείο Εκπαιδευτικής Ρομποτικής WRO
Εκπαιδευτικό σενάριο στα μαθηματικά: «Περιστρέφοντας τα τετράγωνα»
Ενότητα 4.3
Εισαγωγή στις Aρχές της Eπιστήμης των H/Y
ΣΕΝΑΡΙΟ Β2.2 ΗΜΙΤΟΝΟ ΚΑΙ ΣΥΝΗΜΙΤΟΝΟ ΟΞΕΙΑΣ ΓΩΝΙΑΣ
Ad

Similar to Infotronia: Χρήση των αρχών του STEM σε τομείς ειδίκευσης του Επαγγελματικού Λυκείου Διδυμοτείχου (20)

PPT
19122640 νέες-τεχνολογίες-στην-εκπαίδευση-και-παιδαγωγικές-θεωρίες-εισαγωγικά
PPSX
Αξιοποίηση των ΤΠΕ στη διδακτική πράξη
PPTX
αξιοποίηση ψηφιακών τεχνολογιών
DOCX
Αξιολόγηση του εκπαιδευτικού λογισμικού "Ταξίδι σε ένα Δίκτυο"- ΠΜΣ Πληροφορι...
PDF
εκπαιδευτικοί πληροφορικής (α. καλλαρά)
DOCX
οδηγίες διδασκαλίας
PPT
Εισαγωγή
PPTX
Maths project
PPT
Μοντέλα εισαγωγής τπε στην εκπαίδευση
PDF
3 γνωρίζω το διαδίκτυο
PDF
3 γνωρίζω το διαδίκτυο
PPT
Μοντέλα ένταξης των Τεχνολογιών της Πληροφορίας και των Επικοινωνιών στην Εκπ...
PPT
μοντέλα ένταξης των τεχνολογιών της πληροφορίας και των επικοινωνιών στην εκπ...
PDF
Εισηγήσεις_ΕΛΛΑΚ_STEΑM_Εργαστηρια διδακτικών σεναριων.pdf
PPTX
γενικο και ειδικό μέρος γραμματισμοι
PPTX
συνάντηση 1
PPTX
συνάντηση 1
PPTX
Συνάντηση 1
PPTX
συνάντηση 1 (4)
PPTX
Συνάντηση 1
19122640 νέες-τεχνολογίες-στην-εκπαίδευση-και-παιδαγωγικές-θεωρίες-εισαγωγικά
Αξιοποίηση των ΤΠΕ στη διδακτική πράξη
αξιοποίηση ψηφιακών τεχνολογιών
Αξιολόγηση του εκπαιδευτικού λογισμικού "Ταξίδι σε ένα Δίκτυο"- ΠΜΣ Πληροφορι...
εκπαιδευτικοί πληροφορικής (α. καλλαρά)
οδηγίες διδασκαλίας
Εισαγωγή
Maths project
Μοντέλα εισαγωγής τπε στην εκπαίδευση
3 γνωρίζω το διαδίκτυο
3 γνωρίζω το διαδίκτυο
Μοντέλα ένταξης των Τεχνολογιών της Πληροφορίας και των Επικοινωνιών στην Εκπ...
μοντέλα ένταξης των τεχνολογιών της πληροφορίας και των επικοινωνιών στην εκπ...
Εισηγήσεις_ΕΛΛΑΚ_STEΑM_Εργαστηρια διδακτικών σεναριων.pdf
γενικο και ειδικό μέρος γραμματισμοι
συνάντηση 1
συνάντηση 1
Συνάντηση 1
συνάντηση 1 (4)
Συνάντηση 1
Ad

More from gkapsid (7)

PPTX
Βιοκλιματική κατοικία
PDF
Διδασκαλία διαιρέτη τάσης και δομής επιλογής με χρήση μικροελεγκτή Arduino
ODP
Έργο: Προσομοίωση θέρμανσης σε βιοκλιματική κατοικία
PPT
Νέο Τεχνολογικό Λύκειο 2013
PPTX
Racism gr dkee
PPT
οι 5 διεργασιες ενος κυκλου των μεκ 1
PPT
Hlektrologikos tomeas slideshare
Βιοκλιματική κατοικία
Διδασκαλία διαιρέτη τάσης και δομής επιλογής με χρήση μικροελεγκτή Arduino
Έργο: Προσομοίωση θέρμανσης σε βιοκλιματική κατοικία
Νέο Τεχνολογικό Λύκειο 2013
Racism gr dkee
οι 5 διεργασιες ενος κυκλου των μεκ 1
Hlektrologikos tomeas slideshare

Infotronia: Χρήση των αρχών του STEM σε τομείς ειδίκευσης του Επαγγελματικού Λυκείου Διδυμοτείχου

  • 1. InfotroniaInfotronia Καψίδης Ιωάννης –ΔημήτριοςΚαψίδης Ιωάννης –Δημήτριος Τασίδου ΔήμητραΤασίδου Δήμητρα Τσιοράλη ΘεοπούλαΤσιοράλη Θεοπούλα 11οο ΕΠΑΛ ΔιδυμοτείχουΕΠΑΛ Διδυμοτείχου Χρήση των αρχών του STEM στους τομείς:Χρήση των αρχών του STEM στους τομείς: Ηλεκτρολογίας, Ηλεκτρονικής &Ηλεκτρολογίας, Ηλεκτρονικής & ΑυτοματισμούΑυτοματισμού και Πληροφορικήςκαι Πληροφορικής στο Επαγγελματικό Λύκειο Διδυμοτείχουστο Επαγγελματικό Λύκειο Διδυμοτείχου
  • 2. Να εμπλουτίσειΝα εμπλουτίσει την εκπαιδευτικήτην εκπαιδευτική εμπειρίαεμπειρία των μαθητώντων μαθητών στα αντικείμενα τουστα αντικείμενα του STEM.STEM. Σκοπός;Σκοπός;
  • 3. Το σενάριοΤο σενάριο Κατασκευή βάσης(μακέτας)Κατασκευή βάσης(μακέτας) ΣιδηροδρομικόΣιδηροδρομικό ΔίκτυοΔίκτυο Οικισμός με αυτόματο φωτισμό ΣύστημαΣύστημα ασφαλείαςασφαλείας ΤηλεχειρισμόςΤηλεχειρισμόςΟθόνηΟθόνη πληροφοριώνπληροφοριών
  • 5. Συσχέτιση με διδακτέα ύληΣυσχέτιση με διδακτέα ύλη Τομέας ΗΗΑ 0 10 20 30 40 50 60 70 Συσχέτιση με αντικείμενα ύλης μαθημάτων Τομέας Ηλεκτρολογίας Ηλεκτρονικής και Αυτοματισμών Ηλεκτροτεχνία Ηλεκτροτ. (Ε) Ηλεκτρονική (Θ) Ηλεκτρον (Ε) Ποσοστόύλης Τομέας Ηλεκτρολογίας – Ηλεκτρονικής & ΑυτοματισμώνΤομέας Ηλεκτρολογίας – Ηλεκτρονικής & Αυτοματισμών
  • 6. Τομέας Πληροφορικής 0 5 10 15 20 25 30 35 40 45 Συσχέτιση με αντικείμενα ύλης μαθημάτων Τομέας Πληροφορικής Αρχ. Προγραμ. Βασικά Θέματα Πληροφ Υλικό Η/Υ Ποσοστόύλης Συσχέτιση με διδακτέα ύληΣυσχέτιση με διδακτέα ύλη Τομέας ΠληροφορικήςΤομέας Πληροφορικής
  • 7. Παιδαγωγικές & ΔιδακτικέςΠαιδαγωγικές & Διδακτικές προσεγγίσειςπροσεγγίσεις Διαθεματική και διεπιστημονικήΔιαθεματική και διεπιστημονική προσέγγισηπροσέγγιση MultidisciplinaryMultidisciplinaryMultidisciplinaryMultidisciplinary Τομέας ΗλεκτρολογίαςΤομέας Ηλεκτρολογίας ΗλεκτρονικήςΗλεκτρονικής Τομέας ΗλεκτρολογίαςΤομέας Ηλεκτρολογίας ΗλεκτρονικήςΗλεκτρονικής ΤομέαςΤομέας ΠληροφορικήςΠληροφορικής ΤομέαςΤομέας ΠληροφορικήςΠληροφορικής
  • 8. Project Based LearningProject Based Learning Κατασκευή του έργουΚατασκευή του έργουΚατασκευή του έργουΚατασκευή του έργου ΥποστηρίζειΥποστηρίζειΥποστηρίζειΥποστηρίζει ΘεωρίαΘεωρίαΘεωρίαΘεωρία ΕργαστηριακέςΕργαστηριακές ΑσκήσειςΑσκήσεις ΕργαστηριακέςΕργαστηριακές ΑσκήσειςΑσκήσεις ΝοηματοδοτείΝοηματοδοτείΝοηματοδοτείΝοηματοδοτεί Παιδαγωγικές & ΔιδακτικέςΠαιδαγωγικές & Διδακτικές προσεγγίσειςπροσεγγίσεις
  • 9. ● Kοινωνικοπολιτισμικής προσέγγισης τηςKοινωνικοπολιτισμικής προσέγγισης της μάθησηςμάθησης (L. Vygotsky(L. Vygotsky)) ● ΕποικοδομισμόςΕποικοδομισμός ((J. Piaget και ο S. Papert)J. Piaget και ο S. Papert) J. Piaget 1896 - 1980J. Piaget 1896 - 1980 L. Vygotsky 1896 - 1934L. Vygotsky 1896 - 1934 Θεωρίες ΜάθησηςΘεωρίες Μάθησης
  • 10. ΜεθοδολογικήΜεθοδολογική ΠροσέγγισηΠροσέγγιση ΥλοποίησηςΥλοποίησης Ιδεοθύελλα Ιδεοθύελλα ΧωρισμόςΟμάδων ΧωρισμόςΟμάδωνΣύστασηεταιριών Σύστασηεταιριών Ανάληψηέργωναπότιςεταιρίες- Ανάληψηέργωναπότιςεταιρίες- ομάδες ομάδεςΔιαπραγμάτευσητης Διαπραγμάτευσητης λύσης λύσης Μελέτηθεωρίας-Κατανόηση Μελέτηθεωρίας-Κατανόηση φαινομένων φαινομένωνΑναζήτησητεχνολογικών Αναζήτησητεχνολογικών λύσεων λύσεων Υλοποίηση Υλοποίηση Συγγραφήομαδικήςεργασίας Συγγραφήομαδικήςεργασίας Σύνθεσηέργου Σύνθεσηέργου Τελικήδοκιμή Τελικήδοκιμή Παρουσίαση Παρουσίαση Φάση 1Φάση 1 Φάση 2Φάση 2 Φάση 3Φάση 3
  • 11. ELECTRO HOUSE Έργο: Φώτα οικισμού με αισθητήρα φωτός ΑΛΗ ΚΑΙ ΤΡΕΙΣΑΛΗ Έργο: Αισθητήρες απόστασης , μπάρες, φανάρια ,ήχος ENERGY POWER Έργο:Οθόνη TFT, μετεωρολογικός σταθμός The Coders Κύριο Έργο: Προγραμματισμός ARDUINO Υποέργο: Διαμόρφωση κατασκευής (περιβάλλων χώρος της σιδηροδρομικής γραμμής, όπως χωριό, πλατεία, σταθμός, βουνό κ.α.) Ομάδες - ΕταιρίεςΟμάδες - Εταιρίες
  • 12. 1η φάση1η φάση 2η φάση2η φάση 3η φάση3η φάση Βήματα Παιδαγωγική – Ρόλος εκπαιδευτικού Βήματα Παιδαγωγική – Ρόλος εκπαιδευτικο ύ Βήματα Παιδαγωγική – Ρόλος εκπαιδευτικο ύ Χωρισμός σε υποέργα Αφόρμηση με παρουσίαση υλικών. Ιδεοθύελλα. Οικοδόμηση νοήματος Προδιαγραφές Έναυσμα από τον εκπαιδευτικό Τελική Δοκιμή Συνεργασία μαθητών διαφορετικών ομάδων, εκπαιδευτικός σύμβουλος Δημιουργία ομάδων Κοινωνικο- πολιτισμική προσέγγιση μάθησης Επίλυση προβλήματος Υποστηρικτικά εργαστήρια, έμφαση στη θεωρία, Τεκμηρίωση Φύλλα εργασίας Υλοποίηση Εκπαιδευτικός διευκολυντής, στη διαχείριση χρόνου, υλικών Παρουσίαση Συμβουλευτική για παρουσίαση Αναφορά Πρότυπο έγγραφο Πίνακας φάσεων του έργουΠίνακας φάσεων του έργου
  • 13. Σύνοψη λειτουργίας ομάδων & ρόλουΣύνοψη λειτουργίας ομάδων & ρόλου εκπαιδευτικώνεκπαιδευτικών
  • 14. Επιθυμητή σχέση υποβοήθησης – αυτενέργειαςΕπιθυμητή σχέση υποβοήθησης – αυτενέργειας μαθητώνμαθητών
  • 15. Αναμενόμενα αποτελέσματαΑναμενόμενα αποτελέσματα (για τους μαθητές)(για τους μαθητές) Ανάπτυξη κοινωνικών δεξιοτήτωνΑνάπτυξη κοινωνικών δεξιοτήτων Ενίσχυση ενδιαφέροντος για ταΕνίσχυση ενδιαφέροντος για τα αντικείμενα της ειδικότητάς τουςαντικείμενα της ειδικότητάς τους Διεύρυνση επαγγελματικού ορίζονταΔιεύρυνση επαγγελματικού ορίζοντα Απόκτηση δεξιοτήτων αυτενέργειαςΑπόκτηση δεξιοτήτων αυτενέργειας
  • 16. Αναμενόμενα αποτελέσματα (για τους εκπαιδευτικούς) Διαχείριση εκπαιδευτικών προγραμμάτων Διαχείριση Έργου Εποπτεία και καθοδήγηση ομάδων Συνεργασία εκπαιδευτικών διαφορετικών ειδικοτήτων
  • 17. Αρχικά οι μαθητές έδειξαν ενδιαφέρον καιΑρχικά οι μαθητές έδειξαν ενδιαφέρον και ενθουσιασμό στην ιδέα της κατασκευής.ενθουσιασμό στην ιδέα της κατασκευής. Κατά τη φάση του σχεδιασμού, υπήρχε δισταγμόςΚατά τη φάση του σχεδιασμού, υπήρχε δισταγμός όσον αφορά στις προτάσεις υλοποίησης, όμωςόσον αφορά στις προτάσεις υλοποίησης, όμως στην πορεία οι μαθητές έγιναν πιο τολμηροί.στην πορεία οι μαθητές έγιναν πιο τολμηροί. Τα μέλη των ομάδων προέκυψαν με τυχαίο τρόπο.Τα μέλη των ομάδων προέκυψαν με τυχαίο τρόπο. Αυτό έφερε δυσαρέσκεια, όμως αντιμετωπίστηκεΑυτό έφερε δυσαρέσκεια, όμως αντιμετωπίστηκε σταδιακά με διάφορες δράσεις, όπως επιλογήσταδιακά με διάφορες δράσεις, όπως επιλογή ονόματος, δημιουργία λογοτύπου κ.α. πουονόματος, δημιουργία λογοτύπου κ.α. που «έδεσαν» τις ομάδες αρμονικά.«έδεσαν» τις ομάδες αρμονικά. Προκαταρτικά ΑποτελέσματαΠροκαταρτικά Αποτελέσματα
  • 18. Μελλοντικά σχέδιαΜελλοντικά σχέδια Διερεύνηση της δυνατότητας στενότερης συνεργασίας με τους εκπαιδευτικούς των φυσικών επιστημών και των μαθηματικών όπου η θεματολογία είναι κοινή. Συνέχιση με νέες δράσεις και ευρύτερες διεπιστημονικές συνεργασίες  Αξιολόγηση και μέτρηση αν υπάρχει θετική διαφοροποίηση στη συμπεριφορά των μαθητών, στα πειθαρχικά μέτρα και στη συνολική επίδοση των μαθητών
  • 19. Ευελπιστούμε…Ευελπιστούμε… ότι τα προγράμματα αυτά θα συμβάλλουν:ότι τα προγράμματα αυτά θα συμβάλλουν: στην αλλαγή της στάσης και τηςστην αλλαγή της στάσης και της κουλτούρας των μαθητών απέναντι στηκουλτούρας των μαθητών απέναντι στη μάθηση,μάθηση, και στη διάχυση τεχνογνωσίας μεταξύκαι στη διάχυση τεχνογνωσίας μεταξύ των επιμέρους ειδικοτήτων.των επιμέρους ειδικοτήτων.
  • 21. InfotroniaInfotronia Καψίδης Ιωάννης –ΔημήτριοςΚαψίδης Ιωάννης –Δημήτριος Τασίδου ΔήμητραΤασίδου Δήμητρα Τσιοράλη ΘεοπούλαΤσιοράλη Θεοπούλα 11οο ΕΠΑΛ ΔιδυμοτείχουΕΠΑΛ Διδυμοτείχου Χρήση των αρχών του STEM στους τομείς:Χρήση των αρχών του STEM στους τομείς: Ηλεκτρολογίας, Ηλεκτρονικής &Ηλεκτρολογίας, Ηλεκτρονικής & ΑυτοματισμούΑυτοματισμού και Πληροφορικήςκαι Πληροφορικής στο Επαγγελματικό Λύκειο Διδυμοτείχουστο Επαγγελματικό Λύκειο Διδυμοτείχου Καλημέρα, λέγομαι Καψίδης Ιωάννης και είμαι ηλεκτρολόγος Μηχανικός και μηχανικός ΗΥ και εκπαιδευτικός στο επαγγελματικό Λύκειο Διδυμοτείχου. Η εργασία ό που παρουσιάζουμε έχει να κάνει με την εφαρμογή των αρχών που περιγράφονται από τον όρο STEM στα μαθήματα δυο τομέων αυτών της Ηλεκτρολογίας – Ηλεκτρονικής και αυτοματισμού και της Πληροφορική στο ΕΠΑΛ Διδυμοτείχου. Αυτό έγινε μέσα από την κατασκευή ενός έργου που συνολικά ονομάστηκε INFOTRONIA. Το έργο έγινε με τη συνεργασία των τομέων και από τον τομέα πληροφορικής εργάστηκαν οι εκπαιδευτικοί κα Τασίδου Δήμητρα και Τσιοράλη Θεοπούλα.
  • 22. Να εμπλουτίσειΝα εμπλουτίσει την εκπαιδευτικήτην εκπαιδευτική εμπειρίαεμπειρία των μαθητώντων μαθητών στα αντικείμενα τουστα αντικείμενα του STEM.STEM. Σκοπός;Σκοπός; Σκοπός του έργου είναι να εμπλουτίσει την εκπαιδευτική εμπειρία των μαθητών στα αντικείμενα του STEM. Αυτο θα γίνει μέσω μιας σειράς μαθημάτων, που περιλαμβάνουν την ανάπτυξη δεξιοτήτων Τεχνολογίας και Μηχανικής σε μια συνολική κατασκευή. 2
  • 23. Το σενάριοΤο σενάριο Κατασκευή βάσης(μακέτας)Κατασκευή βάσης(μακέτας) ΣιδηροδρομικόΣιδηροδρομικό ΔίκτυοΔίκτυο Οικισμός με αυτόματο φωτισμό ΣύστημαΣύστημα ασφαλείαςασφαλείας ΤηλεχειρισμόςΤηλεχειρισμόςΟθόνηΟθόνη πληροφοριώνπληροφοριών Το σενάριο περιλαμβάνει τις εξής κατασκευές: Υλοποποίηση ενός σιδηροδρομικού δικτύου και Ενός μικρού οικισμού Στους οποίους θα ενσωματωθούν κάποιοι αυτοματισμοί όπως: Δημοτικός φωτισμός με αισθητήρα φωτός Οθόνη πληροφοριών Σύστημα ασφαλείας κατά τη διελευση του τρένου Πιθανός τηλεχειρισμός του τρένου Μετεωρολογιακός σταθμός
  • 24. Υλικά καιΥλικά και μέσαμέσα Για μικροελεγκτής επιλέχθηκε η λύση του Arduino UNO γιατί έχει κάποια πλεονεκτήματα όπως η μεγάλη κοινότητα υποστήριξης, πλήθος έργων στο δίκτυο, ευκολία προγραμματισμού και συνδέσεων, φέρνει τους μαθητές σε επαφή και με το ανοιχτό λογισμικό (Open Software) και το ανοιχτό υλικό (Open Hardware) κ.α. Ο εξοπλισμός σε μεγάλο μέρος του υπήρχε από κιτ που δωρήθηκε στο σχολείο ύστερα από επιτυχή παρακολούθηση της συγγραφικής ομάδας ενός σεμιναρίου με τον τίτλο Open Hardware for High School που διοργανώθηκε από το Εργαστήριο Ψηφιακών Συστημάτων και Επεξεργασίας Ψηφιακών Μέσων (Digital Systems and Media Computing Laboratory - http://dsmc2.eap.gr) της Σχολής Θετικών Επιστημών & Τεχνολογίας του Ελληνικού Ανοικτού Πανεπιστημίου.
  • 25. Συσχέτιση με διδακτέα ύληΣυσχέτιση με διδακτέα ύλη Τομέας ΗΗΑ 0 10 20 30 40 50 60 70 Συσχέτιση με αντικείμενα ύλης μαθημάτων Τομέας Ηλεκτρολογίας Ηλεκτρονικής και Αυτοματισμών Ηλεκτροτεχνία Ηλεκτροτ. (Ε) Ηλεκτρονική (Θ) Ηλεκτρον (Ε) Ποσοστόύλης Τομέας Ηλεκτρολογίας – Ηλεκτρονικής & ΑυτοματισμώνΤομέας Ηλεκτρολογίας – Ηλεκτρονικής & Αυτοματισμών Σε όλη τη φάση του σχεδιασμού οι συμμετέχοντες εκπαιδευτικοί τόσο του τομέα ηλεκτρολογίας – ηλεκτρονικής όσο και του τομέα της πληροφορικής συνέδεσαν τις κύριες κατασκευές και τον απαιτούμενο κώδικα με αντίστοιχα τμήματα της ύλης των μαθημάτων του κάθε τομέα. Ενδεικτικά αναφέρεται ότι από τις κατασκευές που θα πραγματοποιήσουν οι μαθητές καλύπτονται σημαντικά στοιχεία από το 30% της ύλης της θεωρίας του μαθήματος Ηλεκτροτεχνία [3], 63% των θεμάτων του εργαστηριακού μέρους της Ηλεκτροτεχνίας [8], περίπου το 30% της θεωρίας [6] και το 42% των εργαστηριακών ασκήσεων [7] του μαθήματος Βασικά Ηλεκτρονικά, καθώς και μέρος από άλλα αντικείμενα της ειδικότητας, όπως αυτοματισμοί, αισθητήρες, ψηφιακά ηλεκτρονικά και ηλεκτρονικό σχέδιο.
  • 26. Τομέας Πληροφορικής 0 5 10 15 20 25 30 35 40 45 Συσχέτιση με αντικείμενα ύλης μαθημάτων Τομέας Πληροφορικής Αρχ. Προγραμ. Βασικά Θέματα Πληροφ Υλικό Η/Υ Ποσοστόύλης Συσχέτιση με διδακτέα ύληΣυσχέτιση με διδακτέα ύλη Τομέας ΠληροφορικήςΤομέας Πληροφορικής Στα μαθήματα του τομέα Πληροφορικής, τόσο εργαστηριακά όσο και θεωρητικά καλύπτεται περίπου το 40% της ύλης του μαθήματος Αρχές Προγραμματισμού Υπολογιστών [1], το 20% σταΒασικά Θέματα Πληροφορικής [4] και περίπου το 20% σε θέματα που αφορούν στο Υλικό και Δίκτυα Υπολογιστών [2].
  • 27. Παιδαγωγικές & ΔιδακτικέςΠαιδαγωγικές & Διδακτικές προσεγγίσειςπροσεγγίσεις Διαθεματική και διεπιστημονικήΔιαθεματική και διεπιστημονική προσέγγισηπροσέγγιση MultidisciplinaryMultidisciplinaryMultidisciplinaryMultidisciplinary Τομέας ΗλεκτρολογίαςΤομέας Ηλεκτρολογίας ΗλεκτρονικήςΗλεκτρονικής Τομέας ΗλεκτρολογίαςΤομέας Ηλεκτρολογίας ΗλεκτρονικήςΗλεκτρονικής ΤομέαςΤομέας ΠληροφορικήςΠληροφορικής ΤομέαςΤομέας ΠληροφορικήςΠληροφορικής Για να εφαρμοστεί η διαθεματική – διεπιστημονική προσέγγιση των τμημάτων του αναλυτικού προγράμματος των μαθημάτων που άπτονται του STEM χρησιμοποιήθηκαν ποικίλες διδακτικές και παιδαγωγικές προσεγγίσεις. Ο βασικός άξονας του σχεδιασμού και της υλοποίησης του έργου είναι η διαθεματική αλλά και διεπιστημονική προσέγγιση των αντικειμένων της ύλης. Αυτό προέκυψε μέσα από τη συνεργασία εκπαιδευτικών από τους δυο τομείς που συμμετέχουν [5]. Πιο συγκεκριμένα σύμφωνα με την αναφορά [13] περιγράφονται διάφορες διαβαθμίσεις διαθεματικότητας από την ξεχωριστή προσέγγιση κάθε αντικειμένου μέχρι την δημιουργία ενός ενιαίου πλαισίου, το οποίο ξεπερνά τις οπτικές των μεμονωμένων αντικειμένων. Διακρίνονται 5 τέτοια επίπεδα που θα αναφερθούν με τους αγγλικούς όρους και είναι Intradisciplinary, Crossdisciplinary, Multisciplinary, Interdisciplinary, Transdisciplinary. Η δική μας διδακτική προσέγγιση κινείται στο τρίτο επίπεδο Multidisciplinary όπου άνθρωποι από διαφορετικούς τομείς ειδίκευσης δουλεύουν μαζί προσφέροντας ο καθένας από το δικό του τομέα ειδίκευσης.
  • 28. Project Based LearningProject Based Learning Κατασκευή του έργουΚατασκευή του έργουΚατασκευή του έργουΚατασκευή του έργου ΥποστηρίζειΥποστηρίζειΥποστηρίζειΥποστηρίζει ΘεωρίαΘεωρίαΘεωρίαΘεωρία ΕργαστηριακέςΕργαστηριακές ΑσκήσειςΑσκήσεις ΕργαστηριακέςΕργαστηριακές ΑσκήσειςΑσκήσεις ΝοηματοδοτείΝοηματοδοτείΝοηματοδοτείΝοηματοδοτεί Παιδαγωγικές & ΔιδακτικέςΠαιδαγωγικές & Διδακτικές προσεγγίσειςπροσεγγίσεις Η μάθηση προκύπτει μέσα από ένα κατά το δυνατόν ρεαλιστικό έργο στο οποίο εργάζονται οι μαθητές (project based learning) και το οποίο στο τέλος θα κληθούν να παρουσιάσουν σε αυθεντικό κοινό. Δίνεται η δυνατότητα στους μαθητές να προσεγγίσουν με ένα διαφορετικό τρόπο τη σχολική ύλη και στους εκπαιδευτικούς να λάβουν υπόψη τις ιδιαίτερες δυνατότητες του κάθε μαθητή και κατά συνέπεια να συμβάλλουν τελικά στη μάθηση (θεωρία, εργαστήριο, κατασκευή έργου). [5] Εκτός δηλαδή από τη θεωρία και το εργαστήριο έχουμε και την κατασκευή του έργου η οποία: Υποστηρίζει τη θεωρία αφού για να λυθούν κάποια από τα προβλήματα που προκύπτουν πρέπει κανείς να ανατρέξει στη θεωρία και να χρησιμοποιήσει εργαλεία που θα βρει εκεί. Από την άλλη μεριά νοηματοδοτεί τις εργαστηριακές ασκήσεις αφού εφαρμόζονται σε ένα πιο ρεαλιστικό περιβάλλον έξω από τα πλαίσια μιας άσκησης.
  • 29. ● Kοινωνικοπολιτισμικής προσέγγισης τηςKοινωνικοπολιτισμικής προσέγγισης της μάθησηςμάθησης (L. Vygotsky(L. Vygotsky)) ● ΕποικοδομισμόςΕποικοδομισμός ((J. Piaget και ο S. Papert)J. Piaget και ο S. Papert) J. Piaget 1896 - 1980J. Piaget 1896 - 1980 L. Vygotsky 1896 - 1934L. Vygotsky 1896 - 1934 Θεωρίες ΜάθησηςΘεωρίες Μάθησης Η μια θεωρία μάθησης στην οποία στηρίζεται ο σχεδιασμός του έργου είναι αυτή της κοινωνικοπολιτισμικής προσέγγισης της μάθησης, εισηγητής της οποίας είναι ο Vygotsky. Σύμφωνα με αυτήν το παιδί αναπτύσσεται και μαθαίνει μέσα από το κοινωνικό του περιβάλλον και τις αλληλεπιδράσεις με τα μέλη της κοινότητας στην οποία βρίσκεται. [5] Η δευτερη θεωρία μάθησης στην οποία στηρίζεται ο σχεδιασμός του έργου είναι αυτή του εποικοδομισμού βασική θέση της οποίας είναι ότι η μάθηση είναι μια διαδικασία προσωπικής οικοδόμησης νοήματος μέσα από εμπειρίες. Η οικοδόμηση του νοήματος συμβαίνει πιο αποτελεσματικά όταν προσπαθούμε να λύσουμε προβλήματα που έχουν νόημα για μας. Βασικός εκπρόσωπος της θεωρίας αυτής είναι ο J. Piaget και ο S. Papert. Ο κάθε μαθητής κατά τη διάρκεια κατασκευής του έργου γίνεται, για τους άλλους συνομηλίκους του και ανάλογα με τις γνώσεις του και τα χαρίσματά του, μια πηγή γνώσης. Έτσι όλοι μαθαίνουν κάτι περισσότερο από αυτό που θα μπορούσε να καταφέρει, σε μια ανάλογη περίπτωση, ο κάθε ένας μόνος του.
  • 30. ΜεθοδολογικήΜεθοδολογική ΠροσέγγισηΠροσέγγιση ΥλοποίησηςΥλοποίησης Ιδεοθύελλα Ιδεοθύελλα ΧωρισμόςΟμάδων ΧωρισμόςΟμάδωνΣύστασηεταιριών Σύστασηεταιριών Ανάληψηέργωναπότιςεταιρίες- Ανάληψηέργωναπότιςεταιρίες- ομάδες ομάδες Διαπραγμάτευσητης Διαπραγμάτευσητης λύσης λύσης Μελέτηθεωρίας-Κατανόηση Μελέτηθεωρίας-Κατανόηση φαινομένων φαινομένωνΑναζήτησητεχνολογικών Αναζήτησητεχνολογικών λύσεων λύσεων Υλοποίηση Υλοποίηση Συγγραφήομαδικήςεργασίας Συγγραφήομαδικήςεργασίας Σύνθεσηέργου Σύνθεσηέργου Τελικήδοκιμή Τελικήδοκιμή Παρουσίαση Παρουσίαση Φάση 1Φάση 1 Φάση 2Φάση 2 Φάση 3Φάση 3 Στην πρώτη φάση οι μαθητές γνώρισαν τα υλικά και κάποιες από τις δυνατότητές τους και στη συνέχεια φέρανε ιδέες και από αυτές επιλέχθηκε αυτή που μπορεί να υλοποιηθεί. Χωρίστηκαν οι ομάδες με τυχαίο τρόπο και συστάθηκαν οι εταιρείες. Τέλος χωρίστηκε το έργο. Στο δεύτερο στάδιο του έργου τίθεται το πλαίσιο της φθίνουσας υποβοήθησης από την πλευρά των εκπαιδευτικών. Οι εταιρίες λαμβάνουν τις προδιαγραφές των έργων που έχουν αναλάβει και ξεκινούν τη διαπραγμάτευση της λύσης των προβλημάτων που αντιμετωπίζουν κατά την υλοποίηση. Στο επόμενο βήμα, στη δεύτερη φάση οι μαθητές α) υλοποιούν, β)ελέγχουν, γ) εκσφαλματώνουν και δ) ξανασχεδιάζουν αν χρειαστεί μέρος ή και ολόκληρη την κατασκευή που έχουν αναλάβει. Αφού ολοκληρωθεί το βήμα της υλοποίησης και των δοκιμών ακολουθεί η συγγραφή της ομαδικής εργασίας με τις λεπτομέρειες της διαδικασίας κατασκευής. Το έργο ολοκληρώνεται με την τρίτη φάση του η οποία περιλαμβάνει τη σύνθεση του έργου και την τελική δοκιμή, την τελική αναφορά, και τέλος την παρουσίαση του έργου στην ολομέλεια, στο σχολείο και σε αυθεντικό κοινό εκτός σχολείου.
  • 31. ELECTRO HOUSE Έργο: Φώτα οικισμού με αισθητήρα φωτός ΑΛΗ ΚΑΙ ΤΡΕΙΣΑΛΗ Έργο: Αισθητήρες απόστασης , μπάρες, φανάρια ,ήχος ENERGY POWER Έργο:Οθόνη TFT, μετεωρολογικός σταθμός The Coders Κύριο Έργο: Προγραμματισμός ARDUINO Υποέργο: Διαμόρφωση κατασκευής (περιβάλλων χώρος της σιδηροδρομικής γραμμής, όπως χωριό, πλατεία, σταθμός, βουνό κ.α.) Ομάδες - ΕταιρίεςΟμάδες - Εταιρίες Εδώ βλέπουμε το χωρισμό των ομάδων τη σύσταση των εταιριών και την ανάληψη των έργων με τα οποία θα ασχοληθεί κάθε ομάδα.
  • 32. 1η φάση1η φάση 2η φάση2η φάση 3η φάση3η φάση Βήματα Παιδαγωγική – Ρόλος εκπαιδευτικού Βήματα Παιδαγωγική – Ρόλος εκπαιδευτικο ύ Βήματα Παιδαγωγική – Ρόλος εκπαιδευτικο ύ Χωρισμός σε υποέργα Αφόρμηση με παρουσίαση υλικών. Ιδεοθύελλα. Οικοδόμηση νοήματος Προδιαγραφές Έναυσμα από τον εκπαιδευτικό Τελική Δοκιμή Συνεργασία μαθητών διαφορετικών ομάδων, εκπαιδευτικός σύμβουλος Δημιουργία ομάδων Κοινωνικο- πολιτισμική προσέγγιση μάθησης Επίλυση προβλήματος Υποστηρικτικά εργαστήρια, έμφαση στη θεωρία, Τεκμηρίωση Φύλλα εργασίας Υλοποίηση Εκπαιδευτικός διευκολυντής, στη διαχείριση χρόνου, υλικών Παρουσίαση Συμβουλευτική για παρουσίαση Αναφορά Πρότυπο έγγραφο Πίνακας φάσεων του έργουΠίνακας φάσεων του έργου Στον πίνακα αναφέρονται συγκεντρωτικά οι φάσεις του έργου σε σχέση με τα διδακτικά και παιδαγωγικά εργαλεία και το ρόλο των εκπαιδευτικών σε κάθε ένα από αυτά
  • 33. Σύνοψη λειτουργίας ομάδων & ρόλουΣύνοψη λειτουργίας ομάδων & ρόλου εκπαιδευτικώνεκπαιδευτικών Στο σχήμα αυτό βλέπουμε τον τρόπο λειτουργίας των μαθητών μέσα στις ομάδες τους, στον τομέα και στην ολομέλεια του έργου. Μέσα στις ομάδες και ανάλογα με το έργο που έχουν αναλάβει οι μαθητές αποκτούν κάποιες δεξιότητες και γνώσεις. Αυτά μεταφέρονται μεταξύ των ομάδων του τομέα αφού τα έργα είναι παρόμοια. Έτσι αν κάποιο μέλος γνωρίζει κάτι που χρειάζεται κάποιο άλλο μέλος ή ομάδα μπορεί να λειτουργήσει ως εμπειρογνώμον και να μεταφέρει την τεχνογνωσία ή γνώση που κατέχει μεταξύ των ομοίων του. Οι ομάδες των διαφορετικών τομέων λόγω της φύσης του έργου συνεργάζονται και ανατροφοδοτούν η μια μεριά την άλλη Οι εκπαιδευτικοί ακόμη πρέπει να θέτουν, σε συνεργασία με τους μαθητές, καθαρούς και ρεαλιστικούς στόχους και να παίρνουν αποφάσεις σχετικές με το ρυθμό, τη διαδοχή των αντικειμένων και το περιεχόμενό της μάθησης Επίσης ορίζουν το διεπιστημονικό πλαίσιο του έργου.
  • 34. Επιθυμητή σχέση υποβοήθησης – αυτενέργειαςΕπιθυμητή σχέση υποβοήθησης – αυτενέργειας μαθητώνμαθητών
  • 35. Αναμενόμενα αποτελέσματαΑναμενόμενα αποτελέσματα (για τους μαθητές)(για τους μαθητές) Ανάπτυξη κοινωνικών δεξιοτήτωνΑνάπτυξη κοινωνικών δεξιοτήτων Ενίσχυση ενδιαφέροντος για ταΕνίσχυση ενδιαφέροντος για τα αντικείμενα της ειδικότητάς τουςαντικείμενα της ειδικότητάς τους Διεύρυνση επαγγελματικού ορίζονταΔιεύρυνση επαγγελματικού ορίζοντα Απόκτηση δεξιοτήτων αυτενέργειαςΑπόκτηση δεξιοτήτων αυτενέργειας
  • 36. Αναμενόμενα αποτελέσματα (για τους εκπαιδευτικούς) Διαχείριση εκπαιδευτικών προγραμμάτων Διαχείριση Έργου Εποπτεία και καθοδήγηση ομάδων Συνεργασία εκπαιδευτικών διαφορετικών ειδικοτήτων
  • 37. Αρχικά οι μαθητές έδειξαν ενδιαφέρον καιΑρχικά οι μαθητές έδειξαν ενδιαφέρον και ενθουσιασμό στην ιδέα της κατασκευής.ενθουσιασμό στην ιδέα της κατασκευής. Κατά τη φάση του σχεδιασμού, υπήρχε δισταγμόςΚατά τη φάση του σχεδιασμού, υπήρχε δισταγμός όσον αφορά στις προτάσεις υλοποίησης, όμωςόσον αφορά στις προτάσεις υλοποίησης, όμως στην πορεία οι μαθητές έγιναν πιο τολμηροί.στην πορεία οι μαθητές έγιναν πιο τολμηροί. Τα μέλη των ομάδων προέκυψαν με τυχαίο τρόπο.Τα μέλη των ομάδων προέκυψαν με τυχαίο τρόπο. Αυτό έφερε δυσαρέσκεια, όμως αντιμετωπίστηκεΑυτό έφερε δυσαρέσκεια, όμως αντιμετωπίστηκε σταδιακά με διάφορες δράσεις, όπως επιλογήσταδιακά με διάφορες δράσεις, όπως επιλογή ονόματος, δημιουργία λογοτύπου κ.α. πουονόματος, δημιουργία λογοτύπου κ.α. που «έδεσαν» τις ομάδες αρμονικά.«έδεσαν» τις ομάδες αρμονικά. Προκαταρτικά ΑποτελέσματαΠροκαταρτικά Αποτελέσματα
  • 38. Μελλοντικά σχέδιαΜελλοντικά σχέδια Διερεύνηση της δυνατότητας στενότερης συνεργασίας με τους εκπαιδευτικούς των φυσικών επιστημών και των μαθηματικών όπου η θεματολογία είναι κοινή. Συνέχιση με νέες δράσεις και ευρύτερες διεπιστημονικές συνεργασίες  Αξιολόγηση και μέτρηση αν υπάρχει θετική διαφοροποίηση στη συμπεριφορά των μαθητών, στα πειθαρχικά μέτρα και στη συνολική επίδοση των μαθητών
  • 39. Ευελπιστούμε…Ευελπιστούμε… ότι τα προγράμματα αυτά θα συμβάλλουν:ότι τα προγράμματα αυτά θα συμβάλλουν: στην αλλαγή της στάσης και τηςστην αλλαγή της στάσης και της κουλτούρας των μαθητών απέναντι στηκουλτούρας των μαθητών απέναντι στη μάθηση,μάθηση, και στη διάχυση τεχνογνωσίας μεταξύκαι στη διάχυση τεχνογνωσίας μεταξύ των επιμέρους ειδικοτήτων.των επιμέρους ειδικοτήτων.